متن کامل خبر


 
فعالیت های دانشگاه در چهلمین سالگرد دفاع مقدس تشریح شد

خلاصه خبر: در نشست اعضای ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس، برنامه های دانشگاه در چهلمین سالگرد دفاع مقدس تشریح شد.

در ابتدای این نشست رییس دانشگاه در سخنانی بر لزوم تشکیل ستادی در این خصوص در بالاترین رده دانشگاه و برگزاری جلسات در خصوص پیگیری برنامه های چهلمین سالگرد دفاع مقدس تاکید کرد.
دکتر احمدی گفت: ‌در این باره باید علاوه بر کارها و اقدامات روتین که هرساله در این هفته برگزار می شد به کارهای ماندگار نیز توجه شود که از جمله آنها می توان به چاپ کتاب و گفتگو با رزمندگان دانشگاه، انتشار ویژه نامه،‌ تهیه فیلم، تقدیر از پیشکسوتان دفاع مقدس، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی،‌ نام گذاری محوطه ها و تجهیز یادمان های شهدا و ‌توجه به بزرگداشت شهدای مدافع حرم و مدافع سلامت،‌ اشاره کرد.
حجت الاسلام ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز تصریح کرد: از میان برنامه های اعلامی از سوی وزارت علوم چند مورد انتخاب و در دانشگاه عملیاتی شود. به بهانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید فرصت را مغتنم شماریم و برخی از چهره های رزمنده و ایثارگر دانشگاه را معرفی و خاطرات آن ها را ماندگار کنیم.
در ادامه دکتر ناطق معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خاطر نشان ساخت: امسال سطح فعالیت های مربوط به هفته دفاع مقدس باید ارتقا یابد و در طول سال نیز ادامه داشته باشد و معاونت فرهنگی نیز نقش پشتیبان را در این خصوص ایفا خواهد کرد و همه دانشگاهیانی که ایده و خلاقیتی دارند می توانند در این زمینه ورود کنند و گزارش فعالیت های ستاد نیز به فواصل می تواند در جلسات هیات رییسه ارائه شود.
در این نشست دکتر باکویی مسئول بسیج اساتید دانشگاه نیز گفت: ما نباید دفاع مقدس را برهه ای از تاریخ ایران ببینیم. دفاع مقدس قطعه ای از هویت ملت ایران است و در این حمله و دفاع،‌ یک فرهنگ آفریده شد و ارزش های زیبایی به نمایش گذاشته شد که باید از آن به عنوان هویت ملی و دینی خود پاسداری کنیم.
وی افزود: تقدیر از فداکاری های دلاور مردان دفاع مقدس را نباید یک وظیفه بدانیم؛ بلکه ما نیازمند این امر هستیم و آنها نیازی به این کار ندارند.
دکتر باکویی یادآور شد: ما از فرهنگ ایثار و فداکاری و عبادت فاصله گرفتیم و امروز نیازمند این هستیم که آن ارزش ها را زنده کنیم تا جوانان ما نیز با این الگوهای ارزشمند آشنا شوند.
وی خاطر نشان ساخت: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، برنامه ای در ۲۳ بند به دانشگاه ها ابلاغ کرده که این برنامه ها در تمامی سال ۹۹ قابل اجراست و امسال به عنوان چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید در کل سال به آن پرداخته شود.
در ادامه اعضای ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس بر لزوم برگزاری نشست های بررسی ابعاد مختلف جنگ تحمیلی،‌ توجه به کاربردی کردن فرهنگ جبهه در بخش های مختلف کشور،‌ توجه به فرهنگ سازی دفاع مقدس در دانشگاه و وحدت و تقسیم کار در این زمینه،‌ تولید محتوا در فضای مجازی و نامگذاری یکی از مکان های دانشگاه به نام سردار سلیمانی،‌ توجه به پتانسیل تشکل های دانشجویی برای تولید محتوا و اقدامات خودجوش در این زمینه تاکید کردند.
در پایان رییس دانشگاه نیز بر لزوم تعریف چند ماموریت کلان در این خصوص تاکید کرد تا پس از جمع بندی در کمیته های مربوط،‌ در هیات رییسه دانشگاه تصویب شود.


6 مهر 1399 / تعداد نمایش : 998