متن کامل خبر


 
برگزاری دیدار مجازی مسئولین واحد بین الملل دانشگاه با رایزن علمی و فرهنگی سفارت جمهوری عراق

خلاصه خبر: مسئولان واحد بین الملل با رایزن علمی و فرهنگی سفارت عراق در تهران بصورت مجازی دیدار کردند.

دکتر عباس شجاع الساداتی رئیس واحد بین الملل، دکتر ضمیر و دکتر بخشی معاونین این واحد، ۱۹ شهریور با رایزن علمی و فرهنگی سفارت جمهوری عراق در تهران، به صورت مجازی دیدار و گفتگو کردند.
در ابتدای این جلسه، دکتر ضمیر معاون پژوهشی واحد بین الملل به ارائه گزارشی از وضعیت پذیرش متقاضیان عراقی برای تحصیل در دانشگاه طی سال های ۹۸ و ۹۹ پرداخت و گفت: از سال ۹۸ تاکنون بیش از یکصد دانشجوی عراقی در حال آموزش زبان فارسی برای آمادگی شروع دوره رسمی در سال تحصیلی آتی هستند. همچنین در شش ماه نخست سال ۹۹ نیز حدود یکصد تقاضای جدید به دانشگاه رسیده است که همه آنها در مراحل مختلف در حال پیگیری است.
در ادامه دکتر امجد، رایزن علمی و فرهنگی سفارت عراق در تهران، تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه برجسته‌ای مانند تربیت مدرس را که در فهرست ده دانشگاه اصلی مورد تایید وزارت علوم عراق قرار دارد، مایه دلگرمی دانست و خواستار بهره‌مندی اساتید عراقی از فرصت مطالعاتی در دانشگاه تربیت مدرس و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی و دانش‌افزایی شد. دکتر امجد در ادامه پیشنهاد داد: دانشجویان عراقی تا حد امکان در کنار دانشجویان ایرانی در کلاس حضور داشته باشند. همچنین در آموزش زبان فارسی، آموزش اصطلاحات تخصصی رشته‌های تحصیلی مد نظر قرار گیرد و هر زمان که دانشجو دوره رسمی خود را شروع کرد، یک نامه رسمی برای وی صادر شود که تاریخ شروع به تحصیل در آن قید شده باشد و دانشجویان دوره‌های دکتری پژوهش‌محور حتما واحد درسی هم بگذرانند.
در ادامه رییس واحد بین الملل دانشگاه با یادآوری این نکته که اصل بر حضور دانشجویان بین‌المللی و ایرانی کنار هم در کلاس‌ها است گفت: در مواردی که تعداد متقاضیان بین‌المللی (مثلا عراقی) در یک رشته زیاد باشد، ناچار به برگزاری جداگانه کلاس‌ها خواهیم بود.
وی در خصوص دانشجویان دوره دکتری خاطر نشان کرد: در دانشگاه تربیت مدرس،دانشجوی دکتری پژوهش محور حتما باید بین ۳ تا ۸ واحد درسی را بگذراند و هیچ دانشجویی بدون گذراندن واحدهای درسی فارغ‌التحصیل نخواهد شد.
دکتر شجاع الساداتی در پایان یادآور شد: دروس در نیمسال آتی قطعا" به صورت مجازی خواهد بود. در خصوص بعضی رشته ها که واحد عملی یا کارورزی دارند، دانشگاه هر زمان که شرایط فراهم باشد، برنامه تشکیل حضوری کلاس را اعلام می کند.


23 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 1221