متن کامل خبر


 
برگزاری نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا و سفارت ایران در سنگال

خلاصه خبر: در نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سنگال، بر ایجاد تحول اساسی در دیدگاه‌ مدیران کشور در خصوص آفریقا و راه اندازی مجدد تنها دپارتمان زبان فارسی غرب آفریقا تاکید شد.

نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سنگال دوشنبه ۲۴ شهریور با حضور دکتر سیروس احمدی نوحدانی سرپرست مرکز مطالعات آفریقا، دکتر محمدرضا دهشیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال و برخی از اعضای هیأت علمی مرکز مطالعات آفریقا برگزار شد.
در این نشست، دکتر احمدی نوحدانی ضمن برشمردن اهداف و ظرفیت‌های بالای مرکز مطالعات آفریقا گفت: دانشگاه تربیت مدرس اراده کرده است تا این مرکز دوباره فعالیت علمی خود را برای افزایش شناخت و هموار ساختن راه برای همکاری‌های مؤثر با کشورهای آفریقایی از سرگیرد.
وی با ابراز خرسندی از همکاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران در سنگال افزود: مرکز مطالعات آفریقا، اولین و تنها مرکز مطالعات منطقه‌ای مرتبط با آفریقا در ایران است که در سال ۱۳۷۹ با هدف افزایش شناخت درباره ابعاد موضوعی مختلف آفریقا و ارتقای سطح روابط ایران با این قاره از طریق تحقیقات علمی افتتاح شد.
سرپرست مرکز مطالعات آفریقا خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌ و پتانسیل‌های آفریقا بهره‌برداری کنیم و نیاز است تا در این زمینه تحولی اساسی در دیدگاه‌های مدیران کشور نسبت به آفریقا ایجاد شود. مرکز مطالعات آفریقا با ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد تمام تلاش خود را برای افزایش شناخت از آفریقا و همچنین ترغیب به توسعه روابط ایران با کشورهای این قاره انجام خواهد داد.
در ادامه دکتر محمدرضا دهشیری با تأکید بر لزوم افزایش شناخت از کشورهای آفریقایی گفت: با وجود اینکه در آستانه پنجاهمین سالگرد آغاز روابط ایران و سنگال هستیم اما متاسفانه سنگال برای مردم ایران شناخته شده نیست و اطلاعات مردم سنگال نیز درباره ایران محدود است. سنگال تا قبل از شیوع ویروس کرونا، دارای ۷ درصد رشد اقتصادی بوده است و کشوری است که در ردیف کشورهای با ثبات سیاسی آفریقا قرار دارد. اگر ایران راه آب غرب آسیا بدانیم، سنگال راه آب غرب آفریقا به حساب می‌آید و کشورهای همسایه از جمله مالی از سرزمین آن برای دسترسی به دریا و انجام امور تجاری خود استفاده می‌کنند.
سفیر ایران در سنگال افزود: یکی از ظرفیت‌های فرهنگی مهم ایران در سنگال، وجود دپارتمان زبان فارسی است. تنها دپارتمان زبان فارسی غرب آفریقا در این کشور قرار دارد که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ میلادی، ۳۰۰ دانش آموخته داشته اما متاسفانه در چهار سال گذشته، این دپارتمان تعطیل شده و نیاز به مشوق‌ها و برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مجدد دارد.
وی با اشاره به فعالیت‌ مرکز مطالعات آفریقا در دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: مرکز مطالعات آفریقا از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای افزایش شناخت‌ درباره آفریقا برخوردار است و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سنگال برای انجام هر نوع همکاری علمی با این مرکز اعلام آمادگی می‌کند و می تواند زمینه برقراری ارتباط و انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های سنگال را فراهم کند.


30 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 941