متن کامل خبر


 
دیدار رایزن فرهنگی سفارت عراق با مسئولان دانشگاه

خلاصه خبر: نشست رییس و معاون آموزشی دانشگاه و رییس و معاونان واحد بین الملل با رایزن فرهنگی سفارت عراق با هدف بررسی مسائل دانشجویان عراقی شاغل به تحصیل در دانشگاه، ۲۴ آبان ماه برگزار شد.

دکتر احمدی رییس دانشگاه در این نشست اظهار داشت: خوشحالیم از این که برادران و خواهران عراقی، دانشگاه تربیت مدرس را برای تحصیل انتخاب می کنند و ما نیز برای کمک به رفع نیازهای آنها و برطرف شدن برخی از نگرانی های موجود این نشست را برگزار کردیم.
دکتر شجاع الساداتی مسئول واحد بین الملل دانشگاه نیز ضمن معرفی کوتاهی از دانشگاه، بین المللی سازی و جذب دانشجوی بین المللی کیفی را از اهداف برنامه راهبردی دانشگاه عنوان کرد.
وی خاطر نشان کرد: طی دو سال ۹۰۰ متقاضی از کشور عراق داشتیم که ۴۰۰ نفر توانستند در دانشگاه پذیرش بگیرند و در حال حاضر ۱۳۰ نفر دانشجو هستند و تعدادی نیز در مرکز آموزش زبان فارسی مشغول به تحصیل می باشند.
دکتر کلباسی معاون آموزشی دانشگاه نیز در سخنانی تاکید کرد: بیشتر مشکلات منعکس شده از سوی دانشجویان عراقی مربوط به بحث آموزش زبان فارسی بوده است. در خصوص دروس تخصصی نیز در دوره دکتری ۲ تا ۷ واحد تخصصی و در دوره کارشناسی ارشد ۸ تا ۱۰ واحد تخصصی به دانشجویان عراقی داده می شود که این تعداد واحد، استاندارد و قابل قبول است.
دکتر امجد رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران نیز بر گسترش روابط میان دانشگاه های عراق و دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد و گفت: ما توسعه روابط با دانشگاه تربیت مدرس را خواستاریم و امیدواریم این روابط محدود به جذب و تحصیل دانشجو نشود و در خصوص جذب و همکاری با اعضای هیات علمی و برگزاری دوره های کوتاه مدت نیز بتوانیم همکاری های متقابلی داشته باشیم.
وی با اشاره به برخی از مشکلات دانشجویان عراقی در دانشگاه تصریح کرد: بیشتر دانشجویانی که در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می کنند کارمندان وزارتخانه های عراق هستند که باید بر اساس قوانین موجود و زمان بندی مشخص شده در وزارت علوم عراق، تحصیل خود را به پایان برسانند و این زمان بندی شامل دوره آموزش زبان فارسی، دوره آکادمیک و دفاع پایان نامه می باشد که در صورت افزایش مدت تحصیل، تبعات مالی برای دانشجو خواهد داشت.
در خصوص بحث آموزش زبان فارسی نیز، دانشجویان نیازمند آموزش زبان فارسی تخصصی رشته خود نیز می باشند و باید در کنار آموزش های آکادمیک این مورد نیز مد نظر قرار بگیرد و اساتید نیز شرایط دانشجویان عراقی را در نظر گرفته و با آنها همکاری نمایند. همچنین در صورتی که دانشجویی زبان فارسی را در سایر مراکز آموزشی مورد تایید وزارت علوم گذرانده و در ارزیابی نیز قبول شود، از سوی دانشگاه مورد قبول واقع گردد و نیاز به گذراندن مجدد دوره نداشته باشد.
وی ادامه داد: در برخی از موارد دیده می شود دانشجو در پذیرش اولیه در یک رشته یا گرایش پذیرش می شود ولی در پذیرش نهایی نام رشته یا گرایش تغییر می کند که با توجه به اینکه دانشجویان بورسیه، امور اداری تحصیل خود را بر اساس رشته درج شده در پذیرش اولیه انجام می دهند که برای ادامه تحصیل دچار مشکل خواهند شد.
در ادامه کلکاوی نمایند دانشجویان عراقی در خصوص مشکلات مطرح شده از سوی برخی از دانشجویان و لزوم برگزاری گردهمایی دانشجویان عراقی به طور سالانه و معرفی بیشتر مراکز مختلف دانشگاه مانند پارک علم و فناوری به آنان و نیز آسان شدن روند صدور ویزای دانشجویان مطالبی را عنوان کرد.
در ادامه دکتر احمدی اظهار داشت: یادگیری زبان فارسی، پایه و اساس درک سایر مفاهیم تخصصی دروس است و دانشجویان باید حداقل به مدت ۶ ماه به صورت فشرده زبان فارسی را فرا بگیرند تا در کلاس های درس بتوانند به خوبی با اساتید ارتباط برقرار کنند و به راحتی ادامه تحصیل دهند.
رییس دانشگاه افزود: بین ۶ تا ۹ ماه برای یادگیری زبان دانشجویان خارجی زمان در نظر گرفته شده که این مدت در زمان تحصیلی آنها لحاظ شده و با در نظر گرفتن این زمان می توانند دوره کارشناسی ارشد را طی حدود ۳ سال به پایان برسانند.
وی تصریح کرد: برای یادگیری زبان تخصصی هر رشته نیز می توان از طریق معرفی دانشجو به استاد راهنما طی یک ترم، کلمات تخصصی مربوط به هر رشته به دانشجو آموزش داده شود.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: پذیرش گواهی آموزش زبان فارسی در سایر مراکز معتبر و مجاز نیز از سوی دانشگاه قابل قبول است؛ به شرطی که دانشجو دارای ضعف نباشد و نیاز به آموزش مجدد نداشته باشد. در عین حال اگر دانشجویی زبان انگلیسی را در حد متوسط به بالا بداند می تواند آموزش زبان فارسی را در حد کمتر و برای استفاده در زندگی روزمره فرا بگیرد.
رییس دانشگاه در خصوص تغییر رشته در پذیرش اولیه و پذیرش نهایی دانشجویان گفت: این موضوع به طور جدی پیگیری می شود و با همفکری در اسرع وقت حل خواهد شد.
دکتر احمدی تصریح کرد: نماینده دانشجویان عراقی که مورد تایید سفارت این کشور نیز هست می توانند به طور منظم یا در مواقع ضروری با تعیین وقت با معاون آموزشی دانشگاه دیدار کنند و مشکلات جمع بندی شده دانشجویان را با وی در میان بگذارند تا زودتر و بهتر به نتیجه برسد. همچنین برگزاری تورهای آشنایی با دانشگاه می تواند در جهت آشنایی دانشجویان بین المللی با دانشگاه بسیار موثر باشد.
دکتر شجاع الساداتی نیز یادآور شد: دانشجویان عراقی برای حل مشکلات خود می توانند به میز پاسخگویی در واحد بین الملل مراجعه کنند و برای نماینده دانشجویان عراقی نیز در این واحد یک میز پاسخگویی در نظر گرفته می شود تا دانشجویان بتوانند راحت تر مشکلات خود را مطرح و به نتیجه برسند.
در ادامه دکتر بخشی معاون آموزشی و دانشجویی واحد بین الملل نیز گفت: دانشجویان غیرایرانی پس از گذراندن دوره های مقدماتی ۱ و ۲ و دوره میانی ۱ و ۲ ، پس از حدود ۶ ماه وارد دوره آکادمیک می شوند که همزمان با آن، دوره های پیشرفته ۱ و ۲ را می گذرانند که در غیر این صورت در زمان فارغ التحصیلی دچار مشکل خواهند شد و وزارت علوم مدرک آنها را تایید نخواهد کرد و به همین دلیل دانشگاه بهترین راه را برای آنها در نظر گرفته تا پس از گذراندن دوره های اولیه آموزش زبان فارسی، همزمان با تحصیل دروس اصلی و تخصصی، دوره های پیشرفته زبان فارسی را نیز بگذرانند.


25 آبان 1399 / تعداد نمایش : 1558