متن کامل خبر


 
امضای تفاهم‌نامه همکاری میان «مرکز مطالعات آفريقا» و «مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران»

خلاصه خبر: تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان «مرکز مطالعات آفريقا» و «مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران» با حضور مدیران دو مجموعه به امضاء رسید.

نشست امضاء و تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان «مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران» و «مرکز مطالعات آفريقا» دانشگاه، ۲۴ تیرماه در محل مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و با حضور دکتر عابد اکبری، مدیر عامل و دکتر علی اسمعیلی اردکانی معاون پژوهشی این مؤسسه، دکتر سیروس احمدی نوحدانی سرپرست مرکز مطالعات آفریقا، دکتر عبدالامیر نبوی مدیر گروه مطالعات سیاسی، دکتر عباس برومند مدیر گروه مطالعات فرهنگی و دکتر مجید رسولی و دکتر میثم میرزائی تبار اعضای هیات علمی مرکز مطالعات آفریقا برگزار شد.
در این جلسه، دکتر سیروس احمدی نوحدانی با بیان اینکه تلاش مرکز مطالعات آفریقا ایجاد شناخت و معرفت علمی درباره این قاره است، اظهار داشت: هدف ما معرفی اولویت‌ها، فرصت‌ها و روش‌های ورود به قاره آفریقا برای مسئولان و سیاستگذاران کشور است و امیدواریم اقدامات ما موثر واقع شده و مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به شرایط تحریم کشور افزود: در حال حاضر فضای مناسبی برای ایران جهت حضور در آفریقا فراهم است و ضرورت دارد تا در شرایط اقتصادی کنونی و فضای تحریمی کشور، وارد عرصه فعالیت و همکاری با کشورهای آفریقایی شویم. آفریقا فضایی است که به خوبی می‌تواند تولیدات ایران اعم از تولیدات صنعتی، خدماتی، علمی، فکری و... را جذب کند.
سرپرست مرکز مطالعات آفریقا با ابراز تاسف از اینکه در چند سال گذشته از فرصت توسعه روابط با آفریقا استفاده نشده است، عنوان کرد: اگر مجموعه کارگزاران کشور به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در قاره آفریقا توجه کنند، نتایج خوبی می‌تواند برای کشور حاصل شود.
دکتر احمدی نوحدانی مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران را یکی از مؤسسه‌های علمی خوب و تاثیرگذار کشور دانست و گفت: امیدواریم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با این مؤسسه، شروعی باشد برای اینکه دانش و معرفت علمی درباره آفریقا را در کشور ارتقاء داده و با ایجاد دغدغه نسبت به توسعه روابط با آفریقا در مسئولان، نیازهای کشور را در این زمینه برطرف کنیم.
در ادامه، دکتر عابد اکبری با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه با مرکز مطالعات آفریقا گفت: در قاره آفریقا فرصت‌های بسیار خوبی برای ایران وجود دارد و امیدواریم در چارچوب این تفاهم نامه، مطالعات کاربردی و عملیاتی خوبی را درباره آفریقا انجام داده و با تلاش برای سوق دادن مطالعات به سوی این قاره، رویکرد برنامه محوری را درباره آفریقا در کشور ایجاد کنیم.
مدیرعامل مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران با بیان اینکه آفریقا فضای حیاتی برای ایران است و ضرورت دارد تا به سوی سرمایه‌گذاری و حضور در این قاره برویم، افزود: ما نیاز به عمل‌گرایی داریم. کارگزاران ما ذهنیت مبهمی درباره آفریقا دارند و باید دیدگاه‌ها را عوض کنیم و ذهنیت مسئولان را بر پایه فرصت‌های موجود در آفریقا تغییر دهیم.
وی با اشاره به قالب‌های همکاری با مرکز مطالعات آفریقا، تهیه و تدوین ماهنامه تحلیلی درباره آفریقا، تألیف کتاب‌های آفریقا و برگزاری نشست‌های تخصصی درباره تحولات این قاره ار جمله چارچوب‌های همکاری دو طرف عنوان کرد.
در این جلسه دکتر عباس برومند، مدیر گروه مطالعات فرهنگی مرکز مطالعات آفریقا نیز با ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه این مرکز با موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، خاطر نشان ساخت: کارگزاران کشور تمایل به استفاده از دانشگاه‌ها داشته و دانشگاه‌ها نیز مشتاق همکاری هستند، اما زبان مشترکی در این زمینه وجود ندارد. در چنین شرایطی، نقش واسطه‌ها برای ایجاد زبان مشترک بیشتر می‌شود و ابرار معاصر تهران یکی از واسطه‌های خوب در این زمینه و در ارتباط با ایجاد زبان مشترک درباره آفریقا است.
وی افزود: بسیاری از رقبای ایران در قاره آفریقا حضور دارند و حوزه فرهنگی و دانشگاهی عرصه خوبی برای ورود کشور به این قاره است.
مدیر گروه مطالعات فرهنگی مرکز مطالعات آفریقا با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی ایران در آفریقا تصریح کرد: در شرق آفریقا دو گروه بزرگ اجتماعی مدعی ایرانی‌تبار بودن حضور دارند که تاریخ اسطوره‌ای خود را ایرانی می‌دانند و علاقه فراوانی به ایران دارند که باید از این فرصت استفاده کنیم.
در پایان نشست، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان «مرکز مطالعات آفريقا» و «مؤسسه مطالعات راهبردي و ديپلماسي دفاعي» توسط دکتر عابد اکبری و دکتر سیروس احمدی نوحدانی امضاء و تبادل شد.


28 تیر 1399 / تعداد نمایش : 1124