bullet

دانشکده هنر به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مراکز تحصیلی ایران با اعطای مدارک کارشناسی‌ارشد و دکتری تحت نشان علمی دانشگاه تربیت مدرس، مسئولیت آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در رشته‌های هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و اجرایی، معماری و شهرسازی، مدیریت پروژه و هنرهای اسلامی بر عهده دارد. دانشکده هنر مفتخر است که برای کلیه دانشجویان خود مجموعه‌ای از مهارت‌های فنی و بینش فرهنگی لازم برای طی دوره‌های آموزش حرفه‌ای هنر، پژوهش‌های دانشگاهی، مدرسی و یا اجرایی را مهیا می‌کند. برخی از دوره‌های کارشناسی‌ارشد این دانشکده پیرو مبانی مطالعات نظری در رشته‌های مرسوم دانشگاهی ارائه شده، حال آنکه برخی دیگر از طریق دوره‌های آموزشی میان رشته‌ای، دانشجویان را به افق‌های نوینی از تحقیقات تازه سوق داده و توانمندی‌های حرفه‌ای آنها را برای ورود به عرصه کار و صنعت تقویت می‌کنند. تحصیل در مقطع دکتری دانشکده هنر با گذراندن چهار سال آموزش و پژوهش در موضوعات مهم و کاربردی رشته‌های مرتبط آغاز شده و با نگارش رساله به عنوان نمونه‌ای از یک پژوهش اصیل و مستقل به اتمام می‌رسد.
دانشجویان دانشکده هنر امکان دسترسی به مشاوره‌های تحصیلی و تسهیلات پژوهشی و رفاهی را در اختیار خواهند داشت. دوره‌های تحصیلی شامل حل تمرین، تجربه‌اندوزی، بحث و گفتگوی علمی، مناظره با مسئولان، اساتید، مشاوران فنی یا هنری و البته همکاری با هنرمندان سرشناس می‌باشد. انجام پژوهش‌های برون‌ رشته‌ای قویاً در دستور کار مسئولان دانشکده بوده و واحدهای درسی متعددی با اساتید مشترک آموزش داده می‌شوند. برگزاری نمایشگاه‌ها و چیدمان‌های هنری و معمارانه در فضای دانشکده یا دانشگاه با پشتیبانی و حمایت‌های مالی معاونت فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس میسر خواهد بود. دانشکده هنر درصدد است تا در آینده نزدیک به سه دانشکده مستقل تحت عناوین دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده هنرهای نمایشی و دانشکده معماری و شهرسازی گسترش یابد.

دانشکده هنر : دانشکده‌ای با هنرمندان و نخبگان تراز اول
دانشکده هنر با در اختیار داشتن جمعی از برگزیده‌ترین نخبگان دانشگاهی و هنرمندان سرشناس داخلی در حوزه‌های مختلفی از تخصص‌های هنری و رسانه‌ای فعال است. اساتید به‌نام این دانشکده ضمن تعهد کامل به اخلاق حرفه‌ای و با علاقمندی وافر به سرنوشت نسل آینده هنرمندان و متخصصان ایرانی، در جهت اعتلای آنها تلاش می‌کنند. اغلب رشته‌های تحصیلی در این دانشکده دارای واحدهای عملی و کارگاهی بوده و عمدتاً به شیوه تجربه‌اندوزی هدایت می‌شوند. کلاس‌های استودیویی و کارگاهی به عنوان نمونه حداکثر با ظرفیت 12 نفر برگزار می‌گردند.

مأموریت: بسترسازی برای پرورش هنرمندان، مهندسان و طراحان نسل آینده ایران
دانشکده هنر ضمن تعهد به آموزش‌های هدفمند و کارآمد دانشجویان در گروه‌های مربوطه، با مأموریتی منبعث از راهبردهای کلان و متعالی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت نموده و بیش از همه بر مداری از معرفت‌افزایی متعهدانه از طریق فراهم کردن محیط یادگیری خلاق، متمایز و سرآمد حرکت می‌کند. دانشکده هنر، در عین حال، مرّوج توسعه و پیشرفت علمی و امکانی برای شکوفایی توانمندی‌های تخصصی و حرفه ای دانشجویان محسوب می‌شود.

رؤسای دانشكده از ابتدای تأسیس تاكنون
 • زنده‌یاد دكتر رجبعلی مظلومی، ۱۳۷۱-۱۳۶۳
 • دكتر محمدرضا حافظی، ۱۳۷۵-۱۳۷۱
 • دكتر محمدرضا پور جعفر، ۱۳۸۴-۱۳۷۵
 • دكتر مجتبی انصاری، ۱۳۸۴-۱۳۹۳
 • دکتر علی اکبر تقوایی، ۱۳۹۳- ۱۳۹۶
 • دکتر مجتبی رفیعیان، ۱۳۹۶/۰۴/۱۳- ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
 • دکتر منصور یگانه، ۱۴۰۰/۰۸/۲۹- تاکنون
پیام رئیس دانشکده

در ابتدا لازم می‌دانم ورود شما بازدید كننده گرامی را به سایت دانشكده هنر دانشگاه تربیت مدرس خوش‌آمد گویم.
دانشكده هنر دانشگاه تربیت مدرس با توجه به هویت ملی و اسلامی كشور تمامی همت و توان خود را در راستای توسعه پایدار و بوم آورد و تعالی هنر و معماری ایران اسلامی در رقابت با جهان امروز قرار داده است. در این جهت با رعایت حكمت، مصلحت، قدردانی و احترام متقابل با توجه به ارزش‌های والای الهی و انسانی به ارتقای كیفی آموزشی، پژوهشی، خلاقیت و نوآوری می‌اندیشیم. برای تحقق اهداف فوق با كلیه امكانات و توان خود از همكاری مشترك با نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و غیردولتی و صاحب‌نظران در قالب طرح‌های پژوهشی، كاربردی، بنیادی و نظری و تولید آثار هنر و معماری استقبال می‌كنیم.

خدمات
 • ارائه مشاوره‌های آموزشی در خصوص نحوه اخذ دروس دوره های كارشناسی‌ارشد و دكتری
 • ارائه مشاوره‌های پژوهشی در خصوص نحوه انجام امور اداری پایان‌نامه از مرحله تصویب تا مرحله دفاع
 • ارائه خدمات لازم در زمینه تجهیز و بهره برداری بهینه از آتلیه‌های گروه (برنامه‌ریزی و طراحی)
 • ارائه آمارها و اطلاعات مورد نیاز اعضا هیأت علمی گروه،‌ واحدهای مختلف دانشكده و دانشگاه