متن کامل خبر


 
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی، دانشگاه تربیت مدرس و شرکت فراب

خلاصه خبر: صندوق نوآوری و شکوفایی، دانشگاه تربیت مدرس و شرکت فراب برای توسعه زنجیره صنعت برق خورشیدی کشور و استفاده حداکثری از دانش فنی داخلی و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، توافق نامه همکاری امضا کردند.

در جلسه امضای توافق نامه که نهم تیرماه ۹۹ با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس، دکتر علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و علی وکیلی مدیرعامل شرکت فراب (پیمانکار اصلی احداث نیروگاه‌های آبی در ایران) برگزار شد، وزیر علوم بر اهمیت بالای حوزه انرژی در سرمایه‌گذاریِ مجموعه آموزش عالی در طرح‌های کلان ملی تاکید کرد و اظهار داشت: حوزه انرژی برای آموزش عالی، از اهمیت بالایی جهت سرمایه‌گذاری در میان انواع پروژه‌های ملی برخوردار است. تهدیدها و چالش‌های گوناگون امروز، فرصت‌های زیادی برای دانش و فناوری کشور ایجاد کرده است.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه دانشگاهیان معتقدند دارایی‌هایی را در اختیار دارند که آن‌چنان‌که باید مشتری‌های لازم برای آنها وجود ندارد، ادامه داد: مخاطرات پیش آمده ملی و جهانی در فضای داخلی و خارجی ، امکان ریسک‌پذیری مجموعه‌های مختلف و تمایل آنها به استفاده از فناوری‌های تولیدشده در دانشگاه‌ها را افزایش داده است. امروزه جرأت ریسک در مجموعه‌های بسیاری که متکی به فناوری روز و نیازمند آن هستند، بالا رفته است. در وضعیت عادی تمایل به ریسک پایین می‌آید، اما در شرایط پرمخاطره این جرأت بالا می‌رود و این ریسک‌پذیری به سود دانشگاه‌ها و فناوری‌های تولید شده در آنها خواهد بود.
وزیر علوم در خصوص دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز حرکت پر شتابی در زمینه تولید دانش و فناوری وجود دارد و دانشگاه تربیت مدرس نیز به عنوان دانشگاه جامع تحصیلات تکمیلی آموزش عالی کشور، ذخیره خوبی از محققان و پژوهشگران را داراست.
بر اساس این موافقت‌نامه، زنجیره صنعت برق خورشیدی زنجیره ارزشی است که از اکتشافات منابع مناسب سیلیس آغاز می‌شود و تا ایجاد نیروگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز برق خورشیدی ادامه می‌یابد. فاز اول این موافقت‌نامه شامل مطالعات مقدماتی از طریق بررسی پژوهش‌های اولیه، تکمیل یا انجام مطالعات مجدد و مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی برای تصمیم‌گیری نهایی ورود به سرمایه‌گذاری در توسعه زنجیره ارزش صنعت برق خورشیدی کشور است. تدوین نقشه راه، مدل توسعه و شناسایی شرکای بالقوه در فازهای مختلف و برنامه‌ریزی برای توجیه نهادهای سیاست‌گذاری و حمایتی از دیگر اقدامات فاز اول این موافقت‌نامه خواهد بود.
در این نشست همچنین تفاهم‌نامه همکاری نیز بین یک شرکت دانش‌بنیان و دانشگاه تربیت مدرس به منظور همکاری مطالعاتی، پژوهشی و آموزشی در زمینه توسعه زنجیره ارزش صنعت برق خورشیدی کشور و مدیریت اجرایی پروژه‌های مرتبط امضا شد. محور اول این تفاهم‌نامه شامل در اختیار قرار دادن نتایج حاصل از اجرای طرح مطالعاتی ملی سیلیکون خورشیدی با هدف زمینه‌سازی ادامه اقدامات اجرایی توسعه زنجیره صنعت انرژی خورشیدی در کشور است. علاوه بر آن تکمیل و تدقیق مطالعات توسعه زنجیره صنعت خورشیدی با هدف زمینه‌سازی تصمیم‌گیری نهایی در سرمایه‌گذاری برای ایجاد این زنجیره و تعیین محورهای مطالعاتی و تحقیقات توسعه‌ای آتی در این زمینه از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است.


11 تیر 1399 / تعداد نمایش : 1653