متن کامل خبر


 
گزارش عملکرد دانشگاه تربیت مدرس؛ دانشگاهی مستعد برای اجرای برنامه تحول در تراز ملی

خلاصه خبر: دانشگاه تربیت مدرس یکی از دانشگاه‌های جوان و جامع تحصیلات تکمیلی کشور است و با سپری شدن ۳۹ سال از تاسیس آن، هم‌اکنون در پنجره فرصت استثنایی برای تحول قرار گرفته است.

این دانشگاه به دلیل برخورداری از ساختاری منسجم و چابکی و انعطاف‌پذیری بالا، یکی از دانشگاه‌های بسیار مستعد برای هرگونه برنامه تحولی و تغییر (از جمله تبدیل شدن به یک دانشگاه بین‌المللی الگو در کشور و...) در تراز ملی است.
حرکت‌های متهورانه در پژوهش، راه‌اندازی رشته‌های جدید و بینارشته‌ای تحصیلات تکمیلی برای اولین بار در کشور، سد شکن بودن در خوداتکایی کشور به تامین اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، جامعیت رشته‌های تحصیلات تکمیلی و حضور در پایتخت، تمایز شاخص دانشگاه تربیت مدرس در آموزش عالی کشور بوده است.
دانشگاه تربیت مدرس دانشگاهی خود اتکا و پیشرو در آموزش و پژوهش، فناوری، نوآوری و کارآفرینی است که تلاش می‌کند تا جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان و سه دانشگاه برتر منطقه قرار گیرد.
در حال حاضر وظایف، مسئولیت‌ها و فعالیت‌های علمی دانشگاه با طیفی گسترده از حوزه‌های علوم مختلف در ۱۹۷ رشته کارشناسی‌ارشد و ۱۵۱ رشته دکتری، در قالب ۱۷ دانشکده، ۱۴ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی و همچنین پارک علم و فناوری مدرس و واحد بین‌الملل نور تمرکز یافته است. دانشگاه تربیت مدرس در مهرماه ۱۳۹۸ دارای ۹۲۴۴ دانشجو بوده که از این تعداد ۳۳۱۳ نفر در مقطع دکتری، ۵۹۳۱1 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به تحصیل و از این میان ۱۴۴ نفر دانشجوی خارجی هستند. دانشگاه دارای ۷۶۷ عضو هیأت علمی است که قریب به ۵۷ درصد آن‌ها از مرتبه علمی دانشیاری و استادی برخوردارند.
دانشگاه تربیت مدرس هدف خود را در طرح تحول راهبردی (۱۴۰۴ - ۱۳۹۵) هم‌پایی با دانشگاه‌های برتر جهانی قرار داده است. این دانشگاه در طرح تحول راهبردی ۴ اولویت را به عنوان محور تمامی فعالیت‌های خود قرار داده است و تمامی فعالیت‌های دانشگاه حول این ۴ اولویت در ارکان اجرایی دانشگاه شامل دانشکده‌ها، گروه‌های آموزشی، پژوهشکده‌ها، کارکنان، مدیران و دانشجویان متمرکز خواهد بود.
گزارش عملکرد دانشگاه را در این پیوند، مطالعه کنید.


22 مرداد 1399 / تعداد نمایش : 1500