متن کامل خبر


 
شکست داعش در منطقه و تلاش آمریکا برای جبران آن

خلاصه خبر: تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه خود به اسرائیل به هدف تقویت پایه‌های سست‌شده اسرائیل در منطقه است. چیزی که بعد از نابودی داعش از یک سو و ایستادگی محور مقاومت در لبنان و فلسطین از سوی دیگر به شدت در موضع ضعف قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت‌مدرس طی سخنرانی در جمع دانشگاهیان ضمن اشاره به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارتخانه خود به شهر قدس گفتند: این روزها جهان اسلام با توطئه‌ای جدید مواجه شده است. این توطئه نیز همچون توطئه‌های دیگر از سوی آمریکا و سردمداران آن صورت می‌گیرد. یک روز فتنه‌ی طالبان و طالبانیسم، یک روز داعش و امروز هم انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس شریف و زمینه‌سازی برای تبدیل این مکان مقدس به پایتخت اسرائیل.

ایشان در ادامه با اشاره به نکاتی در این خصوص گفتند: گویا قرار بر این است این منطقه همیشه در التهاب و بی‌قراری باشد. این قرار هم از سوی صهیونیسم جهانی و سردمداران آمریکا مقرر شده است. صهیونیسم می‌پندارد این بی‌قراری و التهاب و ناآرامی منطقه می‌تواند به اسرائیل کمک کند تا در بحبوحه آشوب بهتر بتواند بقای خود را تضمین کند؛ضمن فروش سلاح‌های خود جریان مبارزه با اسرائیل را با فرسایشی کردن، در نهایت به زعم خود به بی‌رغبتی، سستی و بی‌تفاوتی از سوی جهان اسلام سوق دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فلاح‌رفیع خاطرنشان کردند: قدس که بیت‌المقدس را دربردارد مکانی مقدس برای همه مسلمانان است، اصل دعوای مسلمانان با اسرائیل غاصب و صهیونیسم بین‌المللی ابتداء بر سر همین مکان است. و این کار آمریکا یعنی از رو بستن شمشیر و بی‌حرمتی به مقدسات مسلمانان.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه افزودند: نکته دیگری که باید به آن دقت کرد این است که این کار به زعم راه‌اندازان آن، تحریک مسلمانان را همراه دارد و اساسا یک هدف مهم تحریک فلسطینیان و به واکنش واداشتن آنهاست و در نتیجه ورود عملی به صحنه نزاع و مقابله و درگیری است. با این کار آنان می‌توانند عملا در صحنه مبارزه وارد شوند و به بهانه به عهده گرفتن امنیت سفارتخانه و احیانا با گرفتن قطعنامه از سازمان ملل خود به طور آشکارا به صحنه مبارزه وارد شوند.

فلاح‌رفیع گفتند: واقعیت دیگری که در این خصوص باید مدنظر قرار داد این است که آمریکا تصور می‌کند این کار موجب استحکام هرچه بیشتر پایه‌های اسرائیل است ، اسرائیلی که امروز با شکست داعش از یک‌سو و ایستادگی محور مقاومت در لبنان و فلسطین از سوی دیگر به شدت در موضع ضعف قرار گرفته است. آمریکا با شکست داعش متوجه این خطر شده است و بالعیان می‌بیند که داعش با پشتیبانی‌های نظامی و مالی و فکری همه‌جانبه از سوی آنان نتوانست مقاومت کند. آمریکا خوب می‌داند که برای ایران شکست اسرائیل چندان کار سختی نیست و با این کار قصد تقویت اسرائیل را در برابر جهان اسلام دارد.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس در ادامه سخنان خود بیان داشتند: امید است که به یاری خدای متعال این اقدام آمریکا خود زمینه‌ساز شکست هرچه زودتر اسرائیل باشد. "عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد" و این حرکت ان‌شاءالله نابودی اسرائیل را جلو خواهد انداخت؛ همان چیزی که مقام معظم رهبری تحقق آن را در دهه‌های آینده پیش‌بینی کردند. برخلاف خواست آمریکا این کار می‌تواند سقوط اسرائیل و صهیونیسم را در منطقه تسریع ببخشد.

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

22 آذر 1396 / تعداد نمایش : 512