متن کامل خبر


 
ارائه گزارش تصفیه خانه فاضلاب خوابگاه شهید احمدی روشن در نشست شورای راهبری مدیریت سبز

خلاصه خبر: سی و یکمین جلسه شورای راهبری مدیریت سبز ، ‌21 خردادماه با حضور رییس دانشگاه و اعضای این شورا برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر آرش رضایی مسئول دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز، گزارشی از راهبری پکیج تصفیه خانه فاضلاب خوابگاه شهید احمدی روشن ارائه کرد.
وی در این باره اظهار داشت: سیستمی که قبلا پیمانکار ارائه کرده بود، سیستم پیچیده ای بود که که ما خواستیم این سیستم ساده تر و کاربردی تر شود و خروجی آن حتما استانداردهای آبیاری فضای سبز را دارا باشد.
رضایی با اشاره به اینکه در این راستا تخلیه فاضلاب و شستشوی مخازن برای راه اندازی مجدد پکیج انجام شد، گفت: با هدف ساده کردن کار دستگاه و کاهش هزینه های بهره برداری،‌ سیستم تصفیه از طریق UF به سیستم ته نشینی تبدیل شد. مخزن توسط پیمانکار ساخته و به محل حمل شد و با تغییر پایپینگ، آب خروجی از مخزن هوادهی به مخزن ته نشینی منتقل که در این فرایند فاضلاب به وسیله نیروی جاذبه و بدون نیاز به فیلترUF تصفیه می شود.
وی افزود: با اصلاح پایپینگ و نصب پمپ های جدید؛ یا توجه به تعطیلی خوابگاه ها هنوز نتوانسته ایم دستگاه را تست و خروجی آن را بررسی نماییم. در صورت داشتن خروجی مناسب، برای چربی گیری و دانه گیری پکیج آشپزخانه مرکزی نیز با این شرکت وارد مذاکره می شویم.
در ادامه نشست، جایگاه تهیه خاکبرگ پردیس مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر رضایی با توضیحاتی در خصوص اهمیت خاکبرگ تصریح کرد: خاکبرگ که از پوسیده شدن موادی مانند برگ درختان، چمن های قیچی شده و ... حاصل می شود ارزش غذایی چندانی ندارد و تنها به منظور سبک و قابل نفوذ کردن خاک مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شاخ و برگ درختان را جمع آوری و به کمپوست تبدیل کنیم عناصری را که گیاه از خاک گرفته بود دوباره به خاک بر می گردانیم.
وی گفت: در حال حاضر تنه درختان شکسته، سرشاخه هرس شده، چمن و برگ در محلی نزدیک به حیوانخانه دانشکده علوم پزشکی به مساحت 379 متر مربع ذخیره می شود که اعتراضاتی از سوی این دانشکده مبنی بر ورود آلودگی انگلی به حیوانخانه، وجود کلونی موش های صحرایی،‌ تلنبار کود دامی حاوی انگل و ایجاد آلودگی محیطی و سوزاندن شاخ و برگ و تنه درختان در این باره مطرح شد و در حال حاضر این خاکبرگ ها به صورت هفتگی جمع آوری و به دانشکده کشاورزی منتقل می شود.
دکتر رضایی ، پیشنهادهایی در خصوص اصلاح فیزیکی جایگاه فعلی و نظارت بیشتر بر عملکرد کارگران این بخش، جانمایی محلی برای جایگاه مزبور در پردیس مرکزی و بهره گیری از نظر و تجربه کارشناسان باغبانی و کشاورزی در راستای کاهش اثار منفی را مطرح نمود.
در ادامه رییس دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به دپوی خاکبرگ به مدت کوتاه و در زمان یک هفته،‌ فضای فعلی دپوی خاکبرگ ها، کوچک تر و محدودتر شود تا مدیریت آن نیز بهتر صورت گیرد و برای ریشه کنی حیوانات موذی نیز باید محل قرارگیری پسماند و چگونگی تخلیه و بارگیری آنها با دوربین مدار بسته کنترل شود.
دکتر احمدی همچنین در خصوص پیگیری انتقال حیوانخانه دانشکده پزشکی به بالای ساختمان شماره 2 این دانشکده تاکید کرد.
دکتر پارسامقدم دیگر عضو شورای مدیریت سبز نیز تصریح کرد: باید از روش های مدرن برای خرد کردن و آماده کردن خاکبرگ ها استفاده شود و این کار می تواند منجر به درآمدزایی برای دانشگاه نیز بشود.
در ادامه موانع مدیریت پسماند در پردیس مرکزی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر رضایی در این باره اظهار داشت: از سوی شهرداری منطقه، قبضی بابت هزینه پسماند دانشگاه از سال 84 تاکنون صادر شده که با توجه به بالا بودن مبلغ این قبض، باید رایزنی لازم در این خصوص صورت گیرد، زیرا دانشگاه در حال حاضر برای بازیافت تمامی پسماندهای خود با پیمانکار خصوصی قرارداد منعقد کرده و فقط پسماندهای عفونی؛ آن هم با پرداخت مبلغ مورد توافق در قرارداد از سوی شهرداری صورت می گیرد.
در ادامه رییس دانشگاه تاکید کرد: گزارشی در خصوص فعالیت های دانشگاه در زمینه جمع آوری و بازیافت پسماند و پیشرفت های صورت گرفته در این خصوص تهیه و به شهرداری منطقه ارسال گردد تا در این زمینه بتوانیم مذاکرات لازم را با آمار و اطلاعات دقیق به انجام برسانیم.
دکتر احمدی افزود: از مدیر مرکز بهداشت و درمان دانشگاه در خصوص پسماندهای کرونایی دانشگاه و چگونگی بازیافت آنها اطلاعات صحیح دریافت گردد تا تصمیم گیری درست در این زمینه اتخاذ شود.
در ادامه دکتر بروجردیان مدیر دفتر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی از تهیه پروتکل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه های عمرانی دانشگاه از سوی مسئول دبیرخانه مدیریت سبز دانشگاه خبر داد و گفت: این موضوع در کارگاه های عمرانی به طور جدی پیگیری می شود تا پروتکل تهیه شده از سوی کارگران مشغول در کارگاه ها مورد توجه قرار گیرد.
وی پیشنهاد طرح تشکیل کمیته داخلی مدیریت سبز را نیز مطرح کرد تا از پتانسیل افراد علاقه مند به محیط زیست در دانشگاه استفاده شود.
رییس دانشگاه در این باره یادآور شد: در این خصوص می توان دو مورد را مورد توجه قرار داد؛ یکی آنکه در هر واحد یک یا دو نفر را به عنوان مأمور و مسئول رعایت مسائل مربوط به مدیریت سبز معرفی کرد تا کنترل و نظارت از سوی آنان صورت گیرد و از سوی دیگر از طریق دانشجویان حامی دانشگاه سبز، اطلاع رسانی و مسائل مربوط به فرهنگ سازی صورت گیرد.


22 خرداد 1399 / تعداد نمایش : 1192