متن کامل خبر


 
امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک بین دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

خلاصه خبر: دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تفاهم نامه همکاری های مشترک با تأکید بر پذیرش دانشجویان غیر ایرانی امضا کردند.

در مراسم امضای نمادین تفاهم نامه همکاری های مشترک که روز دوشنبه ۲۶ آبان با حضور روسا و مسئولین دو دانشگاه به صورت آنلاین برگزار شد، دکتر احمدی بر هم افزایی در حوزه های تخصصی و حوزه آموزش زبان فارسی به دانشجویان بین الملل، به عنوان قدم های نخست تعامل و بابی برای توسعه همکاری های آینده اشاره کرد و گفت: دانشگاه تربیت مدرس آمادگی لازم برای آغاز همکاری اجرایی در یک زمانبندی فشرده و منظم را دارد و با داشتن ظرفیت های بسیار در رشته های گوناگون می تواند طیف وسیعی از فعالیت های مشترک را به تدریج پوشش دهد.
وی افزود: دانشگاه تربیت مدرس در مرحله اول، آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی را در اولویت همکاری های مشترک قرار می دهد و با ورود به فازهای بعدی همکاری، اقدامات توسعه یافته تری را دنبال می کند.
دکتر احمدی با یادآوری این موضوع که کیفیت برای دانشگاه تربیت مدرس بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: در تمامی مراحل پذیرش دانشجو، برگزاری امتحانات و پشتیبانی از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، بحث کیفیت با دقت و مراقبت ویژه ای از طرف دانشگاه تربیت مدرس پیگیری می شود و هرگز تحت تأثیر کمیت گرایی قرار نمی گیرد. توجه به کیفیت در تمامی مراحل برای آغاز و ادامه همکاری دو دانشگاه بسیار ضروری است.
رییس دانشگاه همچنین با اشاره به وجود دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی در شهر نور اظهار داشت: تجربیات و مطالعات دانشگاه تربیت مدرس در دریای شمال و امکانات دانشگاه خرمشهر، دسترسی به دریای جنوب و استفاده از شرایط منطقه آزاد اروند می تواند زمینه همکاری های پژوهشی بسیاری فراهم کند. با ایجاد و توسعه پژوهش های زیربنایی در قالب همکاری های مشترک اساتید دو دانشگاه و اشتراک مناسب تخصص های موجود با استفاده از شرایط علمی و جغرافیایی در شمال و جنوب کشور می توان در حل مسائل مهم کشور (در مناطق شمال و جنوب) اثرگذار بود.
در ادامه دکتر زراء نژاد رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: در زمینه جذب و پذیرش دانشجویان خارجی، اقدامات خوبی انجام دادیم و توان بالایی بر مبنای ارتباط با طرف خارجی، دانشگاههای استان های جنوبی عراق و وزارت آموزش عالی آن کشور داریم.
وی اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص منطقه آزاد، صنعتی بودن آن و نقش پررنگ دانشگاه خرمشهر در شورای پژوهشی منطقه آزاد اروند، از اختیارات قابل قبولی برخورداریم و می توانیم در زمینه اجرای طرح های پژوهشی، فرصت های خوبی برای دانشجویان دکتری پژوهش محور دانشگاه تربیت مدرس فراهم کنیم.
گفتنی است تفاهم نامه همکاری های مشترک دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با موضوع پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه خرمشهر با همکاری دانشگاه تربیت مدرس (به عنوان دانشگاه مجاز به جذب دانشجوی بین الملل)، آموزش زبان فارسی به دانش پذیران بین الملل با معرفی دانشگاه خرمشهر و سایر همکاری های متداول و مشترک دانشگاهی (آموزشی، پژوهشی و فناوری) در ۱۰ ماده، ۲۶ بند و یک تبصره امضاء و مبادله شد. این تفاهم نامه از تاریخ اول مهر ۹۹ لازم الاجرا و مدت اجرای آن ۶ سال می باشد که در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.


26 آبان 1399 / تعداد نمایش : 1424