متن کامل خبر


 
رتبه نخست برای طرح دانشجوی دکتری نانو دانشگاه در هکتون بین المللی EUvsVIRUS

خلاصه خبر: مرضیه موسی زاده دانشجوی دکتری نانوبیوتکنولوژی دانشگاه در قالب کار تیمی با همکاری محققانی از کشورهای فرانسه، آلمان، آمریکا و ترکیه موفق به ارائه طرحی برای شناسایی ویروس در بازدم افراد مبتلا به کووید 19 شد که طرح مذکور در هکتون بین المللی EUvsVIRUS رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

هکتون بین المللی EUvsVIRUS ۲۴ تا ۲۶ آوریل ۲۰۲۰ از طرف European Innovation Council برای مقابله با کرونا برگزار شد که نزدیک به 20900 نفر از ۱۴۱ کشور در آن شرکت کردند. این افراد به صورت کار تیمی بر روی پروژه های مرتبط فعالیت کرده که در نهایت ۲۱۵۰ طرح در ۶ حوزه مختلف و ۳۷ زیرگروه ثبت شدند. از بین طرح های ثبت شده، ۱۱۷ طرح انتخاب شدند که از آن میان، ۶ طرح اصلی و در هر زیر گروه نیز ۳ برگزیده معرفی شدند. مرضیه موسی زاده دانشجوی دکتری نانوبیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس در قالب تیمی از کشورهای فرانسه، آلمان، آمریکا و ترکیه، طرح Instant SARS-CoV-2 breathalyzer را ثبت کردند که در گروه Health & Life و بخش Cheap rapid test موفق به کسب رتبه نخست شد.
این طرح مربوط به ساخت دستگاه اپتوفلوئیدیک با استفاده از آنتی بادی علیه spike protein ویروس و پارتیکل های فلوئورسانت است که می تواند ویروس را در بازدم افراد مبتلا به کووید-19 شناسایی کند.


1 تیر 1399 / تعداد نمایش : 2586