متن کامل خبر


 
تقدیر از عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی در جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان

خلاصه خبر: به گزارش روابط عمومی دانشکده، در هفدهمین جشنواره بین‌المللی رویان ، از آقای دکتر محسن شرفی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی، برای اجرای طرح تحقیقاتی "بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید" تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده، در هفدهمین جشنواره بین‌المللی رویان ، از آقای دکتر محسن شرفی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی، برای اجرای طرح تحقیقاتی "بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید" تقدیر شد.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان با حضور پژوهشگرانی از کشورهای آمریکا، هند، چین، استرالیا، ایتالیا و انگلستان همزمان با دوازدهمین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی برگزار شد. در این دوره از جشنواره بین‌المللی رویان در کنار نشست‌های تخصصی، از پنج نفر از محققان خارجی از کشورهای چین، استرالیا و آمریکا و سه نفر از محققان داخل کشور تقدیر به عمل آمد.
در بخش برگزیدگان داخلی هفدهمین جشنواره رویان، آقای دکتر محسن شرفی، عضو هیأت علمی گروه پرورش و مدیریت طیور دانشکده کشاورزی، با ارائه ی طرح "بهینه‌کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید" مورد تقدیر قرار گرفت.
انجماد اسپرم، نگهداری و استفاده طولانی‌مدت از ذخایر ژنتیک در مراکز دامپروری را ممکن می‌کند و بهبود روش‌های انجمادی امکان نگهداری طولانی‌تر و کارایی بهتر پس از ذوب را فراهم خواهد کرد، به همین علت است که روش‌های انجمادی پیوسته در حال اصلاح و بهبود می باشند. به منظور ارتقای کیفیت انجماد اسپرم، آقای دکتر محسن شرفی و همکارانش با اجرای طرح تحقیقاتی «بهینه کردن روش انجماد اسپرم حیوانات اهلی با استفاده از یک محیط انجمادی گیاهی جدید"
یک نگه‌دارنده گیاهی را از «لیستین سویا» استخراج کرده و برای نخستین بار در جهان برای انجماد اسپرم در گونه‌های مختلف دامی مورد ارزیابی قرار دادند.
شایان ذکر است که هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان از 10 تا 12 شهریورماه سال جاری در سالن همایش‌های رازی از سوی پژوهشگاه رویان و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، ستاد توسعه سلول‌های بنیادی، انجمن جنین‌شناسی، بانک توسعه اسلامی، انجمن باروری و ناباروری ایران برگزارشد.
گفتنی است آقای دکتر محسن شرفی در سال 1364 در لارستان استان فارس متولد شد. در سال 1386 در مقطع کارشناسی در رشته کشاورزی- علوم دامی از دانشگاه گرگان فارغ التحصیل و در سال 1389 در دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد از پایان نامه خود با موضوع "تأثیر محیط انجماد اسپرم بر توانایی لقاح و تکوین رویان های آزمایشگاهی گوسفند" در رشته فیزیولوژی تولید مثل دفاع نمود. وی همزمان با تیم تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان نیز همکاری داشته و بلافاصله در دورۀ دکتری تخصصی رشته فیزیولوژی تولید مثل دانشگاه تهران پذیرفته شد. آقای دکترشرفی طی تحصیل در مقطع دکتری، همواره به عنوان دانشجوی برگزیده و ممتاز شناخته شد و از این رو به عضویت بنیاد ملی نخبگان ایران درآمد. دکتر شرفی خردادماه سال 1394 در نخستین جشنواره تولید مثل ایران به عنوان پژوهشگر برتر جوان برگزیده شد.
وی هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی گروه پرورش و مدیریت طیور دانشکده کشاورزی در عرصه تحقیقات تولید مثل حوزه دامی، فیزیولوژی تولید مثل و تراریخت سازی مشغول به فعالیت و پژوهش می باشد.

17 شهریور 1395 / تعداد نمایش : 831