•  جامعه شناسی
    مدیر گروه
    دکتر کامران ربیعی

آمار و اطلاعات

گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس یکی از اولین گروه‌های علمی تخصصی است که بعد از تأسیس دانشگاه تربیت مدرس در سال‌های ۱۳۵۹- ۶۰ آغاز به‌کار کرد. شکل‌گیری این گروه علمی تلاشی بوده است برای توسعه و تولید عقلانیت دانش اجتماعی در ایران. استراتژی گروه جامعه‌شناسی نهادینه‌سازی علم جامعه‌شناسی در ایران و تلاش در جهت نزدیکی به مرجعیت علمی با تاکید بر مطالعات بین کشوری؛ بهبود زیست اجتماعی از طریق انجام پژوهش‌های معطوف به مسایل زندگی اجتماعی - سیاسی و حضور درمناسبات آکادمیک علمی جهانی است.
در سال‌های اولیه تشکیل گروه جامعه‌شناسی بسیاری از بزرگان جامعه‌شناسی ایران برای تدریس و تربیت دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ارشد و در سال‌های بعد در مقطع دکتری دعوت به همکاری شدند. از سال ۱۳۶۵ نیز دانشجویان دکتری جامعه‌شناسی در گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس پذیرش شدند و برای اولین بار در مقطع دکتری تحصیلات تکمیلی شاهد تربیت اساتید جامعه‌شناسی در داخل بودیم. از میانه دهه دهفتاد اولین فارغ‌التحصیلان گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس خود به اولین گروه از اساتید این گروه آموزشی تبدیل شدند. دکتر حاضری، دکتر ساعی و دکتر شجاعی زند از اولین اساتید این گروه محسوب می شوند.
گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را تنها به تربیت دانشجویان معطوف نکرد، بلکه در مسیر نهادمندسازی جامعه‌شناسی در ایران نیز حرکت کرد. از مهم‌ترین دستاوردهای گروه جامعه‌شناسی میتوان به برگزاری اولین سمینار تخصصی جامعه‌شناسی در کشور با محوریت جامعه‌شناسی و توسعه اشاره کرد و همچنین توفیق گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس در پایه‌ریزی و شکل‌دهی به انجمن جامعه‌شناسی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این گروه است. از دیگر نتایج ارزنده حاصل از فعالیت علمی گروه جامعه‌شناسی می توان به جذب ۹۰% فارغ التحصیلان این گروه در دانشگاه‌های کشور در دهه ۸۰ اشاره نمود.
گروه جامعه‌شناسی اکنون با دارا بودن اعضای هیأت‌علمی اصلی و اساتید برجسته مهمان، یکی از بهترین و برترین گروه‌های علمی - تخصصی در داخل کشور است که سالانه با پرورش دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در حوزه‌های جامعه‌شناسی نظری، جامعه‌شناسی سیاسی و جامعه‌شناسی فرهنگی به پیشبرد علم جامعه‌شناسی در ایران یاری می‌رساند. شایان ذکر است مسئولیت گروه جامعه‌شناسی را در دوره‌های مختلف دکتر توسلی، دکتر توکل، دکتر آزاد، دکتر چلبی، دکتر حاضری، دکتر محسنی، دکتر شجاعی‌زند و دکتر ساعی برعهده داشتند.