متن کامل خبر


 
تقدير از عضو هيات علمي دانشگاه در يازدهمين جشنواره بين المللي فارابي

خلاصه خبر: دکتر عباس منوچهری استاد گروه علوم سياسي دانشگاه، به عنوان برگزیده سوم در گروه علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای در یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی معرفی و تقدیر شد.

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، دوشنبه ۲۷ مردادماه با تقدیر از ۳۵ برگزیده حقیقی و حقوقی داخلی و بین‌المللی به صورت حضوري و مجازي برگزار شد.
در اين مراسم صاحبان ۱۹ اثر برگزیده داخلی (۲۰ نفر)، هفت شخصیت برگزیده خارجی و همچنین هشت شخصیت ایرانی اعم از پیشکسوت علوم انسانی، پیشرو علوم انسانی و اسلامی، مترجم برتر، نظریه پرداز برجسته و انجمن علمی و نشریه علمی برگزیده معرفی و تقدیر شدند.
در گروه علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای، دکتر عباس منوچهری باغبادرانی با ارائه کتاب «فراسوی رنج و رویا؛ روایتی دلالتی – پارادایمی از تفکر سیاسی» به عنوان برگزیده سوم در سطح بزرگسال معرفی و تقدیر شد.
در اين مراسم دكتر منصور غلامي وزير علوم خاطر نشان كرد: نگاه مستقل در علوم انسانی و اسلامی بسيار مهم است وباید به آن ارزش داده شود.
وی ادامه داد: موضوع مورد تاکید دیگر تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی و اسلامی است. همچنین با توجه به اینکه كرونا زندگی امروز را تحت تاثیر قرار داده است متخصصان علوم انسانی و اسلامی می توانند بیش از گذشته به مردم کمک کنند.
وزير علوم تصريح كرد: پیشرفت جامعه نیازمند رعایت استقلال نهادهای علمی است، در طول تاریخ، همیشه اندیشمندانی سبب پیشرفت جامعه شده‌اند که مستقل و بدون وابستگی اندیشیده‌ اند.
وی افزود:عدم مداخله در حیات فکری محققان می ‌تواند اثرات مثبت داشته باشد و از انفعال صاحب آن فکر جلوگیری کند و هر گونه اظهار نظر یا فعالیتی که سبب القای محدودیت شود، امکان بروز و ظهور تفکر را از بین می ‌برد.
وی خاطر نشان ساخت: بررسی نتایج جشنواره که پایش وضعیت علوم انسانی در ایران به حساب می‌آید، نشان می ‌دهد باید برای ارتقای کیفیت علوم انسانی در کشور تلاش بیشتری کرد.
گفتني است جشنواره بين‌المللي فارابي توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و با همكاري بنياد ملي نخبگان و سازمان‌هاي معتبر‌ بين‌المللي از جمله يونسكو و آيسسكو، سازمان فرهنگي اكو و برخي مراكز مهم علمي و پژوهشي داخلي با هدف معرفي دانشمندان و آثار پژوهشي برتر حوزه علوم انساني، به صورت سالانه برگزار مي‌شود.


28 مرداد 1399 / تعداد نمایش : 2078