متن کامل خبر


 
گزارش عملکرد شورای ایمنی دانشگاه در خصوص مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی

خلاصه خبر: در نشست اخیر شورای دانشگاه،‌ گزارشی از عملکرد شورای ایمنی، بهداشت و محیط زیست دانشگاه در خصوص مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی ارائه شد.

مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاه در خصوص مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی اظهار داشت: طبق قانون مدیریت پسماند در ایران، پسماندهای ویژه یا خطرناک به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمیت، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و واکنش پذیری آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد و آن دسته از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی و کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند، جزء پسماندهای ویژه یا خطرناک محسوب می شوند.
دکتر جعفریان افزود: مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه بر عهده شهرداری بوده و مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی بر عهده تولید کننده خواهد بود.
وی به مصوبات شورای ایمنی در خصوص مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: از ابتدای تشکیل شورای ایمنی تاکنون بیش از ۵۰ مصوبه با موضوع مرتبط در جلسات تصویب شده است و مواردی مانند شناسایی و ارزیابی انواع پسماندهای آزمایشگاهی و پیگیری موضوع مدیریت پسماند از سازمان های ذی صلاح انجام شده است. موضوع کاهش تولید پسماند هنوز انجام نشده و نیازمند همکاری کمیته های ایمنی است و مدیریت پسماندهای عفونی آزمایشگاه ها و مدیریت پسماندهای شیمیایی آزمایشگاهی تا حدودی به انجام رسیده است.
دکتر جعفریان مکاتبه با سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور معرفی مراکز مجاز در زمینه انتقال و امحای پسماندهای شیمیایی، هماهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به منظور جمع آوری پسماندهای عفونی آزمایشگاهها، تدوین شیوه نامه مدیریت پسماند های آزمایشگاهی،‌ گنجاندن سرفصل آموزشی در خصوص آشنایی با انواع پسماند آزمایشگاهی و نحوه مدیریت آنها در کارگاه های HSE برای دانشجویان جدید الورود،‌ ارزیابی میانگین ماهیانه پسماندهای تولید شده دانشکده ها براساس اطلاعات ارائه شده توسط مسئولین آزمایشگاهها،‌ تهیه گالن های مناسب جهت جمع آوری پسماندهای شیمیایی و تهیه برچسب استاندارد به منظور نصب روی گالن های جمع آوری مواد شیمیایی براساس شیوه نامه مدیریت پسماند را از جمله اقدامات انجام شده در راستای مصوبات شورای ایمنی دانشگاه عنوان کرد.
وی در ادامه به بیان موانع و مشکلات موجود در خصوص مدیریت پسماندهای آزمایشگاهی پرداخت.
رییس دانشگاه نیز در این خصوص اظهار داشت: موارد مطرح شده نیاز به دقت و تمرکز زیادی از سوی روسای دانشکده ها دارد و مسئله کاهش پسماند در حوزه های مختلف متفاوت است و این امر باید به عنوان کارنامه هر آزمایشگاه در نظر گرفته شود و از هر آزمایشگاه خواسته شود تا تمهیدات خود در این خصوص را لحاظ کند.
وی افزود: اگر دانشجو، کارمند و یا عضو هیات علمی از موارد دستور العمل فوق تخلف کند و در خصوص حمل و ‌نگهداری پسماند ها اهمال ورزد باید جریمه مالی برای وی در نظر گرفته شود و دوره های آموزشی مجازی در این زمینه برای آن ها با هزینه خودشان برگزار گردد.
رییس دانشگاه بر لزوم مدیریت مصرف مواد آزمایشگاهی تاکید کرد و گفت: در برخی از آزمایشگاه های دانشگاه با مواد مصرفی استفاده نشده و تاریخ گذشته مواجه هستیم که هم باعث ضرر و زیان به دانشگاه بوده و هم دفع آن ها مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت که در این زمینه باید مدیریت مصرف مواد آزمایشگاهی صورت گیرد که میزان خرید آن ها به صورت درست ارزیابی،‌ خریداری و مصرف شود.


4 تیر 1399 / تعداد نمایش : 1202