متن کامل خبر


 
ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی افتتاح شد

خلاصه خبر: ساختمان جدید مرکز آموزش زبان فارسی ۱۸ شهریور با حضور رییس دانشگاه، معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم، معاونین و جمعی از مدیران دانشگاه افتتاح شد.

ساختمان جدید مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه یکسال پس از آغاز به کار این مرکز با حضور دکتر بهادر باقری (معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم)، دکتر محمد تقی احمدی رییس دانشگاه، دکتر سعید بزرگ بیگدلی سرپرست مرکز آموزش زبان فارسی، دکتر غلامحسین زاده رییس دانشکده علوم انسانی، دکتر کلباسی و دکتر موسوی معاونین دانشگاه و جمعی از اساتید و مدرسین زبان و ادبیات فارسی افتتاح شد.
در ابتدای آئین افتتاحیه، دکتر بیگدلی گزارش مختصری از فعالیت یکساله مرکز ارائه کرد و گفت: در طول یکسال گذشته و با وجود شیوع کرونا، دوره های گوناگون و ده ها کلاس در هفته به صورت مجازی، با نظم و تلاش ۱۹ مدرس این مرکز برگزار شده است که ماحصل زحمات همکاران مرکز، گروه زبان و ادبیات دانشگاه و مرکز تحقیقات و توسعه زبان و ادبیات فارسی است.
وی افزود: این مرکز به منظور پاسخگویی به نیاز دانشجویان غیرایرانی دانشگاه و واحد بین الملل و با توجه ویژه رییس دانشگاه و حمایت بی دریغ معاون پشتیبانی تأسیس شد و هم اکنون از دیگر دانشگاههای کشور نیز، زبان آموز می پذیرد. با تاسیس این مرکز ظرفیت نهفته دانشگاه، شکوفا شد و در کنار آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، این مرکز به پشتوانه علمی گروه زبان فارسی و مرکز تحقیقات و توسعه زبان فارسی دانشگاه، برنامه های بسیاری در حوزه منابع درسی، آزمون ها و گسترش فعالیت های خود دارد.
رییس دانشگاه در این مراسم با اشاره به تبلیغات منفی پیرامون ایران در دنیا، بر اهمیت اثرگذاری از مسیر آموزش و آشنایی ملل با زبان و فرهنگ ایرانی تأکید کرد و گفت: علی رغم شرایط حاکم و تبلیغات منفی علیه ایران، مردم دنیا و به خصوص دانشگاهیان، شیفته ایران و علاقمند شناخت و آگاهی از تحولات کشورمان هستند. باور دارم برای تغییر دید مردم جهان به کشورمان، باید از مسیر آموزش و آشنایی ملل مختلف به خصوص قشر دانشجو و محقق آنها با فرهنگ ایرانی استفاده کرد که بدون شک موثر خواهد بود.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: فرهنگ ایرانی از قبل از ظهور اسلام و سپس با هم افزایی اسلام، ترکیبی غنی، استثنایی و منحصر به فرد ایجاد کرد که تاکنون به رغم گذشت قرن ها، با استمرار و مقاومت اقوام مختلف ایرانی، باقی مانده و تکامل یافته است. بهترین راه ارتباط با ملل مختلف جهان، آموزش زبان فارسی، اشاعه تفکر و فرهنگ اصیل ایرانی و گسترش دوستی و محبت است.
وی در خصوص مدرسه مجازی آموزش زبان فارسی افزود: در حال حاضر آموزش مجازی در دنیا، میلیون ها نفر را در برگرفته و افراد بسیار زیاد با صرف هزینه کمتر، در نقاط مختلف از آموزش به صورت مجازی بهره مند می شوند. راه اندازی مدرسه مجازی آموزش زبان فارسی نیز می تواند ارتباطات ما با ملل مختلف را گسترش داده و با استفاده از نوآوری و خلق روش های مدرن و استاندارد، ما را به اهداف نزدیک تر و افق های دور را دست یافتنی کند.
دکتر احمدی برگ برنده مرکز آموزش زبان فارسی را کیفیت بالای آموزش دانست و گفت: کیفیت، برگ برنده مرکز است که به همت اساتید گروه زبان فارسی، مدرسین مرکز و هم افزایی با مرکز تحقیقات و توسعه زبان و ادبیات فارسی حاصل شده است. زنجیره ارتباط این مرکز با معاونت آموزشی دانشگاه، گروه های آموزشی دانشکده ها و نحوه تعامل، مدیریت و راهنمایی متقاضیان خارجی تحصیل در دانشگاه، نمونه ای موفق از کار تیمی، با همدلی کامل برای رفع مشکلات بود.
در ادامه دکتر موسوی معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه اظهار داشت: به زبان فارسی، شعر و ادبیات و فرهنگ ایرانی، بی مهری شده است. زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ ایرانی، سرمایه و ظرفیت بی بدیلی است که مورد غفلت قرار گرفته و باید فرهنگ سازی در مدارس و دانشگاهها برای آشنایی نسل جوان با ادبیات و متون نظم و نثر فارسی و همچنین آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در سایر کشورها مورد توجه قرار گیرد.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر باقری از روند روزافزون اقبال به زبان فارسی در دنیا خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۰۰ مرکز در دانشگاههای سراسر جهان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی را برگزار می کنند و ما از اغلب کشورها درخواست برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی را داریم. اعزام اساتید به خارج از کشور نه تنها به گسترش زبان و زبان آموزی کمک می کند بلکه راهی برای توسعه فرهنگ ایرانی ست و امیدوارم از اساتید دانشگاه تربیت مدرس نیز در این راستا بهره مند شویم. البته ما به جز بحث اعزام اساتید، در زمینه توسعه آموزش های مجازی، روزآمد کردن سرفصل های درسی زبان فارسی و ایران شناسی و همچنین در خصوص راه اندازی بانک اطلاعاتی از تمامی کرسی ها و مجامع زبان فارسی در دنیا نیز فعالیت می کنیم.
در پایان دکتر غلامحسین زاده رییس دانشکده علوم انسانی، گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه را گروهی صاحب جایگاه علمی بسیار بالا توصیف و تصریح کرد: دانشگاه تربیت مدرس دارای گروه زبان و ادبیات فارسی قوی، مرکز آموزش زبان فارسی، مرکز تحقیقات و توسعه زبان و ادبیات فارسی، مدرسه مجازی آموزش زبان فارسی (در حال راه اندازی)، قطب مطالعات زبان و ادبیات فارسی، ۷ مجله و ۳ انجمن علمی در حوزه زبان و ادبیات فارسی، رشته ها و گرایش های ویژه، متنوع و کامل در حوزه زبان و ادبیات فارسی است که نشان دهنده تأثیرگذاری این گروه در سطح دانشگاه و کشور است


18 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 3157