متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس دومین دانشگاه کشور در تولید علم نانو معرفی شد

خلاصه خبر: بر اساس گزارش عملکرد سند ستاد نانو، دانشگاه تربیت مدرس با انتشار ۵۲۹ مقاله پس از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه کشور در تولید علم نانو (انتشار مقالات نانوی ایران) معرفی شد.

گزارش عملکرد سند ستاد نانو نشان می دهد، دانشگاه تهران با انتشار ۹۳۰ مقاله نانو (۸٫۳ درصد کل مقالات نانوی ایران در سال ۲۰۱۹) رده اول ۵ دانشگاه برتر کشور در تولید علم نانو را به خود اختصاص داده است و پس از آن به ترتیب دانشگاه تربیت مدرس (۵۲۹ مقاله)، صنعتی امیرکبیر (۴۹۲ مقاله)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۴۱۷ مقاله) و دانشگاه صنعتی شریف (۴۱۲ مقاله) قرار دارند.
جایگاه جهانی ایران در علم و فناوری‌نانو به وسیله سه شاخص کلان "کمیت مقالات" و "کیفیت مقالات" و "تعداد اختراعات فناوری‌نانو" ارزیابی می‌شود که بر این اساس در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۱۰۹۶ مقاله مرتبط با فناوری‌نانو توسط محققان ایرانی در WoS نمایه شد که معادل ۸۷.۵ درصد از کل مقالات نانو منتشر شده در سال ۲۰۱۹ است. ایران با این سهم از انتشارات نانو در رتبه چهارم دنیا قرار گرفت. ایران از لحاظ سرانه مقاله نانو به جمعیت، در رتبه چهاردهم (سال ۲۰۱۸) و از لحاظ تعداد مقاله به ازای مقدار GDP بر اساس نرخ برابری قدرت پول (PPP)، در رتبه اول دنیا (سال ۲۰۱۷) قرار دارد.
در خصوص جایگاه جهانی ایران در کیفیت علم نانو نیز باید گفت سهم مقالات نانوی ایران که در مجلات Q1 منتشر شده‌اند به‌عنوان شاخصی از کیفیت انتشارات علمی در نظر گرفته می‌شود. مجلات Q1 مجلاتی هستند که بر اساس بانک اطلاعات مجلات علمی Journal Citation Reports یا JCR از نظر ضریب اثربخشی (Impact factor) جزو مجلات چارک اول به حساب می آیند. گرچه تعداد این مقالات در سال ۲۰۱۹ رشد کرده است ولی سهم آنها از کل مقالات نانوی ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۲ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.
از نظر رتبه نیز ایران همچنان در رتبه هشتم قرار دارد. همچنین در شاخص h (نشان دهنده حجم مقالات پرکیفیت فرد یا کشور است) رتبه جهانی ایران در مقالات منتشر شده در ۵ سال منتهی به ۲۰۱۹ (h-index پنج ساله) دوازدهم است.
سهم مقالات نانو مشترک ایران با کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۰ درصد بوده است. همچنین ایران در مجموع تا پایان سال ۲۰۱۹، ۲۶۳ اختراع مرتبط با فناوری‌نانو در دفاتر ثبت پتنت آمریکا و اروپا منتشر کرده و تعداد پتنت‌های نانو ایران در USPTO (اداره ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا) در سال ۲۰۱۹، ۱۶ پتنت بوده است. بر این اساس ایران در پتنت‌های ثبت شده در USPTO در سال ۲۰۱۹ دارای رتبه ۲۴ است. نسبت تعداد پتنت‌ها به تعداد مقالات نانو نشان می‌دهد که ۴ پتنت نانویی در ازای هر ۱۰۰۰ مقاله نانو ثبت شده است.
گفتنی است کتاب "گزارش عملکرد سند گسترش کاربرد فناوری نانو ایران در سال ۱۳۹۸" در راستای اطلاع‌رسانی از اقدامات صورت‌ گرفته در راستای برنامه‌های سند گسترش کاربرد فناوری نانو مصوب هیات وزیران و همچنین تشریح عملکرد ستاد توسعه‌ فناوری‌نانو در سال ۱۳۹۸ در ۵ فصل منتشر شد.


3 شهریور 1399 / تعداد نمایش : 1460