متن کامل خبر


 
سفير روسيه اهداف ژئوپليتيكي کشورش در جنوب غرب آسيا را تشریح کرد

خلاصه خبر: با حضور در دانشگاه تربیت مدرس؛سفير روسيه اهداف ژئوپليتيكي کشورش در جنوب غرب آسيا را تشریح کرد

علايق ژئوپليتيكي روسيه در جنوب غرب آسيا

نشست "علايق ژئوپليتيكي روسيه در جنوب غرب آسيا" سي ام آذر ماه در سالن استاد ميرحسني دانشكده علوم انساني برگزار شد.
در اين نشست كه به همت انجمن علمي دانشجويي جغرافياي سياسي دانشگاه برگزار شد، ابتدا دكتر غلامحسين زاده رييس دانشكده علوم انساني و دكتر حافظ نيا استاد جغرافياي سياسي دانشگاه ضمن خير مقدم به مهمانان در نشست به ويژه سفير فدراسيون روسيه و هيات همراه بر اهميت نقش روسيه در تمامي مقياس هاي جهاني تاكيد كردند.
در ادامه لوان جاگاريان سفير روسيه در ايران در سخناني اظهار داشت: هدف آمريكا از تحريم هاي روسيه اين است كه روسيه سياست هاي خود را در قبال اوكراين و سوريه تغيير دهد اما ما كوچكترين عقب نشيني در اين باره نخواهيم كرد.
وي افزود: با توجه به حوادث اخير و سيل ورود مهاجران سوري به اروپا، مردم دنيا بيشتر به اين امر پي مي برند كه همكاري با كشورهاي ضدتروريسم نظير ايران و روسيه بسيار حياتي است.
جاگاریان ضمن تبیین اهداف و مواضع کشورش در قبال منطقه و جهان، تصریح کرد: اهداف اصلی روسیه در منطقه حمایت از دولت‌های قانونی در این کشورها و حفظ ثبات و امنیت در منطقه است.
وی همچنین با اشاره به موضع کشورهای اروپایی درباره بحران‌های جهانی، افزود: متاسفانه اروپایی‌ها فاقد سیاست مستقل و سیاست‌مدار برجسته‌ای اند و دنبال سیاست‌های آمریکا حرکت می کنند.
سفیر روسیه در تهران همچنین اقدامات آمریکایی‌ها را ناقض حقوق بین‌المللی توصیف کرد و افزود: حمله به عراق در سال 2003 بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانگر این نکته است که با وجود این ناهماهنگی‌ها نمی‌توان با آمریکایی‌ها همکاری کرد.
وی با یادآوری وعده‌های انتخاباتی اوباما برای خروج از افغانستان در سال 2014 و بستن زندان گوانتانامو تصریح کرد: وعده‌های مقامات آمریکایی غیر قابل اتکا و طرف‌های غربی نیز سیاست سکوت را در قبال این نحوه اقدامات آمریکایی‌ها در پیش گرفته‌اند.
جاگاریان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با وجود همه سکوت‌ها و قانون‌شکنی‌ها، روسیه همواره در نظر دارد به واکنش‌های خصمانه پاسخی دندان شکن ارائه دهد و اگر چه در این روند هم ما و هم آن‌ها ضرر خواهند کرد و معلوم نیست کدام طرف نیز بیشتر ضرر خواهد کرد، اما این روند ادامه خواهد یافت.
سفیر روسیه در مورد روابط با ایران نیز تصریح کرد: هم‌اکنون رفت وآمدهای زیادی بین تهران و مسکو در جریان است. ما هماهنگی‌های لازم را در ارتباط با سوریه در زمینه‌های سیاسی و نظامی با طرف ایرانی داریم.
وی در مورد روابط اقتصادی ایران و روسیه نیز ابراز داشت: امروز اولویت ما در ایران راه‌اندازی راه آهن گرمسار- اینچه برون است که کمیسیون مشترک و سرمایه‌گذاری هم در این زمینه انجام شده است و پروژه اقتصادی دیگر مورد نظر روسیه در ایران راه‌اندازی چهار رآکتور حرارتی در استان هرمزگان است.
جاگاریان افزود: مناسبات اقتصادی ایران و روسیه هفتاد درصد رشد داشته است.
وی حضور موقت نیروهای روسی در پایگاه شهید نوژه همدان را نیز به واسطه وجود دشمن مشترک دانست و در عین حال تاکید کرد: من باید توضیح بدهم که هرگز روسیه به دنبال پایگاه نظامی در ایران نبوده و نیست. ما در امور داخلی ایران هرگز مداخله نکرده و نمی‌کنیم. فکر می‌کنم امروز برای بیشتر مردم ایران روشن شده باشد که دلایل حضور موقت ما چه بوده است. به هر حال ما دشمن مشترکی در منطقه داریم.
وی ادامه داد: بدون ایران، حل و فصل هرنوع مناقشه منطقه‌ای امکان‌پذیر نیست و ما این موضوع را چندین بار به آمریکایی‌ها اعلام کرده و در آینده نیز تکرار خواهیم کرد.
جاگاریان با اشاره به ترور سفیر روسیه در ترکیه، آن را بهای مبارزه با داعش در منطقه دانست و خاطر نشان کرد: روابط روسیه با ترکیه بهبود یافته است و هر چند اختلاف نظرهایی با آن‌‌ها داریم، اما باید برای صلح و آرامش در منطقه با آن‌ها همکاری می کنیم و همزمان با پیروزی‌های نظامی، به دنبال راه حل‌ مشکلات سیاسی هستیم.
سفیر روسیه در تهران سیاست روسیه را دفاع از رژیم قانونی عربی سوریه به رهبری بشار اسد دانست و گفت: از نظر مسکو اسد باید رئیس جمهور باقی بماند و هرگونه گزینه جدید برای رهبری این کشور فقط و فقط باید نتیجه انتخابات عادلانه و شفاف باشد.
وی در پایان سخنان خود ضمن حمایت از ایجاد یک حکومت مستقل فلسطینی به روابط خوب کشور متبوعش با کشورهای منطقه از جمله عربستان، اردن و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و آن را یکی از اختلاف سلیقه‌های بین روسیه و ایران دانست.
در ادامه دكتر بهرام اميراحمديان عضو هيات علمي دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران و دكتر جهانگير كرمي مدير گروه مطالعات روسيه در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران به بيان ديدگاهها و نظرات خود در خصوص نقش و اهداف روسيه در منطقه خاورميانه پرداختند.
در ادامه حاضران در جلسه به بيان سوالات خود از سفير روسيه و كارشناسان جلسه پرداختند.

5 دی 1395 / تعداد نمایش : 790