متن کامل خبر


 
بازدید از کتابخانه ملی به مناسبت هفته پژوهش 1395

خلاصه خبر: کتابخانه ملی ایران دارای 97 هزار مترمربع فضا بوده که در 8 طبقه بنا شده است و مهندسان ایرانی آن را معماری کرده‌اند و به نوعی معماری این کتابخانه از قدیم زیگورات ایرانی و معماری جدید الهام گرفته است.

بازدید از کتابخانه ملی به مناسبت هفته پژوهش  1395  : تور نیمروزی کتابخانه دانشکده علوم انسانی

گزارش تصویری بازدید از كتابخانه ملی

کتابخانه ملی ایران دارای 97 هزار مترمربع فضا بوده که در 8 طبقه بنا شده است و مهندسان ایرانی آن را معماری کرده‌اند و به نوعی معماری این کتابخانه از قدیم زیگورات ایرانی و معماری جدید الهام گرفته است،

تالار ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی 

تالار ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی سه تالار شامل تالار کتب زبان فرانسه، انگلیسی و روسی است،‌ تالاری هم در همکف وجود دارد که کتب ایران‌شناسی فقط به زبان انگلیسی است. موجوی مخزن ایران شناسی از 23522 نسخه کتاب به 33823 نسخه کتاب افزایش پیده کرده است که رشد 44% در طی 2 سال برای موجودی این بخش نیز قابل توجه می باشد.

 

تالار ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی 

کتاب‌هایی موجود در این تالار به زبان‌های لاتین، فرانسه، انگلیسی، آلمانی و روسی است و حدود ۶۰ هزار جلد کتاب را شامل می‌شود که به لحاظ کمیت، نخست کتب انگلیسی زبان، دوم فرانسه زبان، روسی و بعد آلمانی است که البته اخیرا سری کتاب‌های عربی در باب شیعه شناسی هم به اینجا وارد شده است.

تالار کتب عمومی 

ايجاد الگوي استاندارد و پل ارتباطي ميان كتابخانه ملي و كتابخانه هاي عمومي سطحكشور از ديگر اهداف راه اندازي اين مجموعه است.

 

 این قرآن در ابعاد 92 در 122 روی پارچه کتان که توسط 10 خطاط ایرانی زیرنظر استاد محمود طلادار به نگارش درآمده بود، نظر  بازدید کنندگان دانشکده را به خود جلب کرد. این اثر در 359 تابلو قرآن کریم را به تصویر کشیده بود

وجود 110 رباعیات خیام در تابلوهای ورق مسی به مساحت 4 متر مربع

اثری از محمدحسین نکویی

 

 

نمای ورودی تالارهای تخصصی  8 گانه کتابخانه ملی ایران

نمایی دیگر از تالار تخصصی رازی کتابخانه ملی

در آخر هم عكسی یادگاری از اساتید و دانشجویان دانشکده علوم انسانی در فضای باز كتابخانه پایان بخش برنامه بازدید  تور نیمروزی کتابخانه دانشکده علوم انسانی بود.

24 آذر 1395 / تعداد نمایش : 2445