متن کامل خبر


 
معارفه مسئول جدید بسیج اساتید دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: معارفه مسئول جدید بسیج اساتید دانشگاه، دهم شهریور ماه با حضور رییس دانشگاه،‌ مسئول بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران بزرگ،‌ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جمعی از معاونان و اعضای هیات علمی در اتاق شورا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر احمدی رییس دانشگاه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان به اهمیت نقش بسیج اساتید اشاره کرد و گفت: اهمیت و اثرگذاری بسیج اساتید در کشور در حد اعلاست و مهمترین قشر فرهیخته، دانشمند و اثرگذار روی جامعه ، اساتید کشور هستند که هم مقام علمی دارند و هم در جهت مبارزه و تلاش برای حفظ کشور در ابعاد فنی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و بهداشتی مسیر را برای همه مسئولان روشن و هموار می کنند. در این میان،‌ قشر اساتید بسیجی اثرگذارتر و بسیار مورد توجه هستند و نگاه ها به آن ها دوخته شده است که چگونه دانش و ایمان و فداکاری و شجاعت بسیجی را می توانند همزمان به کار گیرند تا بهترین آثار و برکات را برای اسلام و کشور عزیزمان در پی داشته باشد.
رییس دانشگاه ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر باکویی رییس جدید بسیج اساتید تصریح کرد: دکتر باکویی با دقت و استمرار برنامه های مختلف فرهنگی و علمی و اعتقادی را در پیش گرفتند و ان شاالله در این دوره سنگ بنای محکمی در جهت ارتباط با همه اساتید گذاشته شود و در سال های‌آتی شاهد رشد چشمگیر اساتید بسیجی دانشگاه از نظر کمی و کیفی باشیم.
در ادامه حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: در فضای آموزشی سه رکن استاد، دانشجو و منبع درسی بسیار مهم است اما صاحبان نظر در بین این سه رکن به مساله استاد بسیار تاکید می ورزند و تجربه به ما آموخته است که هرچه بر روی دانشجو و منبع درسی کار کنیم نتیجه آن به اندازه استاد نخواهد بود.
وی افزود: نقش اساتید بسیار ماندگار و تاثیرگذار است و با توجه به سیاست های کلانی که نظام برای دانشگاه تعریف کرده است علاوه بر مسائل آموزشی و پژوهشی، مسائل فرهنگی با نگاه دینی نیز باید مورد توجه قرار گیرد و نقش اساتید نیز در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.
حجت الاسلام ساداتی نژاد خاطر نشان ساخت: امروز مجموعه بسیج بازوی اساسی کار فرهنگی و تحول آفرینی در مجموعه دانشگاه است و یکی از رویکردهای علمی بسیج در طی سالیان اخیر، تاسیس اندیشکده ها و تلاش در حوزه علم و دانش در کنار کارهای فرهنگی است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی در پایان تصریح کرد: جریان سازی در فضای دانشگاه باید در اختیار نیروهای ارزشی، انقلابی و متدین و بسیجی باشد و باید از ظرفیت اساتید مومن و متعهد در حوزه های دینی و سیاسی استفاده شود تا بتوانند در این زمینه ایفای نقش نمایند.
در ادامه دکتر جلیل دارا مسئول بسیج اساتید دانشگاه های استان تهران در سخنانی با اشاره به نقش قیام اباعبدالله در مبارزه با تحریف، خاطر نشان کرد: یکی از شخصیت های بزرگ مبارزه با جریان تحریف، امام حسین (ع) بودند و جریان عاشورا اتفاق افتاد تا فضای تحریف و انحراف را از میان بردارد و غباری که بر اسلام اصیل افتاده بود را بزداید.
وی یادآور شد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند" ما زمانی می توانیم با تحریم مقابله کنیم که تحریف را از کشور بزداییم" نتیجه می گیریم که شاید ماموریت اصلی اساتید دانشگاه به عنوان قشر نخبه و فرهیخته این باشد که در جهت رفع این تحریف ها گام بردارند و جریان دانشگاهی در این راستا می تواند بسیار جریان ساز باشد.
وی افزود: بیشترین تحریف در جمهوری اسلامی تحریف حرکت "ما می توانیم"‌ حضرت امام خمینی است که امروزه با وجود سرمایه های بسیار خوبی که در کشور داریم متاسفانه عده ای از مسئولان به "ما می توانیم" اعتقادی ندارند. در این راستا جریان بسیج باید سردمدار ایجاد اعتماد به نفس در فضای علمی کشور باشد.
دکتر دارا تصریح کرد: در خصوص ایجاد کارگروه های تخصصی معین در کمیسیون های مجلس رایزنی هایی صورت گرفته تا هر دانشگاه بتواند متولی یکی از کمیسیون های تخصصی باشد. دانشگاه تربیت مدرس نیز با توجه به پتانسیل بالایی که دارد می تواند در یک رشته یا زمینه تخصصی قطب شود. همچنین این دانشگاه به عنوان دانشگاه مولود انقلاب باید استاد تراز انقلاب اسلامی را نیز تعریف کند و برگزاری دوره های آموزشی و توانمند سازی اساتید در این زمینه کمک کننده خواهد بود.
در ادامه دکتر باکویی مسئول جدید بسیج اساتید در سخنانی یادآور شد: ما امروز میراث دار اسلام و انقلاب هستیم و وظیفه سنگینی بر عهده داریم . امروزه دانشگاه ها در موقعیتی که باید باشند،‌ نیستند و به فرموده حضرت امام "دانشگاه مبدا همه تحولات است "و دانشگاه ها باید تحول ساز باشند. یکی از وظایف اصلی بسیج اساتید این است که دانشگاه را به جایگاه اصلی خود برسانیم و حفظ و حراست و توسعه ارزش های اسلامی و انقلابی و دینی که از وظایف وزارت علوم و دانشگاه ها نیز می باشد به عنوان یکی از وظایف مهم بسیج اساتید نیز محسوب می شود و این کار شدنی نیست مگر آنکه از ظرفیت و توان تمام دانشگاهیان استفاده کنیم و در این خصوص دست همه افرادی که دغدغه خدمت به کشور و نظام را دارند به گرمی می فشاریم.
گفتنی است در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات دکتر محمدحسین یادگاری مسئول پیشین بسیج اساتید دانشگاه، حکم دکتر باکویی از سوی مسئول بسیج اساتید دانشگاه های استان تهران به وی اهدا شد.


10 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 1402