متن کامل خبر


 
ساماندهی حق التدریس اساتید و تعریف مباحث کارآمدی و ممتازی در پایه های سالانه

خلاصه خبر: نشست شورای دانشگاه با حضور رییس،‌ معاونان و روسای دانشکده ها ۲۴ شهریور ماه بصورت مجازی در سالن شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه رییس دانشگاه ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین و شهادت امام سجاد(ع) به برخی از اخبار مهم دانشگاه طی دو ماه گذشته اشاره کرد.
دکتر احمدی با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور به میزبانی دانشگاه شریف اظهار داشت: در این نشست در خصوص لایحه های مالیاتی اخیر دولت مبنی بر افزایش نرخ مالیات بر فعالیت های دانشگاهی که برای ارائه به مجلس و هیات دولت در دست تدوین است،‌ ابراز نگرانی هایی از سوی روسای دانشگاه ها مطرح و مقرر گردید برای رفع این مشکل اقدام مشترک با وزارت بهداشت صورت گیرد.
وی به برگزاری نشست عادی و فوق العاده هیات امنا در تابستان سال جاری اشاره کرد و گفت: جلسات عادی و فوق العاده هیات امنا در ماه های تیر و شهریور تشکیل و برنامه های مهم و راهبردی دانشگاه در آن تصویب شد از جمله تشکیل شرکت ها با مشارکت بخش خصوصی برای پارک علم و فناوری و مواردی مانند ساماندهی بحث حق التدریس اساتید و تعریف مباحثی مانند کارآمدی و ممتازی در پایه های قابل اخذ توسط اعضای هیات علمی که مورد تایید هیات امنا قرار گرفت.
دکتر احمدی افزود: بر اساس این طرح، میزان سقف حق التدریس اعضای هیات علمی طی ۵ سال کاهش می یابد و از ۵۹ واحد به ۱۸ واحد در طول سال می رسد و موارد کاهش یافته به تدریج به صورت پرداخت پایه به اساتید فعال و مشارکت کننده در امور مختلف دانشگاه جبران می شود و از مزایای این طرح این است که دریافتی اساتید جوان در سال های اول به طور قابل ملاحظه ای رشد خواهد کرد و دریافتی اساتید پیشکسوت نیز طی ۵ سال به مراتب بیشتر از گذشته خواهد شد و باعث افزایش دریافتی آن ها در دوران بازنشستگی به سبب افزایش ناشی از پایه های کارآمدی و ممتازی خواهد شد.
رییس دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان ساخت: در نحوه تشکیل کمیسیون های هیات ممیزه الزامی وجود دارد که به غیر از رییس هر کمیسیون باید یک عضو استاد تمام دارای تخصص مربوطه حضور داشته باشد و با توجه به کمبودی که در این خصوص در کمیسیون تخصصی هنر داشتیم، چندی پیش انتخاباتی برگزار شد که متاسفانه انتخاب فرد واجد شرایط در میان آرا محقق نشد. با توجه به مشکل پیش آمده، نیاز است با مصوبه شورای دانشگاه اختیاراتی در این خصوص به رییس دانشگاه واگذار شود.
در ادامه با تصویب و تایید اعضای شورای دانشگاه مقرر گردید با توجه به اینکه در برخی موارد ممکن است فرد استاد تمام و دارای شرایط مزبور در میان منتخبان انتخابات هیات ممیزه نباشد، رییس دانشگاه می تواند از مسیری غیر از انتخابات، فردی را از میان اساتید دانشکده به صورت توافقی و رعایت شرایط تخصصی، به کمیسیون مربوطه اضافه کند تا کمیسیون، ترکیب قانونی خود را داشته باشد.
در پایان نشست، تمدید حکم دکتر خواجه در سمت ریاست دانشکده علوم زیستی اعلام شد و رییس دانشگاه برای ایشان آرزوی توفیق روز افزون نمود.


26 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 1205