آئین‌نامه‌ها/دستورالعمل‌ها


 

چکیده‌ای از مقررات مربوط به اداره خوابگاه‌های مجردی

چکیده‌ای از مقررات مربوط به اداره خوابگاه‌های متاهلی

bulletشیوه‌نامه سكونت در خوابگاه‌های دانشجویی (از سکونت تا تسویه حساب)

خوابگاه از امكانات رفاهی دانشگاه محسوب می‌شود كه دانشجو طبق ضوابط و شرایط تعیین شده به صورت فردی یا گروهی قسمتی از اوقات فراغت و استراحت خود را در آنجا سپری می‌نماید و در هنگام سكونت ضمن رعایت حقوق دیگران و مقررات خوابگاه‌ها از خدمات دانشگاه در حد امكانات  موجود استفاده می‎نماید.


bulletوظایف اداره خوابگاه‌ها

اجرای مقررات عمومی صندوق رفاه وزارت علوم، مصوبات هیات رییسه دانشگاه در خصوص مقررات خوابگاه‌ها و نظارت بر رعایت قوانین و مقررات عمومی، بخشی از وظایف اداره امور خوابگاه‌ها محسوب می‌شود. لذا استفاده از برخی خدمات از جمله اینترنت خوابگاه‌ها بعهده معاون پژوهشی دانشگاه و سرویس ایاب ذهاب به عهده اداره نقلیه دانشگاه می‌باشد.

bulletیاد آوری مهم

اداره خوابگاه‌ها با رعایت مراتب اداری موضوع محدودیت خوابگاه‌های مجردی و متأهلی را به منظور درج در دفترچه سازمان سنجش ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و نیز در سایت دانشگاه برای دو مقطع اعلام نموده است. 


bulletالف) خوابگاه مجردي برادران و خواهران


bulletنحوه ثبت نام

همزمان با ثبت‌ نام آموزشی از متقاضیان  واجد شرایط سکونت در خوابگاه بصورت الکترونیکی ثبت ‌نام بعمل می‌آید و پس از امتیازبندی و تعیین اولویت و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت موجود  اسکان،  نتیجه آن  متعاقباً قبل از شروع کلاس‌ها در سایت معاونت دانشجویی دانشگاه اعلام می‌گردد. ضمناً دانشجویانی که پس از اعلام امتیازبندی واجدین شرایط سکونت برای ثبت نام آموزشی مراجعه می‌نمایند  طبق مقررات در لیست انتظار قرار خواهند گرفت.
تبصره: دانشجویان رتبه‌های اول تا سوم در آزمون سراسری و همچنین برگزیدگان علمی و استعداد درخشان در اولویت اسکان می‌باشند.


bulletمدارك لازم ویژه اسامی که برای سکونت به خوابگاه اعلام می‌گردد

عکس 1 قطعه
ارائه سند تعهد محضری طبق فرم مربوط
ارائه پرسشنامه تكمیل شده تقاضای خوابگاه به همراه مدارك ذكر شده (مندرج در فرم پرونده دانشجویی)
تکمیل تعهد نامه خوابگاه
تذکر1: دانشجویانی که در تکمیل فرم پرونده دانشجویی بصورت الکترونیکی  نسبت به سوال‌های پرسشنامه پاسخ مثبت  می‌دهند ضرورت دارد نسبت به اسکن مستندات و ارائه اصل آن به اداره خوابگاه در زمان سکونت اقدام نمایند.
نمونه  مدارک مورد درخواست به منظور تخصیص امتیاز با ارائه گواهی بدین شرح است:
مدارک نقص عضو- سرپرست خانواده (پدر در قید حیات نباشد)- اختراع به ثبت رسیده- برگزیدگان جشنواره‌های قرآنی علمی بین‌المللی و المپیادهای علمی سازمان سنجش آموزش کشور تا رتبه سوم- رتبه در آزمون سراسری از یک تا دهم- سوابق فعالیت‌های علمی و پژوهشی از جمله: تالیف کتاب، ترجمه کتاب، چاپ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی معتبر داخلی و خارجی،ارائه و پذیرش مقاله در همایش خارجی و داخلی - دانشجوی نمونه دانشگاهی و کشوری در مقطع قبل- فعالیت‌های ورزشی تیم ملی و تیم دانشگاه از نفر اول تا سوم- تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی کشور- خانواده شهید، فرزند شهید، رزمنده، آزاده، جانباز، فرزند جانباز - برگزیده جشنواره خوارزمی، فارابی و یا رازی- پایان نامه برتر- کتاب برتر- نخبگان علمی- استعداد درخشان-گواهی تسویه حساب بدهی مقطع قبل و یا دریافت دفترچه اقساط.
تذكر2: برای دانشجویان رشته‌های تحصیلی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصویر برابر اصل سند تعهد محضری مقاطع تحصیلی قبلی، در صورتی كه در متن آن برای استفاده در مقاطع تحصیلی بعدی نیز قید شده باشد، قابل قبول است.
تذكر3: با توجه به اینكه دانشجویان رشته‌های تحصیلی تحت پوشش وزارت بهداشت باید در هر مقطع تحصیلی تعهد محضری جدید ارائه نمایند، لازم است مطابق پیش‌نویس مربوط نسبت به انجام آن اقدام نمایند.
تذكر4: با توجه به تفاوت متن تعهد محضری صندوق رفاه وزارت علوم با وزارت بهداشت لازم است دانشجویان محترم در دفتر اسناد رسمی در این خصوص دقت كافی داشته باشند تا متن تعهد طبق نمونه مربوطه تهیه شود در غیر این صورت تعهد محضری فاقد اعتبار خواهد بود.


bulletنحوه سكونت

پس از اتمام امتیازبندی اسامی واجدین شرایط (طبق اولویت و ظرفیت خالی موجود در سطح خوابگاه‌ها) در سایت معاونت دانشجویی به تفكیك خوابگاه بمنظور سکونت اعلام می‌گردد و الباقی متقاضیان بتدریج پس از تخلیه دانشجویان سال‌های گذشته به عنوان جایگزین معرفی خواهند شد. (زمان دقیق اعلام اسامی قابل پیش بینی نیست.)
دانشجویانی كه اسامی آنها به عنوان واجدین شرایط سكونت با ذكر نام خوابگاه اعلام گردیده، لازم است به منظور اسكان در خوابگاه، به همراه مدارک درخواستی، عصرها به مسؤول خوابگاه مربوطه مراجعه نمایند. (حداكثر مراجعه بمدت یك هفته می‌باشد. در صورت عدم مراجعه نفرات در حال انتظار معرفی می‌شوند.)
دانشجویانی که به خوابگاه مربوطه مراجعه می‌نمایند پس از معرفی به اتاق از سوی مسئول خوابگاه، ضروری است فرم معرفی به اتاق را به اداره خوابگاه واحد تسویه حساب اتاق شماره 110 ویژه دانشجویان غیر پزشکی و 109 ویژه دانشجویان رشته های پزشکی تحویل تا در خصوص پرداخت اجاره بهاء خوابگاه و فعال سازی کارت تغذیه راهنمایی نمایند.
پس از ورود به خوابگاه و اتاق لازم است آمار كاملی از وسایل موجود را با ذكر شماره اموال به صورت كتبی به مسؤول خوابگاه مربوطه ارائه نمایند. (فرم از مسئول خوابگاه دریافت گردد.)
دانشجویان در هنگام تسویه حساب اعم از دائم یا موقت باید لیست كلیه اموال اتاق را كه در مدت سكونت مورد استفاده ایشان بوده را به اداره خوابگاه‌ها اعلام نمایند.
هزینه سكونت خوابگاه از تاریخ صدور معرفی نامه محاسبه می‌شود، لذا دانشجویانی كه نیاز به سكونت نداشته باشند، لازم است انصراف سكونت خود را  طبق فرم مخصوص بصورت كتبی به اداره خوابگاه اعلام، تا مشمول پرداخت هزینه سكونت نشوند.
دانشجویانی كه در ایام تابستان نیاز به سكونت ندارند و نیز دانشجویانی كه از فرصت مطالعاتی استفاده می‌نمایند شایسته است نسبت به تحویل خوابگاه اقدام نمایند. در غیر این صورت هزینه سكونت با جریمه مربوط محاسبه می‌گردد. همچنین دانشجویانی که در ترم تابستان نیاز به سکونت دارند طبق اعلام اداره خوابگاه‌ها اقدام به اخذ مجوز سکونت نموده و پس از پرداخت اجاره بهاء خوابگاه، مجوز را دریافت نمایند.
دانشجویان ساكن خوابگاه به مدت یك ترم، مجاز به جابجایی به دیگر خوابگاه‌ها نیستند و پس از آن اداره خوابگاه‌ها در این خصوص با متقاضیان همكاری خواهد نمود، ضمناً جابجایی داخل خوابگاه با هماهنگی مسئول خوابگاه یا مسؤول اسكان بلامانع می‌باشد.


bulletمقررات خوابگاه در زمان سکونت

دانشجویان بهره‌مند از خوابگاه‌های دانشجویی متعهد می‌باشند که پس از پایان هر سال تحصیلی، خوابگاه محل سکونت دوران دانشجویی را تخلیه نمایند. در غیر اینصورت از زمان استنکاف موظف به پرداخت ده برابر اجاره‌بها به طور یکجا خواهند بود.
یك روز بعد از دفاع از پایان نامه در مدت سكونت  در ترم مجاز، سكونت دانشجو لغو و در صورت عدم تخلیه و تحویل خوابگاه هزینه آن ده برابر محاسبه می‌گردد.
طبق ضوابط و مقررات صندوق رفاه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اقامت مهمان درخوابگاه درشب مجاز نمی‌باشد.
دانشجویانی كه در هر مقطع از سال نیاز به استفاده از خوابگاه نداشته باشند (فرصت مطالعاتی، مرخصی تحصیلی، اخراج، درمان پزشکی ، انصراف و غیره ....) لازم است با مراجعه به اداره خوابگاه‌ها اقدام به تسویه و تحویل خوابگاه نمایند.
مخالفت با سكونت دانشجویی كه از سوی مسؤولین خوابگاه به اتاق یا واحد معرفی می‌شود خلاف ضوابط و مقررات اداره خوابگاه‌ها است و هزینه سكونت فرد خاطی بعلاوه هزینه تمام شده به عنوان جریمه محاسبه و خدمات رفاهی فرد قطع و موارد تخلف به مراجع ذیصلاح گزارش و رونوشت در پرونده دانشجو درج می‌گردد.
چنانچه دانشجویی بمدت دو هفته در واحد یا اتاق حضور نداشته باشد دیگر دانشجویان ساكن موظف هستند موضوع عدم حضور دانشجو را به اطلاع مسئول خوابگاه و یا اداره خوابگاه ها گزارش نمایند در صورت عدم اطلاع رسانی و طولانی شدن عدم حضور هزینه تمام شده آن در بین كلیه ساكنین اتاق تقسیم و هنگام تسویه حساب از آنان اخذ می‌گردد.
استعمال سیگار، قلیان و سایر مواد دخانی در محیط خوابگاه ممنوع است.
ایجاد هر گونه مزاحمت كه موجب سلب آسایش ساكنین گردد ممنوع است.
ساعت ورود و خروج مجاز دانشجویان ساکن در خوابگاه و اوقات ملاقات بر حسب فصول سال از سوی اداره خوابگاه‌های دانشجویی و حراست دانشگاه تعیین و اعلام می‌شود.
انجام نظافت واحد و حفظ بهداشت عمومی خوابگاه بر عهده دانشجویان ساکن خوابگاه است.
رعایت شعائر و شئونات اسلامی، حجاب اسلامی، رعایت حقوق ساکنین اماکن مسکونی مجاور و یا مشرف بر خوابگاه‌های دانشجویی و حفظ آرامش ساکنین داخل و خارج ساختمان برای کلیه دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشجویی الزامی است.
حفظ و نگهداری وسایل شخصی به عهده دانشجو می‌باشد. لذا در صورت مفقود شدن وسایل، اداره خوابگاه هیچ مسئولیتی برای پیگیری موضوع نخواهد پذیرفت.
دانشجویانی که در مقطع قبلی پرونده انضباطی داشته باشند حق استفاده از خوابگاه را نداشته و در صورت شناسایی مجوز سکونت آنان لغو خواهد شد.

bulletمدت اقامت

براساس ضوابط و مقررات صندوق رفاه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، مهلت مجاز استفاده از خوابگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد پایان ترم چهارم تحصیلی و برای مقطع دکتری پایان ترم هشتم تحصیلی می‌باشد.
تبصره 1: عدم دفاع در مدت ذكر شده یا تمدید آموزشی، مجوز تمدید سكونت نبوده و ادامه سكونت طبق تعرفه اعلام شده صندوق رفاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری برای كلیه رشته‌ها محاسبه می‌گردد.
تبصره 2: چنانچه دانشجو در مهلت مجاز سکونت (مقطع کارشناسی ارشد پایان ترم چهارم، مقطع دکتری پایان ترم هشتم تحصیلی ) اقدام به دفاع از پایان نامه نماید حداکثر یک ماه مجاز به ادامه سکونت  در ترم مجاز می‌باشد.  در صورت ادامه آن هزینه مربوطه طبق مقررات ده برابر محاسبه می‌گردد.
تبصره 3: لغو مجوز اقامت دانشجو در خوابگاه در صورت محرز شدن عدم صلاحیت بر عهده معاونت دانشجویی و كمیته انضباطی است.
تبصره 4: چنانچه متقاضیان خوابگاه به دلیل عدم کسب امتیاز لازم، و یا محدودیت خوابگاهی حائز شرایط سکونت در ابتدای ترم نباشند فقط به نسبت باقیمانده (مقطع ارشد پایان ترم چهارم تحصیلی - مقطع دكتری پایان ترم هشتم تحصیلی) مجاز به اقامت خواهند بود.
تذکر: از آنجایی كه برخی از اطلاعات خوابگاه به ایمیل دانشجویان ارسال می‌گردد ضرورت دارد نسبت به دریافت نام کاربری و رمز ورود از مرکز کامپیوتر دانشگاه اقدام، و با مراجعه به ایمیل خود اطلاعات مربوط به خوابگاه‌ها را دریافت نمایید.


bulletنحوه پرداخت اجاره بهاء رشته‌های تابعه وزارت علوم تحقیقات فناوری

طبق ضوابط صندوق رفاه وزارت علوم پرداخت اجاره خوابگاه در ابتدای ترم ضروری است. لذا دانشجویان محترم پس از معرفی به خوابگاه و تعیین اتاق فرم معرفی به اتاق را به واحد تسویه حساب اداره خوابگاه‌ها اتاق شماره 110 تحویل و با هماهنگی واحد تسویه حساب در ابتدای هر ترم نسبت به پرداخت اجاره بهاء اقدام می‌نمایند.
در صورت پرداخت اجاره بهاء در هر ماه از اول ترم اجاره با 20 درصد تخفیف محاسبه می‌گردد.
دانشجویان بورسیه، شاغل، شبانه، فراگیر، یادگیری الکترونیکی، بومی اهل شهرستان البرز و موارد مشابه حق استفاده از خوابگاه را ندارند.
هزینه سكونت در ترم تابستان طبق ضوابط صندوق رفاه محاسبه می شود.
دانشجویانی که با تاخیر اقدام به تسویه حساب فارع التحصیلی خود می‌نمایند نحوه پرداخت اجاره بهاء (کارشناسی ارشد ترم چهارم تحصیلی به بعد و مقطع دکتری ترم هشتم تحصیلی به بعد) طبق آخرین تعرفه صندوق رفاه محاسبه و بصورت نقدی می‌باشد. (برای کلیه رشته‌های ساکن خوابگاه‌ها)
درصورت دفاع از پایان نامه در ترم چهارم تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و ترم هشتم تحصیلی برای مقطع دکتری فقط یک ماه مجاز به سکونت در داخل ترم مجاز می‌باشند.
دانشجویانی که از پایان نامه خود دفاع می‌نمایند ملزم به تحویل خوابگاه می‌باشند در غیر این صورت هزینه اجاره بهاء از تاریخ دفاع ده برابر محاسبه می‌گردد.
محاسبه اجاره‌ بهاء خوابگاه‌های دانشجویی در ترم مجاز، و تخفیف  اجاره خوابگاه برای هر ترم، طبق مقررات صندوق رفاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری محاسبه می‌گردد. لذا امكان تغییر تعرفه در هر سال وجود دارد.
آدرس صندوق وزارت علوم تحقیقات و فناوری جهت آشنائی بیشتر با مقررات: (http://www.swf.ir)


bulletنحوه پرداخت اجاره بهاء رشته‌های تابعه وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی

تذکر: کلیه دانشجویان رشته‌های پزشکی در بعضی از موارد مشمول مقررات خوابگاهی صندوق رفاه وزارت علوم می‌باشند.
لذا دانشجویان محترم پس از معرفی به خوابگاه و تعیین اتاق، فرم معرفی به اتاق را به واحد تسویه حساب اداره خوابگاه‌ها، اتاق شماره 109، تحویل داده و با هماهنگی واحد تسویه حساب نسبت به پرداخت اقدام ‌نمایند.
 دانشجویان بورسیه، شاغل، شبانه، فراگیر، یادگیری الکترونیکی، بومی اهل شهرستان البرز و موارد مشابه حق استفاده از خوابگاه را ندارند.
دانشجویان در صورت دفاع از پایان‌نامه در ترم چهارم تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و ترم هشتم تحصیلی برای مقطع دکتری فقط یک ماه مجاز به سکونت در خوابگاه خواهند بود.
دانشجویانی که از پایان‌نامه خود دفاع می‌نمایند ملزم به تحویل خوابگاه هستند در غیر این صورت هزینه اجاره بهاء از تاریخ دفاع ده برابر محاسبه می‌گردد.
محاسبه اجاره‌ بهاء خوابگاه‌های دانشجویی در ترم مجاز، اجاره خوابگاه برای هر ترم ،طبق مقررات صندوق رفاه وزارت بهداشت محاسبه می‌گردد. لذا امكان تغییر تعرفه در هر سال وجود دارد.


bulletتعهدات دانشجویان ساکن در خوابگاه مجردی برادران و خواهران

-سكونت الزاماً در مكان قیدشده در معرفی‎نامه می‎باشد و از هرگونه جابجایی بدون هماهنگی با مسئول خوابگاه یا مسئولین اداره خوابگاه ها خود داری می نمایم.
-درصورت عدم نیاز به سكونت مراتب را حتماً بصورت كتبی حداكثر ظرف مدت 24 ساعت به اداره خوابگاه ها اعلام می نمایم. در غیر اینصورت هزینه آن محاسبه گردد و هیچ اعتراضی نخواهم داشت .
-اداره خوابگاه ها مجاز می‎باشد از تاریخ صدور معرفی‎نامه تا موعد تسویه از خوابگاه را بمنزله مدت زمان سكونت در خوابگاه تلقی نموده و هزینه این مدت را محاسبه نماید.
-مدت قانونی سكونت در خوابگاه برای مقطع كارشناسی ارشد پایان ترم  4  تحصیلی و برای مقطع دكتری  پایان ترم 8  تحصیلی می‎باشد. که ملزم به تخلیه در موعد مقرر می باشم. حتی در صورت عدم دفاع و تمدید سنوات آموزشی.
-بر اساس آئین‎نامه سكونت، درصورت دفاع از پایان‎نامه حداكثر بمدت یكماه مهلت مجاز استفاده از خوابگاه را در ترم مجاز دارم  تا نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نمایم در غیر اینصورت هزینه مدت مازاد طبق تعرفه صندوق رفاه در ترم مجاز ده‎ برابر محاسبه گردد.
-كلیه وسایل شخصی خود را بمحض تسویه‎حساب از خوابگاه تخلیه نمایم.
-در صورت استفاده از فرصت مطالعاتی، اخراج و استفاده از مرخصی تحصیلی متعهد به تخلیه خوابگاه می باشم .در غیر اینصورت اداره خوابگاه می تواند نسبت به معرفی جایگزین اقدام نماید.
-در طول مدت سكونت در خوابگاه موظف به رعایت كلیه آئین‎نامه دستورالعمل و بخشنامه‎های اداری، انضباطی، اخلاقی و غیره بوده و درصورت هرگونه تغییر كاربری فضای خوابگاهی ملزم به تخلیه خوابگاه براساس تصمیم دانشگاه می‌باشم.
تبصره: در مدت سکونت در خوابگاه ، مجاز به استفاده از پارک خودرو در پارگینگ خوابگاه بابت وسیله نقلیه شخصی نمی باشم.
-با دریافت معرفی‌نامه برای سكونت در خوابگاه به‌مدت یك ‌ترم حق جابجایی را نخواهم داشت.
- موظف هستم كلیه مندرجات در تعهد نامه فرهنگی دانشگاه را رعایت نماید.
-درصورت اثبات اطلاعات غلط مربوط به  پرونده دانشجویی و امتیاز بندی و عدم ارائه مدارك به پاسخهای مثبت ،سكونت دانشجو لغو و به كمیته انضباطی دانشجویان معرفی، و در خصوص ادامه تحصیل نامبرده ، مراجع ذیصلاح تصمیم گیری خواهندنمود.
-اینجانب ملزم به پرداخت اجاره بهاء خوابگاه حداكثر تا مهلت تعیین شده در هر ترم می باشم.
-در صورتی که شاغل ،مامور به تحصیل ،شبانه و بورسیه و غیره ......... باشم ملزم به پرداخت اجاره بهاء خوابگاه طبق ضوابط صندوق رفاه از یک و نیم برابر تا ده برابر می باشم.
- در صورت استفاده از خوابگاه در ترم تابستان ملزم به پرداخت اجاره بهاء طبق ضوابط صندوق رفاه می باشم و باید بصورت نقدی پرداخت نمایم. و در غیر این صورت نسبت به تحویل خوابگاه بصورت کتبی  در فرم مخصوص خوابگاه را تحویل می نمایم.
-هر گونه پرداخت اجاره بهاء خوابگاهی با هماهنگی اداره خوابگاه می باشد.
-از پذیرش مهمان بیش از دو شب خود داری می نمایم.


bulletب)خوابگاه متأهلی

خوابگاه متاهلي‌ جزئي از امكانات‌ رفاهي دانشگاه مي‌باشد كه دانشجوي واجد شرايط سکونت در صورتی که خود یا همسر وی از وام ودیعه مسکن استفاده ننموده و همچنین فاقد شغل و تعهد خدمت باشد، از تاریخی که حائز شرایط سکونت شود، در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر پایان ترم چهارم تحصیلی و در مقطع دکتری حداکثر پایان ترم هشتم تحصیلی (تمديد آموزشي ملاك نمي‌باشد)  مجاز خواهد بود به همراه خانواده از خوابگاه استفاده نمايد.


bulletنحوه ثبت نام

- زمان ثبت نام از متقاضیان خوابگاه متأهلی ورودی سال تحصیلی 94-93 در نیمسال دوم و زمان ثبت‌نام از متقاضیان خوابگاه متاهلی ورودی 95-94 یکسال بعد از ثبت‌نام از ورودی‌های 94-93 می‌باشد

- لذا در صورت فراهم آمدن شرایط ثبت نام در اولین فرصت از متقاضیان ورودی جدید ثبت بعمل خواهد آمد.
- پس از ثبت نام و امتیاز بندی اسامي متقاضيان در دو لیست جداگانه (ارشد و دکتری) بر اساس اولویت امتیازات اعلام می‌شود و پس از اعلام اسامی تغییری در لیست اعلام شده صورت نخواهد گرفت.
- در صورت فراهم آمدن شرایط سکونت که زمان آن قابل پیش بینی نمی‌باشد اسامی واجدین شرایط طی اطلاعیه‌ای اعلام، تا برای تکمیل پرونده در مرحله دوم به امور مربوط مراجعه نمایند.
- در هر اطلاعیه اسامی 8 نفر از متقاضیان مقطع دکتری و 4 نفر از مقطع کارشناسی ارشد اعلام می‌گردد.
- با توجه به اینکه تعداد دانشجویان متقاضی خوابگاه در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از مقطع دکتری است لذا پس از اتمام لیست دانشجویان مقطع ارشد، در دوره‌های بعدی اسامی ده نفر از دانشجویان مقطع دکتری یا کمتر اعلام و در صورت امکان از طریق پیامک نیز دعوت بعمل خواهد آمد.
- پس از تكميل پرونده در مرحله دوم، در صورت وجود ظرفیت اسکان، طبق اولویت معرفي نامه سکونت صادر می‌گردد.
- چنانچه دانشجو متقاضي وام کمک وديعه مسكن باشد لازم است به واحدهاي مربوطه مراجعه و در صورت تقاضاي کمک وديعه مجاز به تقاضاي خوابگاه مجردی و متأهلی نمي‌باشد و در صورت اخذ وديعه و عودت مبلغ نيز در ليست متقاضيان قرار نخواهد گرفت.
- دانشجويانی كه پس از اعلام اولویت‌های تقاضاي خوابگاه نمايند مجدداً در دوره جدید از کلیه متقاضیان واجد شرایط(آقایان) ثبت نام بعمل می‌آید و پس از اتمام لیست متقاضیان دوره اول اسامی ثبت نام کنندگان دوره جدید بر اساس امتیاز و اولویت اعلام خواهد شد.
-تاريخ معرفي متقاضیان به خوابگاه غير قابل پيش بيني است لذا اعلام اسامي واجدين شرايط بستگي به تعداد باقي مانده متقاضي دارد كه نمونه‌هائي از اولين تاريخ اعلام اسامي از ورودي هاي سال 86 لغايت 92 به شرح ذيل است: اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 86 جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 19/3/87(حدود 9 ماه بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 87 جهت تكميل پرونده مرحله دوم،   تاريخ 30/1/88(7 ماه بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 88 جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 15/1/89(حدود 7 ماه بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 89 جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 2/11/89(4 ماه بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 90 جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 13/12/90(حدود 6 ماه بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 91 جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 14/11/91(یک ترم بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
اولين تاريخ دعوت از متقاضيان خوابگاه ورودي 92جهت تكميل پرونده مرحله دوم، تاريخ 15/11/92(یک ترم بعد از تاریخ شروع به تحصیل)
در طول سال بين شصت تا  هفتاد واحد تخليه و دانشجوي متقاضي از ليست انتظار بر اساس اولويت جايگزين
 مي‌شود.


bulletتعداد خوابگاه‌ها

تعداد ساختمان خوابگاهي چهار بلوك مي‌باشد (مدرس3-2-1 و موسي نژاد) كه سه بلوك آن داخل دانشگاه و آدرس آن ضلع جنوبی ساختمان آموزش كل واقع شده است و هر بلوك داراي سه طبقه و 64 واحد يك خوابه  و در مجموع 192 واحد با متراژ 45 متر و خوابگاه موسي نژاد با 54 واحد با متراژ 30 متر بصورت سوئيت به آدرس اتوبان كرج بعد از ایستگاه پیکان شهر- داخل دانشكده كشاورزي.


bulletنحوه سكونت

- پس‌از صدور مجوز سکونت دانشجو معرفی نامه را تحويل مسئول مجتمع يا مسئول خوابگاه قرار داده و كليد واحد را اخذ مي نمايد.(در صورت وجود واحد های خالی دانشجو حق انتخاب دارد)
-در هنگام‌صدور معرفي‌نامه‌سكونت‌هم‌زمان‌مجوز ورود وسايل‌شخصی‌به‌دانشگاه‌نيز صادر مي گردد لذا ضرورت دارد برگه مربوط پس از تأييد انتظامات مجدداً تحويل اداره خوابگاه ها گردد تا به منظور فعال سازی کارت تغذیه و نیز كارت تردد براي دانشجو و همسر دانشجو اقدام شود.(ویژه دانشجویان معرفی به خوابگاه های داخل دانشگاه)


bulletمدت سكونت

- مدت استفاده از خوابگاه براي مقطع كارشناسي ارشد از تاریخ کسب شرایط سکونت تا پايان ترم چهارم تحصيلي و براي مقطع دكتري پايان ترم هشتم تحصیلی مي باشد (تمديد آموزشي مجوز تمديد استفاده از خوابگاه و خدمات رفاهي نمي باشد) لذا متقاضي بعد از گذراندن دوره انتظار فقط به نسبت باقي مانده مجاز به سكونت در خوابگاه‌مي باشد( در صورت دفاع از پايان نامه در مهلت ذكر شده يك ماه بعد از تاريخ دفاع مجاز به سكونت مي‌باشد)
- در صورتی که دانشجو نیاز به اقامت در طول ترم را نداشته باشد ضرورت دارد حداکثر یک ماه از تاریخ شروع ترم موضوع را به اطلاع اداره خوابگاه ها رسانده تا هزینه تمام ترم محاسبه نگردد.


bulletهزینه سكونت

- تعرفه سكونت مهلت مجاز و غير مجاز از سوي صندوق رفاه وزارت علوم تحقيقات و فناوري و كميسيون موارد خاص اداره خوابگاه ها تعيين مي گردد و امکان افزایش آن نیز مي باشد.(تعرفه دوران مجاز در سال تحصيلي 93-92 ترم اول 984/985/2 ریال با تخفیف 20% ترم دوم 760/317/3 ریال با تخفیف 20% همچنین هزینه سکونت تابستان بدون تخفیف و با افزایش 50% 400/110/3 ریال می‌باشد.
- تعرفه فوق مربوط به دانشجویان رشته های غیر پزشکی می باشد و پرداخت اجاره خوابگاه برای دانشجویان رشته های مورد اشاره طبق ضوابط صندوق رفاه الزامی می باشد.
- پرداخت اجاره خوابگاه برای دانشجویان رشته های پزشکی اختیاری می باشد لذا در صورت تغییر ضوابط پرداخت اجاره خوابگاه از سوی صندوق رفاه مربوطه طبق آخرین دستورالعمل اقدام خواهد شد.
- آخرين مهلت پرداخت اجاره خوابگاه در ترم اول و دوم حد اكثر یک ماه بعد از شروع به تحصيل و مهلت پرداخت هزينه تابستان طبق اعلام واحد تسويه حساب اداره خوابگاه ها مي‌باشد.
- پرداخت هزينه سكونت در ترم هاي اول و دوم تا تاريخ ذكر شده مشمول 20% تخفيف ويژه صندوق رفاه وزارت علوم و همچنین 15%  تخفیف ویژه دانشجویان رشته های پزشکی مي باشد.
- هزينه سكونت در فصل تابستان با پنجاه درصد افزايش و بدون تخفیف می باشد.
-  شماره حساب دانشجويان رشته هاي پزشكي و غير پزشكي متفاوت بوده و دانشجويان رشته هاي پزشكي به منظور نحوه پرداخت و میزان تخفیف آن از واحد مربوطه اطلاعات لازم را کسب نمایند.
- هزینه سکونت دانشجوانی که بعد از معرفی به خوابگاه متعهد خدمت می شوند، در سنوات مجاز از تاریخ شروع بورس 50%  بیشتر و در سنوات غیر مجاز، ده برابر می‌باشد.


bulletتعهدات دوران سكونت

- دانشجو هنگام سكونت متعهد مي شود كه از خوابگاه متاهلي بصورت مجردي استفاده ننمايد و در هنگام استفاده از فرصت مطالعاتي و مرخصی تحصیلی نسبت به تخليه و تحويل خوابگاه اقدام نمايد.
- دانشجو قبل از اخذ معرفي نامه سکونت به اداره خوابگاه ها متعهد می گردد كه كليه مقررات سكونت را رعايت نمايد و در صورت عدم رعايت ضوابط و مقررات به اداره خوابگاه ها اجازه خواهد داد بدون حضور خود و يا خانواده نسبت به صورتجلسه وسايل شخصي و انتقال آن به مكاني ديگر اقدام و هزينه نگهداري آن را نيز پرداخت نماید.


bulletاخذ برگ خروج

- لازم مي باشد دانشجو قبل از خروج وسايل منزل به خارج از دانشگاه اعم از وسایل کلی و یا جزئي به اداره خوابگاه ها مراجعه نموده و نسبت به اخذ برگ خروج اقدام نماید و هنگام خروج آن را تحویل حراست دانشگاه نماید.


bulletتخلیه خوابگاه

- پس از تخلیه خوابگاه و قبل از خروج وسایل از دانشگاه یا خوابگاه لازم می باشد کلید واحد را به مسئول مربوطه تحویل تا گواهی تخلیه خوابگاه به منظور محاسبه بدهی و تسویه حساب نهائی انجام گیرد.
- لازم می باشد گواهی تخلیه خوابگاه توسط دانشجو یا مسئول مربوطه به اداره خوابگاه ها تحویل گردد و پس از آن از لیست ساکنین حذف خواهد شد.


bulletتعیین میزان بدهی و نحوه پرداخت و تسویه حساب

- شايسته مي باشد بعد از تخليه خوابگاه و يا قبل از تسويه حساب نهائي نسبت به تعيين بدهي با هماهنگي واحد تسويه حساب اقدام شود فارغ التحصيلان رشته هاي غير پزشكي بايد همه بدهي را هنگام تسويه حساب نقداً پرداخت نمايند و دانشجويان رشته هاي  پزشكي با هماهنگي اداره خوابگاه ها اقدام به پرداخت بدهي خود نموده و آخرین اطلاعات هزینه سکونت و میزان آن را از واحد مربوطه کسب نمایند.


bulletتذكرات مهم

از آنجائی که گاهاً برخی از اطلاعیه ها به ایمیل دانشجویان ارسال می گردد لذا ضرورت دارد نسبت به دریافت یوزر و پسورد از سایت دانشگاه اقدام شود.
- به منظور کسب آخرین اطلاعات مربوط به مدت مجاز استفاده از خوابگاه و یا میزان بدهی و یا هر گونه اطلاعات در باره سکونت خوابگاه و یا تقاضای آن لطفاً به اداره خوابگاه ها واحد مربوط مراجعه فرمائید.


bulletمصوبات

مصوبه شورای عالی برنامه ریزی (شماره 311)
به كمیته تحصیلات تكمیلی دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی كه مجری دوره ‌های دكتری هستند، اجازه داده می‌شود كه در موارد خاص و با تأیید كمیسیون موارد خاص دانشگاه چنانچه دانشجویی در دوره دكتری برای تكمیل و اتمام رساله‌اش نیاز به زمانی معین بیش از مدت مقرر در آئین نامه آموزشی داشته باشد خارج سنوات تعیین شده در اختیار دانشجو قرار گیرد.
بدیهی است كه در این مدت كه اضافه بر مدت مجاز تحصیل است، دانشجو حق استفاده از مزایای رفاهی دانشجویی از قبیل خوابگاه، تغذیه، وام دانشجویی و نظایر آن را ندارد.
مصوبه هیات رئیسه دانشگاه تاریخ 30/5/75
دانشجویان تنها در فرصت مقرر قانونی حق استفاده از خوابگاه را دارند و در طول مدت تمدید تحصیلی نمی‌توانند از خوابگاه استفاده نمایند.