دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس در طول نزدیک به سه دهه فعالیت، دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری را در گرایش‌های اصلی مهندسی برق و کامپیوتر عرضه نموده است. این گرایش‌ها شامل: الکترونیک، کامپیوتر، کنترل، قدرت، مخابرات، مهندسی پزشکی و گرایش‌های جدید بین رشته‌ای نانوالکترونیک، فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات و اطلاعات می‌باشد.
دانشکده همکاری‌های تحقیقاتی متعددی را با صنایع مختلف برق، مخابرات وکامپیوتر برقرار کرده است که این حرکت، زمینه لازم جهت افزایش قابلیت‌های پژوهشی دانشجویان در فرآیند انجام پروژه‌ها را موجب گردیده است. در این راستا "مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه‌های قدرت"،"مرکز نوآوری سامانه‌های ارتباطی سیار" و "مرکز تحقیقات مبارزه با هرزنامه" در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.
تلاش‌های بی وقفه علمی- پژوهشی اعضای هیأت علمی موجب شده است که پروژه‌های تحقیقاتی، مورد حمایت مالی-تجهیزاتی صنایع مختلف و دستگاه‌های ذیربط قرار گیرند. امکانات مالی و اعتبارات پژوهشی متعددی در جهت انجام پروژه‌ها و توسعه آزمایشگاه‌های پیشرفته دریافت شده است که در حال گسترش و توسعه می‌باشند. تاکنون مجموعا 26 آزمایشگاه در گرایش‌های مختلف راه‌اندازی شده و مشغول فعالیت هستند که برخی از آن‌ها در سطح کشور کم‌نظیرند.

تاریخچه

دانشكده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس از سال 1362 به عنوان یك بخش در دانشکده فنی و مهندسی فعالیت‌های علمی خود را با 6 گروه‌ آموزشی الکترونیک، کنترل، قدرت، مخابرات، مهندسی پزشکی و کامپیوتر آغاز كرد و در تیرماه سال 1388 به عنوان یک دانشکده مستقل فعالیت خود را ادامه داد.
تعداد اعضای هیات علمی رسمی و پیمانی دانشكده در حال حاضر 39 نفر می باشد كه 11 نفر دارای مرتبه استادی، 8 نفر با مرتبه دانشیاری، 20 نفر با مرتبه استادیاری می‌باشند. برای ایجاد زمینه مناسب جهت انجام امور آموزشی، پژوهشی و توسعه تكنولوژی بیش از 26 آزمایشگاه در دانشكده فعال است. تعداد مقالات چاپ شده در مجلات علمی- پژوهشی و با كیفیت توسط اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشكده در هر سال بیش از 60 عنوان و مقالات ارائه شده در كنفرانس‌های داخلی و خارجی به بیش از 260 مقاله می‌رسد.
دانشكده مهندسی برق و کامپیوتر از سال 1378 اقدام به انتشار مجله برق مدرس نموده كه در سال 83 موفق به كسب اعتبار علمی – پژوهشی شده است و به صورت فصل‌نامه منتشر می‌شود. دانشكده در خصوص ارتباط با صنعت با صنایع بزرگ كشور همكاری‌های نزدیكی دارد.از اهم پروژه‌های در دست انجام مرتبط با صنعت دانشكده می‌توان به طرح فلاگ شیپ اشاره كرد.
روسای دانشكده از ابتدای تأسیس تاكنون آقایان دكتر علی یزدیان ورجانی، دکتر محسن پارسامقدم، دکتر عبدالرضا نبوی و دکتر محمدحسن قاسمیان‌یزدی بوده‌اند و هم‌اكنون نیز آقای دکتر حمیدرضا مومنی ریاست دانشكده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس را بر عهده دارند. از فعالیت‌های مهم دانشكده مهندسی برق و کامپیوتر در سالهای اخیر پرداختن به مباحث نوین مدیریتی در اداره آن می‌باشد. این دانشکده افتخار را دارد كه به عنوان اولین نهاد آموزشی كشور با طراحی و پیاده‌سازی مدل سرآمدی و حضور در جایزه ملی بهره‌وری و تعالی سازمانی و كسب گواهینامه تعهد به تعالی در سال 1386 خود را به عنوان یكی از دانشكده‌های الگو در زمینه مدیریت مطرح كند.

چشم انداز

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس پیشتاز در فناوری‌های نو
دانشکده در پژوهش‌های مرتبط با فناوری‌های نو در سطح ملی و منطقه‌ای با هدف ایجاد تحول و ارتقای جایگاه کشور در فناوری‌های نو به سطح جهانی، پیشتاز خواهد بود. دانشکده، شناخته شدن به عنوان برجسته‌ترین مرکز پژوهشی و آموزش بین رشته‌ای برای حل مشکلات واقعی صنعت و فناوری؛ و برخوردار از اساتید محقق و آگاه به مسائل توسعه صنعتی و مسلط بر آموزش با محوریت یادگیری و برخاسته از تحقیق را آرمان قرار داده است.
دانش‌آموختگان دانشکده در زمره بهترین متخصصان در موقعیت‌های شغلی کشور قرار خواهند گرفت و از بیشترین بودجه سرانه در سطح کشور، قابل قیاس با دانشگاه‌های معتبرتر جهانی در دوران تحصیل برخوردار خواهند شد. برای تحقق چشم‌انداز فوق که تصویر مثبت همه ما از آینده است، همه مسوولان، اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پیمان بسته‌اند که در 5 محور چشم انداز پژوهش، چشم‌انداز آموزش، چشم‌انداز استاد، چشم‌انداز دانشجو و چشم‌انداز بودجه، آینده را تبیین و از هر تلاشی برای نیل به آن فروگذار ننمایند.

مأموریت

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس متعهد به توسعه مرزهای دانش از طریق ایجاد محیط مناسب پژوهشی است. دانشکده ارائه آموزش‌های منعطف با محتوای روزآمد، کاربردی و برخاسته از پژوهش را به جامعه فنی کشور، دولت و منطقه را رسالت خود قرار داده، دانشجویانی با هدف و انگیزه، اعتماد به نفس و خودباور را تربیت می‌نماید.
ارتباط قوی با صنعت و دولت به منظور انجام پژوهش‌های کاربردی و کسب درآمدهای اختصاصی با حفظ شأن استاد و دانشجو در جامعه و بدون دغدغه مالی سرلوحه فعالیت‌های دانشکده است. ارزش‌های سازمانی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس تحقق ماموریت‌های دانشکده یقینا در گرو ایجاد زیرساخت‌های مدیریتی و سازمانی و فرآیندهای روان و پویای کار است. مهمترین زیرساخت‌های سازمانی، فرهنگ سازمان و مجموعه‌ای از اصول اخلاقی و ارزش‌های بنیادین نهادینه شده است که می‌تواند در تمامی مراحل کار به خصوص در هنگام بحران‌ها، راهنما و نجات‌بخش باشد. اصول و ارزش‌های سازمانی نقش قطب‌نما را ایفا می‌کند و عملکرد افراد در دانشکده، نه تنها باید در چارچوب این ارزش‌ها صورت گیرد که بایستی به تقویت و نهادینه‌سازی آنها کمک کند.
ده ارزش پایه برای تحقق اهداف راهبردی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به قرار زیر است:

  • محور قرار دادن تخصصی کار کردن و ارتباط متقابل آموزش-پژوهش موثر در سطح کشور و بین‌المللی
  • حاکمیت تفکر علمی در دانشکده (کار در دانشگاه عبادت است.)
  • خلاقیت و نوآوری
  • تفکر بلندمدت و آینده‌نگری
  • تکامل‌خواهی و تعالی در علم
  • یادگیری سازمانی و نشر یافته‌ها، دانسته‌ها و توانمندی‌های علمی-پژوهشی استاد و دانشکده
  • مسوولیت‌پذیری و حساس بودن نسبت به جامعه
  • اعتقاد به شأن و منزلت استاد در دانشکده (مادی و معنوی)
  • انسجام سازمانی و فرهنگ کار گروهی
  • برتری کیفیت بر کمیت

ساختار سازمانی
آمار و اطلاعات