متن کامل خبر


 
افتتاح مرکز نیکوکاری "نهال انقلاب" در دانشگاه

خلاصه خبر: آیین افتتاح مرکز نیکوکاری نهال انقلاب(منّا) در دانشگاه (همزمان در ۸۰ دانشگاه سراسر کشور) روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۹۹ برگزار شد.

در این مراسم که با حضور رییس دانشگاه، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، معاونین دانشگاه و رؤسای دانشکده ها برگزار شد، دکتر احمدی با تبریک فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت محمد (ص) گفت: میلاد پیامبر عظیم شأن اسلام پدیده ای اثرگذار در حیات بشری بود. این میلاد مقارن با حوادث بزرگی شد که مهمترین آن ایجاد یک جهش عقلی، فکری و فرهنگی در بشر بود که به دلیل رواج کتابت و خواندن و نوشتن در میان مردم عادی صورت گرفت.
وی افزود: همانگونه که استاد مطهری در کتاب خاتم پیامبران خود به این نکته اشاره می کند که میلاد حضرت محمد(ص) برای بشریت یک مرحله جهش فرهنگی ایجاد کرد.
رئیس دانشگاه ادامه داد: در آستانه میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) که بنیان گذار دانشگاه اسلامی است و بسیاری از منش ها و روش های مکتب اسلام برگرفته از سنت و علم آن امام بزرگوار است، شاهد اقدام ارزنده و اثرگذاری دیگری در دانشگاه هستیم.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: تأسیس یک مرکز نیکوکاری به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و در پایگاه مسجد که پایگاهی اجتماعی، مذهبی و سیاسی است، بدون شک منشأ برکت و گشایش های بسیاری خواهد بود.
وی با اشاره به وجود تشکل های خیریه دیگر در دانشگاه اظهار داشت: از اوایل دهه ی ۶۰ و با پیش قدم شدن اساتید خوشنام دانشگاه، تشکل های خیریه مختلفی در دانشگاه شکل گرفتند که در طول سال های بعد به بلوغ رسیده و اقدامات مؤثری هم انجام دادند. اما بی شک ایجاد چنین مرکزی در پایگاه مسجد درخشش و اثرات بیشتری خواهد داشت.
دکتر احمدی در پایان با تأکید بر اینکه دانشگاه با همه توان خود در مقاطع مختلف در راستای اهداف مرکز کمک رسان خواهد بود، گفت: امیدواریم با تدبیر هیأت اجرایی، این مرکز در راستای شناخت کمبودها و پر کردن حفره های موجود با فعالیت سازمانی گسترده و استفاده از قدرت ابتکار و خلاقیت دانشگاهیان، قدم های مؤثری فراتر از روش های سنتی، در توسعه فرهنگ خیریه و انفاق بردارد و کمک رسانی با اولویت نیازمندان حوزه دانشگاه به بهترین شکل انجام شود.
حجت الاسلام ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در این مراسم ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: به مناسبت فرا رسیدن این عید پر برکت، امروز به صورت همزمان در ۸۰ دانشگاه کشور، مرکز نیکوکاری افتتاح می شود.
وی تصریح کرد: فعالیت های خیریه تنها شامل افرادی که پیرو مذهبی خاص هستند نمی باشد بلکه همه انسان ها بر اساس فطرت درونی خویش، نفس کار خیر و گره گشایی از دیگران را تحسین می کنند.
وی افزود: ما که جامعه دانشگاهی هستیم باید در این گونه امور خیر پیش قدم باشیم و با وجود اینکه اینگونه امور در دانشکده ها نیز به صورت خودجوش صورت می گیرد اما به صورت متمرکز و در قالب تشکیلاتی واحد، مثمرثمرتر خواهد بود.
دکتر ساداتی نژاد خاطر نشان ساخت: این مرکز خیریه دارای یک اساسنامه می باشد و هیات امنای آن متشکل از معاونان دانشجویی ، فرهنگی و پشتیبانی و منابع انسانی و مسئول نهاد رهبری خواهد بود . همچنین خیریه دارای یک شورای اجرایی می باشد که اعم از افراد حقیقی و حقوقی است و ۵ نفر از اساتید دانشگاه نیز عضو این شورا هستند. همچنین از جریان های دانشجویی و انجمن های مختلف دانشجویی نیز در این مجموعه استفاده شده است .
وی در ادامه بر لزوم همت دانشگاهیان برای جمع آوری امکانات این مجموعه خیریه تاکید کرد و گفت: هر فرد به هر میزان، می تواند در این حرکت خیر کمک کند و قطعا در آینده در این خصوص اطلاع رسانی هایی صورت خواهد گرفت.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یادآور شد: این مجموعه ارزشمند با وجود اعضای پرتلاش و پرشور دانشجویی می تواند در کنار بنیاد خیرین دانشگاه فعالیت کند و منافاتی با یکدیگر نخواهند داشت و ان شاالله این سرمایه گرانقدر، باقیات الصالحاتی برای همه عزیزان دانشگاهی باشد.


13 آبان 1399 / تعداد نمایش : 1850