معرفی


 

با توجه به اهمیت و ضرورت پرداختن به مسائل آب کشور از جنبه‌های مختلف و وجود توان بالا در این زمینه در دانشــــــگاه تربیت مدرس لزوم ایجاد یک تشکل علمی ـ تحقیقاتی و بین‌رشته‌ای در زمینه مهندسی آب در این دانشگاه آشکار شد.
بدین منظور ابتدا در جلسه مورخ ۱۳۸۱/۱۰/۱۶ هیئت امنای دانشگاه با تأسیس پژوهشكده مهندسی آب موافقت نمود. در ادامه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۱۳۸۲/۱۲/۲ با تأسیس و راه‌اندازی موافقت اصولی نمود و به این ترتیب اولین پژوهشکده دانشگاهی در زمینه مهندسی آب، در زمستان ۱۳۸۲ رسماً آغاز به کار کرد. سپس در تاریخ ۱۳۸۵/۸/۲۰ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأسیس آن موافقت قطعی به عمل آورد.
پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس متعهد به ایجاد تحول در انجام تحقیقات بین رشته‌ای در بخش آب و پیشرو بودن در فراگیری, تولید و انتقال فناوری‌های نوین و مرتبط است.
پژوهشکده به عنوان مرکز برجسته در پژوهش‌های بین رشته‌ای آب، حل مشکلات واقعی صنعت و فناوری و حرکت در مرزهای دانش را رسالت و آرمان خود قرار می‌دهد. ارتباط قوی با صنعت و مراکز ملی و بین‌المللی درسر لوحه فعالیت‌های پژوهشکده است.

bullet اهم مأموریت‌های پژوهشكده عبارتند از:

  • بررسی، شناسایی و رفع نیازهای مطالعاتی و تحقیقاتی کشور
  • انجام طرح‌های پژوهشی بنیادی و توسعه‌ای
  • شناخت و ارائه فناوری‌های جدید در زمینه‌های مختلف مهندسی آب
  • تهیه و توسعه نرم افزارهای تخصصی
  • خدمات مشاوره علمی و فنی
  • ارتباط فعال و سازنده با سایر مؤسسات و دستگاه‌های اجرایی، جوامع علمی ـ پژوهشی در داخل و خارج از کشور
  • انجام فعالیت‌های ضروری برای به کارگیری نتایج مطالعات و تحقیقات
  • انتشار دستاورد‌های علمی
  • برگزاری کارگاه، سمینار و دوره‌های تخصصی

bullet پيام رياست

با توجه به نقش حیاتی آب در جوامع بشری و خصوصاً در كشوری نظیر ایران كه از جمله مناطق خشك محسوب می شود، ضرورت انجام تحقیقات جامع در این خصوص را محرز می‌نماید و وجود توان بالای علمی در این زمینه در دانشگاه تربیت مدرس و نیاز به تحقیقات چند جنبه‌ای، ایجاد پژوهشكده‌ای در این زمینه را طلب می‌نماید.
عملكرد چند ساله اخیر پژوهشكده امید بخش بوده و این پژوهشكده آمادگی خود را برای تعریف، انجام و ارزیابی پروژه‌های تحقیقاتی ـ كاربردی اعلام نموده و همچنین از محققین گرامی در این زمینه نیز دعوت به عمل می‌آورد.
امیدواریم با فعالیت این پژوهشكده بتوانیم در انجام مأموریت‌های پیش‌بینی شده و در نهایت كمك علمی ـ كاربردی در میهن عزیز اسلامی‌مان گام‌هایی هر چند اندك برداریم.

bullet ساختار سازمانی