مدیریت صنعتی


 

bullet معرفی

در دنیای امروز مدیران باید قادر به دیدن سازمان به‌صورت فرایندهایی یکپارچه باشند و بتوانند از ایده‌ها و ابزارهای جدید در راستای تعالی و بهبود سازمان بهره گیرند. رشته مدیریت صنعتی، به مجموعه‌ای جامع از دانش روز مرتبط با فناوری، تولید و عملیات، شیوه‌های بهبود، تکنیک‌های بهینه‌سازی، مدیریت کیفیت و تعالی، روش‌های تصمیم‌گیری و ... برای حل و تحلیل مسائل مدیریتی و سازمانی اطلاق می‌شود که در صنعت‌های مختلف ازجمله تولیدی و خدماتی قابل‌استفاده است. رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه‌های ایران، یکی از رشته‌های مجموعه مدیریت است که قدمت آن به چندین دهه می‌رسد و تاکنون فارغ‌التحصیلان بسیاری در این رشته وارد بازار کار شده‌اند. این دانش‌آموختگان در بخش‌های مختلف و زمینه‌های متعددی اعم از سازمان‌های صنعتی و یا خدماتی به کار اشتغال دارند و می‌توانند از توانایی‌ها و آموخته‌های خود، استفاده نمایند.
نخستین مدیر گروه مدیریت دولتی، بعد ز انفكاك از گروه مدیریت دكتر حسن دانائی فرد است. این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار كار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی است. فارغ‌التحصیلان این رشته در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت بوده و به‌عنوان مشاور یا مجری درزمینهٔ سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی فعالیت خواهند داشت.
دانشگاه تربیت مدرس (دره‌التاج دانشگاه‌های کشور) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، برای رشته مدیریت صنعتی دانشجو می‌پذیرد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای چندین گرایش است که دو گرایش تحقیق در عملیات (OR) و مدیریت تولید، گرایش‌های فعال آن می‌باشند؛ در مقطع دکتری نیز این گروه در چهار گرایش تحقیق در عملیات، تولید، سیستم‌ها و مالی دانشجو می‌پذیرد. دروس این مقطع شامل مباحثی مرتبط با مدیریت، روش‌های کمی و زمینه‌های برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی است. به‌این‌ترتیب دانشجویان با جنبه‌های مختلف موردنیاز برای شناخت محیط، مشتری و سازمان و روش‌های تحلیل، اداره و بهبود آن آشنا می‌شوند.
همواره دانشجویان برتر رشته مدیریت در آزمون‌های سراسری، گروه مدیریت صنعتی دانشگاه تربیت مدرس را در اولویت اول خود قرار داده‌اند؛ ازاین‌رو، کیفیت گروه مدیریت صنعتی نیز روز بروز افزایش‌یافته و تولیدات علمی اعضای آن و درخشش دانش‌آموختگان آن بسیار برجسته بوده است. همچنین، این گروه تاكنون بیش از صدها فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و دکترای برجسته را به جامعه علمی و اجرایی كشور تحویل داده است كه خدمات اجرایی و علمی قابل‌توجهی را به كشور عزیزمان ارائه می‌نمایند.
اطلاق صنعت به بخش‌های مختلف مثل صنعت بانکداری، صنعت بیمه و ... باعث شده است، قلمرو نظری و کاربردی رشته مدیریت صنعتی بسیار فراگیر باشد و مخاطبین مختلفی را در برگیرد. یکی از ظرفیت‌های کارکردی این رشته، ابزارمند کردن دانشجویان و مدیران در زمینه‌های مدل‌سازی سیستم‌های سازمانی و برنامه‌ریزی در محیط‌های کاری آشفته و فازی است. آموزش مهارت‌های تصمیم‌گیری در بخش سخت و نرم از دیگر کارکردهای رشته است که جذابیت آن را در بین ورودی‌های به کارشناسی ارشد و دکتری از دیگر رشته‌های علوم مهندسی و علوم پایه (مثل مهندسی صنایع، برق، الکترونیک، فیزیک، آمار و ریاضی) بیشتر کرده است. قابلیت انطباق مهارت‌های مهندسی و بین‌رشته‌ای با زمینه‌های کاربردی و تئوریک در رشته مدیریت صنعتی به‌ویژه درزمینهٔ مدل‌سازی سیستم‌های نرم بسیار بالا است و متقاضیان بی‌شماری را در این حوزه به خود جذب نموده است.
با توجه به رشد و اهمیت رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه تربیت مدرس پس از تفكیك دانشكده مدیریت و اقتصاد، گروه مدیریت صنعتی در سال 1388 به‌عنوان زیرمجموعه این دانشكده قرار گرفت و آقای دكتر عادل آذر نیز به‌عنوان مدیر گروه صنعتی انتخاب گردیدند.

bulletگرایش‌ها

کارشناسی‌ارشد

  • تحقیق در عملیات
  • تولید
  • مالی

دکتری

  • تحقیق در عملیات
  • تولید و عملیات
  • سیستم‌ها
  • مالی