متن کامل خبر


 
اعلام رتبه دانشگاه تربیت مدرس در نظام رتبه بندی شانگهای

خلاصه خبر: دانشگاه تربیت مدرس در نظام رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۲۰ با کسب رتبه در بازه ۶۰۰-۵۰۱ در جمع ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و رتبه چهارم کشور را بدست آورد.

است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای جیائو تنگ منتشر می شود. رتبه‌بندی شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در سطح بین‌المللی منتشر شد و از آن سال به بعد به‌طور سالانه به روز می‌شود.
محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از اعلام نتایج رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۲۰ خبر داد و گفت: در رتبه بندی منتشر شده در سال ۲۰۲۰ شانگهای، ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده‌اند که در این بین تعداد ۱۲ دانشگاه نیز از ایران حضور دارند.
در آخرین رتبه بندی منتشر شده شانگهای (سال ۲۰۲۰) ، دانشگاه تربیت مدرس در بازه رتبه ای ۶۰۰-۵۰۱ قرار گرفت و پس از دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف، چهارمین دانشگاه ایرانی حاضر در این فهرست است.
دانشگاههای هاروارد و استنفورد از ایالات متحده و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند.
در رتبه بندی جهانی شانگهای سال ۲۰۲۰، ایران در میان کشورهای اسلامی با ۱۲ دانشگاه رتبه اول را به خود اختصاص داد و ترکیه با ۱۱ دانشگاه، مالزی و مصر با ۵ دانشگاه، عربستان و پاکستان با چهار دانشگاه و کشورهای تونس، لبنان، قطر با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند.
گفتنی است نظام رتبه بندی شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه‌بندی در سطح بین المللی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای جیائو تنگ منتشر می‌شود.
رتبه‌بندی شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح جهانی منتشر شد و از آن به بعد، سالانه به روز می‌شود.
کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه، چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط ۶ شاخص؛ تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلدز مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلدز مدال، تعداد محققان پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات منتشر شده در دو مجله Nature و Science، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه‌نامه‌های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی با توجه به اندازه سازمان، ارزیابی می شود.


28 مرداد 1399 / تعداد نمایش : 2660