متن کامل خبر


 
از خادمین شهید گمنام در دانشکده کشاورزی تجلیل شد.

خلاصه خبر: به گزارش روابط عمومی دانشکده کشاورزی در روز دوشنبه مورخ 23/12/ 95 طی مراسمی با حضور آقای دکتر محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس، از ستاد برگزاری تشییع،تدفین و خاکسپاری شهید گمنام در دانشکده کشاورزی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

:به گزارش روابط عمومی دانشکده کشاورزی در روز دوشنبه مورخ 23/12/ 95 طی مراسمی با حضور آقای دکتر محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس، از ستاد برگزاری تشییع،تدفین و خاکسپاری شهید گمنام در دانشکده کشاورزی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

در این مراسم که با حضور هیأت رئیسه، اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشکده برگزار شد، آقای دکتر احمدی، ضمن قدردانی از زحمات تمامی دست اندرکاران که از صمیم قلب بدون چشم داشت دنیوی با همت و ابتکار آن مراسم را به بهترین شکل برگزار کردند، گفت: برگزاری این حرکت های معنوی در دانشگاه به دست اهالی علم و تحقیق و پژوهش بسیار معنا دارد. نگاه مردم به دانشگاهیان است و بدین صورت دانشگاه می تواند الگویی برای جامعه بوده و جریان سازی کند.
رئیس دانشگاه ادامه داد: آن شهید جوان گمنام همچون پرنده ای ملکوتی است که دانشکده کشاورزی را به عنوان آشیانه برای آرام گرفتنش انتخاب کرده و شما دانشگاهیان با لبیک به آن شهید و آرمان های والایش، او را در کنار خود پذیرفتید. مشارکت در اینگونه حرکت های ارزشمند قلب انسان را پاک و بی آلایش کرده و روحیه آزادی خواهی و عدالت ورزی را زنده نگه می دارد.
در بخش دیگری از این مراسم آقای دکتر علی اصغرطالبی،رئیس دانشکده کشاورزی، ضمن ارائه گزارشی کوتاه از اقدامات انجام شده و معرفی کمیته های فعال در ستاد استقبال، تشییع و خاکسپاری شهید گمنام گفت: در ابتدای سخنانم لازم می دانم که در آستانه ی میلاد با سعادت حضرت ام البنین (س) و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و فرزند برومند و صالح ایشان حضرت امام رضوان اله تعالی علیه این دو میلاد فرخنده و خجسته را تبریک و تهنیت عرض می­کنم.

همچنین پیشاپیش فرا رسیدن سال جدید و بهار طبیعت را تبریک عرض می­کنم و امیدوارم کشور ودانشگاه ما در سال جدید مسیر پیشرفت و اقتدار علمی را با قدرت و سرعت بیشتر طی کند و برای همه عزیزان در زندگی شخصی آرامش و رضایت و توفیق خدمتگزاری بیشتر آرزومندم.

همچنان که استحضار دارید این جلسه به منظور تجدید میثاق با آرمان شهیدان و قدردانی از خادمین شهید گمنام دانشکده کشاورزی برگزار شده است. به همین دلیل در این جلسه بنده فقط شرح مختصری از آنچه که برای تحقق این رخداد بزرگ در دانشکده و دانشگاه اتفاق افتاد خدمت خواهران و برادران عزیز عرض می­کنم. از حدود یک سال قبل موضوع خاکسپاری شهید گمنام توسط بسیج دانشجویی مطرح شد و ابتدا در جلسات شورای فرهنگی دانشکده مورد بررسی قرار گرفت که با استقبال قاطبه اساتید و کارکنان دانشکده مواجه شد.

از مرداد ماه سال جاری و با حضور نماینده کمیته جستجوی مفقودین در دانشکده، موضوع وارد فاز اجرایی شد و با بازدید کاملی که از دانشکده به عمل آمد چند مکان به عنوان گزینه­های مناسب برای محل تدفین شهید مورد توجه قرار گرفت و پس از آن آقای دکتر احمدی طی نامه­ای به جناب سردار باقرزاده و فرمانده محترم کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح موافقت دانشگاه را با تدفین شهید گمنام در دانشکده کشاورزی اعلام کردند. پس از آن در خصوص محل قطعی تدفین شهید گمنام با حضور ریاست محترم دانشگاه، در دانشکده بررسی­های کامل و دقیق­تری صورت گرفت و با محل فعلی خاکسپاری شهید گمنام موافقت به عمل آمد و این موضوع طی نامه­ای مجدداً به جناب سردار باقرزاده اعلام شد.

از حدود دو ماه قبل از برگزاری مراسم خاکسپاری شهید گمنام جلسات منظمی با حضور طیف وسیع­تری از همکاران دانشکده و دانشگاه برگزار شد. در اولین جلسه توضیحات مفصل و مفیدی در مورد دستورالعمل خاکسپاری شهید گمنام توسط آقای رضایی نماینده کمیته جستجوی مفقودین ارائه شد که شامل ضوابط آماده­سازی محل خاکسپاری، نحوه انتقال پیکر مطهر و وداع با شهید، مراسم تشییع، خاکسپاری و مراسم بعد از خاکسپاری بود و بر همین اساس ستاد هماهنگی خاکسپاری شهید گمنام تشکیل شد که بر اساس دستور ریاست محترم دانشگاه مسئولیت این ستاد به بنده محول شد. متعاقباً بر مبنای تجربیاتی که از گذشته در مورد خاکسپاری شهید گمنام در دانشگاه وجود داشت و برای برگزاری باشکوه و منظم مراسم، کمیته­های مختلفی با وظیفه­های مشخص تشکیل شد که این کمیته­ها شامل:

1-    کمیته اطلاع­رسانی و تبلیغات که مسئولیت آن به عهده جناب آقای نصرتی مدیر محترم روابط عمومی دانشگاه بود و وظایف این کمیته اطلاع­رسانی و تبلیغات عمومی، فضاسازی تبلیغی محل برگزاری مراسم، پوشش تصویری، خبری،رسانه­ای، تهیه مستند و گزارش مکتوب و مصور از اقدامات انجام شده بود که در این کمیته بسیج دانشجویی و کارکنان شریف دانشکده مخصوصاً در مورد فضاسازی تبلیغی محل برگزاری مراسم در دانشکده تلاش مخلصانه­ای داشتند.

2-    مسئولیت کمیته فرهنگی و هنری و کمیته اجرایی به عهده جناب آقای دکتر آقاعلیخانی معاون محترم دانشجویی و فرهنگی دانشکده بود که وظایف این کمیته بستر­سازی فرهنگی برای مخاطبان، تأمین محتوای برنامه­های شب اول، سوم و هفتم و اربعین شهید، برنامه­ریزی برای اجرای مراسم، هماهنگی سخنران، مداح، مجری، امام جماعت نماز شهید، تلقین­خوانی و خاکسپاری بود. در این کمیته­ها همکاری تنگاتنگ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، جناب آقای دکتر فلاح رفیع و جناب آقای دلنواز، بسیار حیاتی و ارزشمند بود و باعث شد مراسم با نظم و انضباط بسیار خوبی برگزار شود.

3-    مسئولیت کمیته پشتیبانی و مالی به عهده جناب آقای دکتر نصیری مدیر محترم اداری دانشگاه بود که وظیفه این کمیته پیش­بینی تدارکات برای برگزاری مراسم و همچنین هماهنگی لازم برای ایاب و ذهاب دانشگاهیان از دانشگاه به محل شروع تشییع و بازگرداندن مشارکت کنندگان به دانشگاه بعد از پایان مراسم بود که به خوبی انجام شد.

4-    کمیته فنی و عمرانی که مسئولیت آن به عهده آقای دکتر فصیح­پور مدیر محترم دفتر فنی و عمرانی دانشگاه بود و اجرای کار به عهده آقای مهندس دهقانی و همکاران شریفشان مخصوصاً آقای علی­رحیمی بود. وظایف این کمیته محوطه­سازی محل خاکسپاری، آماده­سازی محل تدفین و سنگ آرامگاه شهید، ایجاد تأسیسات لازم در اطراف محل تدفین برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، ساخت جایگاه و محل سخنرانی و اجرای مراسم، محل استقرار خبرنگاران به عهده این کمیته بود که به بهترین شکل در زمان مقرر انجام شد.

5-    کمیته امنیت و انتظامات که مسئولیت آن به عهده جناب آقای دودانگه مسئول حراست دانشکده بود که وظایف این کمیته تأمین امنیت مراسم، برنامه­ریزی کنترل ترافیک در بلوار پژوهش، سامان­دهی عوامل انتظامی برای تأمین نظم در مراسم و هماهنگی با هلال احمر، آتش­نشانی و اورژانس بود که با همکاری فرماندهان نظامی و انتظامی، پلیس خدمتگذار و نیروهای بسیج به خوبی از عهده برقراری نظم در طول مراسم تشییع و خاکسپاری برآمدند. همکاری حراست دانشگاه و همکاران عزیزشان در ایجاد نظم و انظباط در مراسم خاکسپاری بسیار با اهمیت بود.

علاوه بر این در پذیرایی از تشییع کنندگان در طول مراسم، داخل دانشکده و برگزاری نماز شهید و ایجاد شرایط مناسب برای برگزاری نماز ظهر و عصر و پذیرایی بعد از نماز کارکنان عزیز معاونت دانشجویی و فرهنگی و معاونت اداری و مالی به ویژه آقایان مهندس شمسی، مهندس وامقی و مهندس رضایی­کیا، نیروهای خدماتی و شرکتی مستقر در دانشکده و همچنین در مورد تدارکات کل مراسم آقایان قدس­الهی و حیدری تلاش صادقانه­ای داشتند که انشاءا... مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته باشد.

لازم است به طور خاص از بسیج دانشجویی مخصوصاً جناب آقایان مهندس احمدی و جناب مهندس یاری تشکر و قدردانی کنم. البته بنده از جمع زیادی از دانشجویان پسر و دختر بسیجی تشکر و قدردانی می کنم که برای برگزاری مراسم تلاش شبانه­روزی داشتند. مراسم شبی با شهید در مسجد دانشگاه به طور کامل توسط بسیج دانشجویی برنامه­ریزی و به شکل بسیار خوبی با حضور جمع قابل توجهی از اساتید، دانشجویان، کارکنان دانشگاه برگزار کردند. در برگزاری مراسم در مسجد شهرک وردآورد حضور مؤثری داشتند و همچنین در فضاسازی تبلیغی محل برگزاری مراسم و مخصوصاً در هفته پایانی منتهی به برگزاری مراسم دانشجویان عزیز ما حضور پرشور، پرتلاش و بسیار پرانگیزه­ای داشتند که نشان دهنده اعتقاد نسل جوان به آرمان­های شهدا و ادامه راه شهدا است. ضمن اینکه بسیج دانشجویی رابط دانشگاه با ستاد معراج شهدا جهت انتقال پیکر مطهر شهید به دانشکده در دانشگاه بودند. همچنین باید تشکر و قدردانی کنیم از شهرداری­های مناطق 21 و 22 تهران که در اطلاع­رسانی و نصب بنر در سطح منطقه با هزینه شهرداری و همچنین در تهیه سیستم صوتی مراسم دانشکده و برگزاری مراسم مسجد وردآورد کمک­های ارزشمندی نمودند.

 از مسئولین و اعضای هیأت علمی سازمان­ها، پژوهشگاه­ها و پژوهشکده­ها و مؤسسات مستقر در بلوار پژوهش که با حضور پرشور خود به شکوه و عظمت مراسم افزودند سپاسگزاری می­کنم. مخصوصاً باید اشاره بکنیم به همکاری صمیمانه جناب آقای دکتر جلیلی ریاست محترم مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع کشور و باغ ملی گیاهشناسی ایران که پذیرفتند مراسم تشییع از مسجد واقع در مؤسسه شروع بشود. از ایشان و همکاران بزرگوارشان صمیمانه تشکر و قدردانی می­کنم.

از دانشگاه علوم انتظامی امین که با اعزام گروه مارش نظامی همکاری ارزشمندی داشتند سپاسگزاریم. از بسیج اساتید و بسیج کارکنان دانشگاه در دانشکده که با حضور ارزشمند خودشان به ایجاد نظم در مراسم کمک کردند صمیمانه سپاسگزاریم. از جناب حجت­الاسلام آقای ارسیان امام جماعت مسجد شهرک وردآورد و هیأت امناء مسجد سپاسگزاریم.

از لشگر 27 محمدرسول ا... (ص) و فرمانده محترم این لشگر جناب سردار اسداللهی که با حضور ارزشمند خود که از یادگاران دفاع مقدس هستند و با ایراد سخنرانی یاد فرزندان روح­ا...، بسیجیان جان بر کف و دلاوری­های آنها را در دانشگاه زنده کردند صمیمانه سپاسگزاریم.

الحمدا... با توکل بر خداوند متعال و به برکت خون شهیدان والامقام و تلاش مخلصانه جمع زیادی از همکاران و همراهی جمع زیادی از دانشگاهیان و مشارکت سازمان­ها و نهادهای مختلف، مراسم با شکوه و عظمت و نظم و انضباط بسیار خوبی برگزار شد.

و اما آنچه مهم است تداوم راه شهیدان و زنده نگه داشتن آرمان شهیدان است که بر اساس وصیت­نامه­های به جا مانده از شهیدان درگرو اتحاد و انسجام ملت، اطاعت از رهبری، اجرای احکام اسلام و اعتلای مادی و معنوی کشور است. امیدوارم از برکات وجودی شهید و صفا و معنویتی که به دانشکده ما بخشیده در جهت انجام بهتر وظایف و خدمتگزاری بیشتر استفاده کنیم. و از خداوند متعال درخواست می­کنم که همه ی قدم­هایی که شما همکاران بزرگوار و دانشجویان عزیزمان در بزرگداشت شهید برداشتید مورد قبول درگاه حضرت حق و شناخت شهید عزیز قرار بگیرد.

در این مراسم پس از سخنان آقای دکتر طالبی، از عوامل اجرایی ستاد خاکسپاری، تشییع و تدفین شهید گمنام در دانشکده کشاورزی، تقدیر و تشکر به عمل آمد و پس از اتمام مراسم، دانشگاهیان با حضور بر مزار شهید گمنام و قرائت فاتحه به مقام شامخ وی ادای احترام کردند .

گفتنی است که در این مراسم به مناسبت "ولادت باسعادت حضرت ام البنین(س) " ،که روز تکریم مادران و همسران شهدا و همچنین روز "بزرگداشت شهدا" نامیده شده است، از دانشگاهیانی که از اعضای خانواده ی شهدای گلگون کفن دفاع مقدس هستند، تجلیل شد.

 

 

                                                                                                                                                        مرکز تهیه خبر و عکس: روابط عمومی دانشکده کشاورزی

25 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1001