متن کامل خبر


 
آئین تجلیل از ایثارگران دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: آئین تجلیل از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس با حضور رییس دانشگاه، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاون فرهنگی و اجتماعی، مسئولان بسیج اساتید، بسیج کارکنان، بسیج دانشجویی و جمعی از ایثارگران و جانبازان ششم مهرماه در سالن اجتماعات مسجد دانشگاه برگزار شد.

در این آیین دکتر احمدی ضمن قدردانی از ابتکار دفتر نهاد در برگزاری این مراسم گفت: باعث افتخار است که برای دقایقی کوتاه در خدمت یادگاران دفاع مقدس، معلمان شجاعت و ایثار و الگوهای زنده خدمت به انسانیت و بشریت باشیم. تک تک این دوستان سرمایه های دانشگاه، خانواده ها و جامعه ما هستند و این دیدارها برکت است. ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس بارقه و درخششی از الگوهایی هستند که ما در مکتب سید الشهدا از آنها برخورداریم.
وی به جایگاه قهرمانان در تاریخ ملت ها اشاره کرد و گفت: در تاریخ تمام ملت ها، قهرمانی حضور دارند که از وطن، شهر و دیارشان دفاع کرده و در میان مردمانشان به عنوان الگو و قهرمان یاد می شوند. میهن پرستی و دفاع از وطن در تمام کشورها از بالاترین ارزش ها شناخته می شود و کسانی که در این راه قدم گذاشته و از جان گذشتی کرده اند از حرمتی والا و جایگاهی اثرگذار برخوردارند.
رییس دانشگاه افزود: اما آنچه در تاریخ کشورهای دیگر کمتر دیده شده و در واقع نایاب است، الگوهای اخلاقی و آزاد منشی است. رزمندگان هشت سال دفاع مقدس با بهره گیری از الگوهایی که از زندگی آزادیخواهانه اولیای الهی و به ویژه سید الشهداء در مکتب تشیع داشتند، بزرگترین حماسه تاریخی ایران را آفریدند. هیچ ملتی چنین میراث و سرمایه ای ندارد و وظیفه ماست که این ثروت و سرمایه اخلاقی را به نسل های بعدی انتقال دهیم.
در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام ساداتی نژاد ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و یاد شهدا و ایثارگران جنگ تحمیلی به وجود مداوم جبهه های مخالف از اول انقلاب تا کنون اشاره کرد و گفت: با تحقق انقلاب اسلامی، جبهه های مخالف شکل گرفت و سنگین ترین حرکت آنها در دهه ی اول انقلاب، تهاجم نظامی و جنگ تحمیلی بود. تجربه تلخ شکست آنها را وادار کرد عرصه جنگ را به حوزه فرهنگی و سپس عرصه اقتصادی تغییر دهند.
وی افزود: بحث تهاجم فرهنگی و جنگ اقتصادی که در سال های اخیر با تحمیل انواع تحریم ها بر ملت ایران اوج گرفت، نهایت خباثت و کینه توزی دشمنان را نشان داد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اظهار داشت: مردم ایران از جنگ نظامی و هشت سال دفاع مقدس روسفید بیرون آمدند و اجازه ندادند دشمن به اهداف خود دست یابد. هم اکنون نیز باید از آن تجربه به عنوان یک سرمایه عظیم استفاده کنیم و نتایج و تجربیات هشت سال دفاع مقدس را در جنگ اقتصادی و تهاجم فرهنگی بکار گیریم چرا که رمز موفقیت ما در جنگ امروز با دشمن، همان رمز موفقیت در دفاع مقدس است. اگر تجربیات آن سال ها را در مردم و مسئولین نهادینه کنیم بدون شک نتیجه پیروزی است.
حجت الاسلام ساداتی نژاد در ادامه مهمترین تجربیات و دستاوردهای دوران دفاع مقدس که باعث پیروزی رزمندگان اسلام شد را برشمرد و گفت: اولین و مهمترین مؤلفه که باعث پیروزی بود، بحث تبعیت و اطاعت از فرماندهی و ولی است. اخلاص و توکل، ابتکار و خلاقیت، روحیه جهادی و شهادت طلبی و در آخر اعتماد به وعده های الهی از دیگر مؤلفه ها و شاخص های دوران دفاع مقدس است که اگر امروز به کار گرفته شود همان نتایج به بار خواهد نشست.
وی در پایان به اشاعه تفکر و روحیه دفاع مقدس در فضای دانشگاه تأکید کرد و افزود: اگر بخواهیم ارزش ها و باورهای انقلاب و دفاع مقدس استمرار یابد، باید آن روحیه و فضای فکری را به نسل امروز انتقال دهیم. باید ارزش های انقلاب در قالب های نو متناسب با نیازهای زمانه و مطابق با زبان نسل جدید به آنها ارائه شود و اینگونه است که باورها به نسل های بعدی منتقل می شود. همچنین نباید با بروز مشکل ناامید شد. در چهلمین سالگرد حماسه بزرگ و تاریخی مردم ایران، باید امیدوار بود و امیدوار ماند.
این مراسم با تجلیل از فرزندان شهدای دانشگاه، فعالان حوزه ایثارگران و جانبازان، بسیج اساتید، بسیج کارکنان، بسیج دانشجویی و تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که پایان نامه های مرتبط با دفاع مقدس داشتند، پایان یافت.
گفتنی است ۲۸۷ ایثارگر در بخش های مختلف دانشگاه مشغول خدمت هستند که در این مراسم از ۵ تن از آنان به عنوان نماینده تجلیل و لوح تقدیر برای یکایک ایثارگران ارسال شد.


7 مهر 1399 / تعداد نمایش : 1182