متن کامل خبر

 
دوشنبه 29 آذر 1400 857

ارتقاء جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی "گرین متریک" سال 2021

دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی جهانی "گرین متریک" سال 2021، با 200 پله صعود موفق به اخذ رتبه 376 جهان شد و جزء 10 دانشگاه برتر کشور در حوزه مدیریت سبز مبتنی بر توسعه پایدار قرار گرفت.

در رتبه بندی سبز دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی جهان (Ul Green Metric)  سال 2021 ، 956 دانشگاه و موسسه آموزش عالی از 80 کشور جهان شرکت داشتند که در این رقابت بین­ المللی، دانشگاه تربیت مدرس با 200 پله صعود در مقایسه با اولین حضور خود در سال 2020، موفق به اخذ رتبه 376 جهان شد و جزء 10 دانشگاه برتر کشور در حوزه مدیریت سبز مبتنی بر توسعه پایدار قرار گرفت.
رتبه بندی جهانی گرین متریک، با هدف ارائه چشم انداز جامع از شرایط و سیاست های مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه های جهان راه اندازی شده است و در قالب 82 سوال از 6 شاخص کلیدی زیرساخت، انرژی و تغییرات اقلیمی، پسماند، آب، حمل و نقل و آموزش موسسات آموزش عالی را رتبه بندی می کند. ارائه داده های عددی مربوط به شاخص های فوق می تواند تصویری از تعهد دانشگاه به سبز شدن و اعمال سیاست های سازگار با محیط زیست را برای حمایت از پایداری ارائه دهد. در نهایت، امتیازات حاصله محاسبه و رتبه دانشگاه در میان دانشگاه های جهان در ماه دسامبر (آذر - دی) هر سال تعیین می گردد.
وزارت علوم برای اولین بار در سال 97 در وب­سایت رسمی خود درباره تاریخچه و اهمیت رتبه­ بندی گرین­ متریک مطالبی منتشرکرد و به حضور چند دانشگاه مطرح کشور در UI GreenMetric پرداخت. همگام با دانشگاه های بزرگ کشور، شورای راهبری سبز دانشگاه تربیت مدرس نیز پس از برگزاری چند جلسه، تصمیم­ گیری در مورد حضور و مشارکت دانشگاه در این رتبه­ بندی را در سال 98 تصویب کرد و با توجه به وجود پتانسیل موجود در دبیرخانه مدیریت سبز دانشگاه (زیرمجموعه دفتر فنی)، مسئولیت جمع­ آوری و ثبت اطلاعات زیست محیطی دانشگاه درسامانه UI GreenMetric به این دبیرخانه محول شد. دانشگاه تربیت مدرس در سال 2020 برای اولین بار در نظام رتبه ­بندی گرین­ متریک شرکت کرد. این کار که حاصل تلاش 6 ماهه کارشناسان دبیرخانه مدیریت سبز با همکاری کارشناسان دفتر فنی و سایر واحدهای دانشگاه و دانشکده ­ها بود منجر به اخذ رتبه 580 برای دانشگاه شد.
گفتنی است هر ساله از سال 2010 میلادی رتبه بندی جهانی دانشگاهی 'گرین متریک' توسط دانشگاه دولتی اندونزی (Universitas Indonesia) انجام می شود.

 

ارتباط با ما

آدرس:

دانشگاه تربیت مدرس، دفتر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی، دفتر مدیریت سبز
صندوق پستی: 111-14115

تلفن و دورنگار:

82884028
82883757

ایمیل:

sdgm@modares.ac.ir

آمار بازدید:

کل بازدیدها: 17582
افراد آنلاین: 1