متن کامل خبر


 
گزارش عملکرد معاونت آموزشی در ایام همه گیری کرونا

خلاصه خبر: در نشست اخیر شورای دانشگاه، فعاليت هاي معاونت آموزشی دانشگاه در دوره بحران کوويد 19 تشریح شد.

دکتر کلباسی معاون آموزشی دانشگاه به اقدامات عمومی صورت گرفته در حوزه معاونت آموزشی اشاره کرد و گفت: هم گامی و هم افزایی با تصمیمات ستاد مرکزی کرونا و مرکز بهداشت و درمان دانشگاه و رعایت پروتکل ها و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی در حوزه معاونت، تغییر شیوه برگزاری کلیه جلسات حوزه از حضوری به مجازی یا نیمه حضوری، تهیه زیر ساخت های لازم برای آموزش مجازی و برگزاری جلسات بصورت وب کنفرانس، تهیه و توزیع قلم های نوری بین دانشکده ها، سیاستگذاری اعمال هر چه بیشتر فرایندها بصورت اتوماسیون و توسعه سامانه های مورد نیاز و تفویض بیشتر اختیارات آموزی به شورهای معین آموزشی دانشکده ها از جمله این اقدامات است.
وی در خصوص اقدامات انجام شده در دفتر آموزش های آزاد دانشگاه تصریح کرد: با شروع کرونا و برگزاری کلاس ها به صورت مجازی، فضای درسی برای تمام دروس ایجاد و دسترسی برای همه اساتید و دانشجویان تخصیص داده شد و ثبت نام آنها در فضای درسی صورت گرفت. در نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸ ،۱۶۰۰ درس و در نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز ۲۱۹۳ درس در سامانه LMS تعریف شد و اطلاعات بصورت خودکار از سامانه گلستان به LMS انتقال یافت.
در زمینه توسعه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری سامانه های مدیریت یادگیری الکترونیکی و سامانه کلاس آنلاین نیز سرورهای مورد نیاز ( دو سرور نسل G10 و یک سرور G8) تخصیص داده شد و تهیه و نصب نسخه جدید Adobe connect و ارتقای همزمان سامانه های LMSصورت گرفت.
وی ادامه داد: تشکیل کمیته اجرایی آموزش مجازی در هر دانشکده، پایش و تجزیه و تحلیل فعالیت های دروس در سامانه به تفکیک دانشکده و گروه های آموزشی، پیاده سازی پنل مدیریت یادگیری الکترونیکی با هدف خودکارسازی ارتباط سامانه گلستان با سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی LMS، راه اندازی سامانه پشتیبانی الکترونیکی و پاسخگویی ۲۴ ساعته CRM ، ارزیابی میزان رضایت از اجرای دوره های آموزشی به شیوه الکترونیکی از اساتید و دانشجویان، تهیه راهنما و مستندات آموزشی و برگزاری کارگاههای آموزشی برخط برای کلیه کاربران و بویژه اعضای هیات علمی و تولید فیلم های آموزشی کوتاه از نحوه ایجاد آزمون درLMS و طراحی آزمون آزمایشی برای دانشجویان در سامانه LMSاز دیگر اقدامات انجام شده در دفتر آموزش های آزاد می باشد.
معاون آموزشی دانشگاه افزود: تولید محتوای آموزشی استاندارد دروس اساتید دانشگاه، تهیه آرشیو تدریس کلیه اساتید دانشگاه، طراحی و تولید پنل گزارش گیری اتوماتیک از فعالیت های آموزشی اساتید در سامانه یادگیری الکترونیکی، نهادینه سازی آموزش ترکیبی در دوران پس از کرونا و بهینه سازی سیستم LMS دانشگاه جهت سهولت کاربری توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه از اقدامات آتی در دفتر آموزش هاي آزاد دانشگاه می باشد.
وی در ادامه، اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت امور آموزشی را تشریح کرد و گفت: حذف یا تعدیل میزان شهریه دانشجویان شهریه پرداز، عدم احتساب زمان های تلف شده در دوران کرونا در سوابق سنواتی دانشجویان، کاهش جریمه های افزایش سنوات دانشجویان در کمیسیون موارد خاص دانشگاه، اجرای دروس عملی دانشجویان دکتری و فاز اول دانشجویان کارشناسی ارشد با لایه بندی زمانی دانشکده ها، تسهیل در اجرای آیین نامه تبدیل شیوه تحصیلی دانشجویان داوطلب به آموزش محور، صدور مجوز برگزاری هر دو مرحله آزمون کتبی و شفاهی آزمون جامع بصورت مجازی، برنامه ریزی و پیگیری برگزاری دروس عملی دانشجویان در فاز دوم پس از آرامش موج جدید کرونا، ثبت نام دانشجویان نوورود به صورت غیرحضوری( دکتری از ۵ آبان(و کارشناسی ارشد از ۱۰ آبان، آمادگی برگزاری کلاسهای دانشجویان نوورود ارشد و دکتری بصورت مجازی و همکاری با معاونت فرهنگی در برگزاری مراسم استقبال مجازی از دانشجویان نوورود از اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت آموزشی می باشد.
دکتر کلباسی خاطر نشان ساخت: اجرای۶ دوره برنامه های مجازی بالندگی ویژه اعضای هیأت علمی، آرشیو و به اشتراک گذاری برنامه های اجرا شده در محیط مجازی در سطح داخل دانشگاه )سایت و سامانه(OC ، برگزاری دوره های ویژه اساتید نوورود بصورت مجازی، برگزاری کنگره توسعه همکاری های بین رشته ای با وزارت بهداشت، برگزاری سی و پنجمین گردهمایی اخیر مدیران گروههای آموزشی بصورت مجازی و برگزاری کارگاه اخلاق در آموزش برای تدوین نظام نامه جامع اخلاق در آموزش با مشارکت وزارت علوم از اقدامات صورت گرفته در دفتر مدیریت برنامه ریزی، گسترش و بازنگری است.
وی تصریح کرد: در دفتر همکاری های آموزشی و آزمون نیز در دو حوزه آزمون زبان تافل دانشجویان دکتری و آزمون دکتری سال ۹۹ اقداماتی صورت گرفت. در زمینه آزمون زبان در حداکثر مهلت ارائه مدرک زبان برای دانشجویان دکتری تغییر داده شد و مجوز برگزاری جلسات مجازی تعیین سطح زبان برای جایگزینی نمره آزمون زبان از شورای آموزشی دانشگاه اخذ گردید. در زمینه آزمون سال ۱۳۹۹ نیز پذیرش زود هنگام داوطلبین استعداد درخشان و برگزاری مصاحبه مجازی برای داوطلبین آزمون دکتری انجام شد.
در ادامه رییس دانشگاه ضمن تقدیر از زحمات معاونت آموزشی در برگزاری کلاس های مجازی و مصاحبه مجازی پذیرفته شدگان دکتری بر لزوم برگزاری مراسم معارفه دانشجویان جدید به صورت مجازی تاکید کرد.
رییس دانشگاه تصریح کرد: با توجه به اینکه کلاس های کارشناسی ارشد یک ماه و نیم دیرتر از حالت معمول آغاز می شود لذا دانشکده ها باید از همان ابتدا، کلاس ها را با ۵۰ درصد فوق العاده در هفته برگزار کنند و این ۵۰ درصد به اختیار گروه و بنا به ملاحظات دانشجو و شرایط اساتید برگزار شود.
دکتر احمدی تصریح کرد: در زمینه برگزاری کلاس های عملی و کارگاهی نیز باید مدیریت درستی صورت گیرد که یا دروس فوق به ترم آتی موکول شود یا حتی المقدور به صورت تئوری و مجازی برگزار گردد و در صورت لزوم، با فراخوان تعداد کمی از دانشجویان در کارگاه و آزمایشگاه با رعایت اصول بهداشتی برگزار شود.


7 آبان 1399 / تعداد نمایش : 1917