متن کامل خبر


 
برگزاری ویژه برنامه جشن دانشجویان نو ورود

خلاصه خبر: ویژه برنامه جشن دانشجویان نو ورود دانشگاه ۱۲ آبان به صورت مجازی و با سخنرانی دکتر احمدی رییس دانشگاه و حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار و از طریق شبکه آپارات پخش شد.

در آغاز این ویژه برنامه دکتر احمدی ضمن خوشامدگویی به دانشجویان جدید دانشگاه اظهار داشت: هر چند از دیدار رو در رو و حضور شما جوانان جویای علم و دانش در محیط دانشگاه محروم هستیم، اما امیدواریم هر چه زودتر امکان دیدار نزدیک شما فراهم شود و ورود شما دانشجویان جوان به دانشگاه تربیت مدرس که مقارن با میلاد با سعادت حضرت محمد(ص) است، پر از برکت و توفیق باشد. امسال حدود ۲ هزار و ۶۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۵۰ نفر در مقطع دکتری که همگی از نخبگان کشور هستند وارد دانشگاه تربیت مدرس شدند.
وی در ادامه به معرفی دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه تربیت مدرس حدود ۴۰ سال قبل و در نخستین سال های پس از انقلاب با هدف تربیت استاد برای دانشگاههای کشور تأسیس شد و در طول ۲۰ سال اول فعالیت خود ضمن پایه گذاری رشته های بسیار مهم، تحصیلات تکمیلی را در کشور توسعه داد. در حال حاضر دانشگاههای بزرگ کشور در زمینه تحصیلات تکمیلی فعال هستند و تربیت مدرس در دوره جدید فعالیت خود، مأموریت ویژه ای در حوزه نوآوری و فناوری علاوه بر آموزش و پژوهش بر عهده دارد.
دکتر احمدی با اشاره به شعار " خرد باید و دانش و راستی" تصریح کرد: این مصرع از اشعار حکیم فردوسی به عنوان شعار دانشگاه تربیت مدرس برگزیده شده و بدین معناست که در دانشگاه علاوه بر خرد و دانش در پی راستی، جستجوی راه درست و شناخت حقیقت خواهیم بود.
رییس دانشگاه در خصوص اهداف طرح تحول راهبردی خاطر نشان کرد: دانشگاه تربیت مدرس اهداف راهبردی کلانی دارد که بر روی آن ها سرمایه گذاری وسیعی شده و در حال اجراست. سرآمدی در کیفیت آموزش و پژوهش، فعالیت در حوزه های بین رشته ای و شبکه ای، برون گرایی و حضور فعال بین المللی و خوداتکایی و پایداری ۴ رکن اصلی طرح راهبردی دانشگاه است.
دکتر احمدی یادآور شد: شرایط موجود باعث برگزاری ترم مجازی و کلاس های غیر حضوری شد اما تربیت مدرس از دانشگاههای پیشرو در این عرصه است و امکان فنی برای برقراری مجازی ارتباط را به خوبی فراهم کرده است. در این راستا دسترسی به اساتید دانشگاه که اغلب در حوزه پژوهش و فناوری فعالیت دارند نیز بسیار آسان تر از سایر دانشگاههاست. ۷۵۰ استاد از اساتید پرآوازه و برجسته کشور در این دانشگاه حضور دارند و 15 نفر از این اساتید نیز جزء ۱ درصد دانشمندان برتر جهان هستند. وی دانشجویان نو ورود را به حضور در انجمن های علمی، تشکل های دانشجویی و شرکت در فعالیت های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری توصیه کرد و گفت: در تربیت مدرس زمینه فعالیت های اجتماعی در حوزه های گوناگون برای شما دانشجویان فراهم است. به خصوص در حوزه انجمن های علمی دانشجویی که با همت و کوشش دانشجویان سال های بالاتر ایجاد شده و سعی در اثرگذاری اجتماعی با استفاده از دانش تخصصی خود دارند.
رییس دانشگاه در اشاره به پارک علم و فناوری مدرس تشریح کرد: دانشگاه دارای یک پارک علم و فناوری بزرگ و معتبر به نام "پارک مدرس" است. این پارک به شما فرصت می دهد با کمک اساتید و دانشجویان سال های بالاتر با گروه های فناور، شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی آشنا شوید و ارتباط با این گروهها در آینده شغلی شما بسیار اثر گذار خواهد بود.
دکتر احمدی در پایان ابراز امیدواری کرد دانشگاه تربیت مدرس در این دوره مهم از زندگی دانشجویان بتواند از نظر روش زندگی، روش تحقیق، مهارت کشف حقیقت و ... بهترین ارمغان را برای آنها فراهم کند و دانشجویان در پایان تحصیل با خاطرات خوب و توفیقات برجسته دانشگاه را ترک کنند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشجویان نوورود، بر لزوم توجه دانشجویان به سه امر تحصیل علم، تهذیب نفس و ورزش تاکید کرد.
حجت الاسلام ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به دانشجویان جدید، پذیرفته شدن در دانشگاه تربیت مدرس که درة التاج دانشگاه های کشور است را افتخار بزرگی عنوان کرد.
وی افزود: ارزش انسان به دانایی است و دانش و دانایی اگر همراه با ایمان باشد، باعث تقرب و رشد انسان می شود. در اسلام نیز به ارزش و جایگاه علم بسیار توجه شده و پیامبر در این زمینه فرمودند که ملائکه بال های خود را زیر پای کسی که طالب علم است، می گسترانند.
وی خاطر نشان ساخت: راههای خداشناسی به اندازه یکایک انسان ها است و هرکس در هر رشته ای که درس می خواند می تواند یک مسیری را به سمت خداشناسی باز کند.
وی بر لزوم توجه دانشجویان به سه موضوع تحصیل، تهذیب و ورزش تاکید کرد و گفت: وظیفه اولیه دانشجویان تحصیل و جهاد علمی است که در کنار آن باید به اخلاق، ایمان و تهذیب نفس نیز توجه شود و دانشجویان برای داشتن روحیه ای بانشاط نیز باید ورزش را در برنامه خود قرار دهند، زیرا روح و عقل سالم در بدن سالم است.
دکتر ساداتی نژاد در پایان تصریح کرد: در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ظرفیت های خوبی برای همکاری دانشجویان فراهم گردیده و میدان برای حضور دانشجویان مهیا است تا در بخش های مختلف فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی بتوانیم از کمک های دانشجویان بهره مند شویم.
ویژه برنامه جشن ورودیهای جدید دانشگاه با سخنرانی نماینده انجمن های علمی دانشجویی، برگزاری میزگرد طنز دانشجویی، پخش نماهنگ دانشگاه، برگزاری مسابقه مجازی، پخش مستند دانشجویی "از کرونا چه خبر؟" و اجرای موسیقی سنتی پایان یافت.


13 آبان 1399 / تعداد نمایش : 1625