متن کامل خبر


 
مصوبات کمیسیون دائمی شورای عالی عتف پیرامون اجرای طرح تاپ

خلاصه خبر: در پایان جلسه ۱۹۲ کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که با موضوع "بحث و بررسی طرح توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ)" برگزار شد، ۶ مصوبه پیرامون اجرای طرح مذکور به تصویب رسید.

بر این اساس مقرر شد موضوع سامانه تاپ و رسالت و ماموریت آن در جلسه دانشگاههای برتر کشور مطرح شود و هر کدام از دانشگاهها ۵۰ تا ۱۰۰ پروژه دکتری را از سامانه انتخاب کنند. همچنین مقرر گردید سازمان برنامه و بودجه برای پشتیبانی از طرح تاپ ردیفی به وزارت صمت اعطا کند.
در این نشست مقرر شد مکانیزمی طراحی شود که بخشی از این پروژه ها بتوانند توسط صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت شوند. همچنین موضوعات موجود در سامانه تاپ دسته بندی شده و وزارت صمت برای اجرایی شدن طرح تاپ از ظرفیت های ایدرو و ایمیدرو استفاده نماید.
در پایان این جلسه مقرر گردید دو مورد از پیشنهادهای وزارت صمت در خصوص تامین مالی طرح تاپ به شورای عالی عتف ارجاع شود.
گفتنی است طرح تاپ توسط معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نقطه کانونی ارتباط با مراکز پژوهشی و فناورانه، به منظور بهره مندی از توان علمی و فناوری کشور در رفع نیازها و چالش های صنعت تعریف و عملیاتی شده است.
این طرح با هدف دانش بنیان شدن بنگاه ها، استفاده از توانمندی اعضای هیأت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتقای سطح مهارت دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی، ظرفیت سازی اشتغال از طریق خلق ارزش افزوده جدید و تأمین اشتغال زایشی و پایدار پیشنهاد شده است. در این طرح ۴ طیف شامل بنگاه های تولیدی و تجاری به عنوان طرف تقاضای فعالیت های پژوهشی و فناوری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دانشجویان تاپ)، دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی (سرباز تاپ) و اعضای هیأت علمی دانشگاهها (استاد تاپ) به عنوان طرف عرضه فعالیت های پژوهشی و فناوری، بازیگران اصلی محسوب می شوند.
تاکنون حدود ۱۱ هزار بنگاه در این سامانه ثبت نام نموده و بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ پروژه پژوهشی ثبت کرده اند.
علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سامانه تاپ به نشانی www.iranetop.ir مراجعه کنند.


19 مهر 1399 / تعداد نمایش : 927