متن کامل خبر


 
دکتر اکبر عالمی، عضو هیات علمی دانشگاه درگذشت

خلاصه خبر: دکتر اکبر عالمی استاد برجسته دانشگاه، مجری، منتقد و مستندساز، بامداد سه شنبه ۲۲ مهرماه دار فانی را وداع گفت.

دکتر اکبر عالمی متولد تیرماه ۱۳۲۴ در اهواز مجری و کارشناس تلویزیون، استاد بازنشسته دانشکده هنر و معماری و کارگردان ایرانی است که غالب کارهای وی در ژانر مستند عرضه شده‌اند. وی فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان است.
عالمی در دهه ۷۰ مجری و کارشناس برنامه هنر هفتم بود که به عقیده بسیاری اثرگذارترین برنامه تلویزیون در رابطه با سینما بوده‌است. وی به عنوان مجری‌ کارشناس در برنامه سینما ماوراء نیز فعالیت داشته است.
وی تجربه بازیگری را نیز با فیلم بابا نان داد (سال ۱۳۵۱) در کارنامه خود دارد. از دیگر کارهای ماندگار وی گویندگی مجموعهٔ پنج قسمتی جهان، آفریدهٔ هنر درباره تاریخ هنر ، مستند چرا زیبایی مهم است؟ دربارهٔ فلسفهٔ زیبایی در هنر و مجموعهٔ پنج قسمتی نوابغ عکاسی دربارهٔ تاریخ عکاسی را می‌توان نام برد.
عالمی همچنین عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از اعضای انجمن مدرسان سینما است.
ترجمه و تألیف کتاب های فنی سینمایی، تدریس مباحث تکنیکی و تخصصی در دانشکده های سینمایی ( دانشگاه تهران ، دانشگاه تربیت مدرس و ... )، عضو هیئت علمی و مدیر گروه انیمیشن ( پویا نمایی ) دانشکده هنر و معماری، اجرا و کارشناسی برنامه های تخصصی سینمایی در تلویزیون، داور جشنواره های بین المللی فیلم و انیمیشن، داور و مجری جشنواره های مختلف ایران، دبیری همایش های ملی انیمیشن، ریاست لابراتوار وزارت فرهنگ و آموزش عالی (۱۳۷۵)، مسئولیت لابراتوارهای سازمان صدا و سیما (۱۳۶۱) و ساخت حدود ۳۰ فیلم مستند برای صنایع مختلف به زبان های گوناگون گوشه ای از فعالیت های دکتر عالمی می باشد.
دکتر عالمی در تربیت سلیقه سینمایی بسیاری از علاقمندان و حتی سینماگران امروزی نقش به‌سزایی داشته و خدمات موثری را در دانشگاه به عنوان یک استاد فرهیخته، دانشمند و با تجربه ارائه کرده و دانشجویان توانمندی را در عرصه هنر تربیت کرد.
اخلاق، متانت ، ادب ، رعایت عدالت و شکیبایی ، مهربانی و صمیمیت در گفتار و کردار به ویژه با دانشجویان و دانش و علم فراوان در حوزه‌های مختلف علوم سینمایی از ویژگی‌های وی بود که سبب محبوبیت ایشان شده بود.
عالمی از چند روز پیش در بیمارستان بستری بود و پس از ابتلا به کرونا به خبرگزاری ایسنا گفت: «هفته پیش برای فیلمبرداری مستندی با سه نفر دیگر از همکارانم به بیمارستانی در تهران رفته بودیم و اگر چه تمام موارد ضروری را رعایت کردیم اما با این حال هر چهار نفر به کرونا مبتلا شدیم».
روابط عمومی دانشگاه، درگذشت این هنرمند برجسته را به خانواده وی ،جامعه هنری و دانشگاهیان تسلیت می‌گوید.
برداشتی زیبا از مرحوم دکتر عالمی


22 مهر 1399 / تعداد نمایش : 1893