متن کامل خبر


 
از زمینه‌های سیاسی-فکری داعش نباید غفلت کرد

خلاصه خبر: نکته دیگری که نباید از آن غافل بود همان است که مقام معظم رهبری در پیام تبریک و تشکر خودشان به سردار سلیمانی اشاره داشته‌اند و آن اینکه نباید از توطئه جدید و نقشه‌ی شوم دیگر استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا غافل بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه روز چهارشنبه اول آذرماه طی سخنانی در جمع دانشگاهیان ضمن تبریک پیروزی‌‌ بزرگ ملت‌های عراق و سوریه در پایان دادن به شجره خبیثه گروه تکفیری تروریستی داعش، این پیروزی را به حضرت ولیعصر( عجل الله تعالی فرجه الشریف) تبریک گفته و خاطر نشان کردند: این پیروزی را در وهله اول باید به حضرت ولیعصر(عج) تبریک بگوییم؛ چرا که اگر این جنایتکاران بی‌رحم و ضدبشریت چند گام دیگر پیش آمده بودند اولین کاری که می‌کردند ویران ساختن حرم‌های مطهر اهل بیت(علیهم السلام) بویژه حرم سیدالشهداء و حضرت قمر بنی‌هاشم (علیه السلام) بود. اگر داعش به اهداف شوم خود دست می‌یافت چه بسا قتل‌عام‌های بسیاری انجام می‌گرفت و شهرهای مرزی و حتی مرکزی ما شاهد قتل‌عام‌ها و جنگ‌های خونینی می‌شد. پس اولین تبریک را باید به آن حضرت گفت و همچنین به مقام معظم رهبری که این توفیقات و پیروزی‌ها مرهون رهبری‌های حکیمانه ایشان است و البته به سردار بزرگ اسلام، فرمانده سپاه قدس جناب قاسم سلیمانی دلاورمرد میدان جهاد و شهادت، مرد بی‌ادعا و اسطوره ماندگار دفاع مقدس و نیز به همه فرماندهان میدانی و خانواده‌های شهدای عظیم‌الشأن مدافع حرم و همه مجموعه‌های دولت و غیره که در این راستا کمک کردند.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه در ادامه سخنان خود را در قالب نکاتی بیان داشتند و گفتند: اولین نکته اینکه این یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران و جمهوری اسلامی و سیاست‌های این نظام مقدس است. همین دو سال پیش بود که 40 کشور به سرکردگی آمریکا و ممالک اروپایی ائتلافی را جهت مبارزه با داعش تشکیل دادند که تنها ایران و چند کشور دیگر به این ائتلاف ضد داعش نپیوستند و در همان زمان مقام معظم رهبری این ائتلاف را جدی نگرفتند، حرکتی که در واقع جز بازی و فریبی بیش نبود. دیری نگذشت که درستی ادعای جمهوری اسلامی ایران بر همگان ثابت شد.

دکتر فلاح‌رفیع افزودند: نکته دیگری که نباید از آن غافل بود همان است که مقام معظم رهبری در پیام تبریک و تشکر خودشان به سردار سلیمانی اشاره داشته‌اند و آن اینکه نباید از توطئه جدید و نقشه‌ی شوم دیگر استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا غافل بود. این دسایس لزوما با نیروی نظامی نخواهد بود شاید فردا یک فرقه جدید ایجاد شود و این شجره خبیثه و ملعون با ریشه‌هایی که در صهیونیسم جهانی دارد از یک جای دیگر سر برآورد؛ چه در قالب و قیافه نظامی باشد و یا در قالب دیگر انحرافات فرهنگی و فکری، مذهبی، و غیره.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس خاطرنشان ساختند: نکته سوم اینکه در عصر حاضر و دنیایی که اینقدر سخن از تمدن و تکنولوژی و بالاتر از آن انسان‌گرایی و حقوق بشر می‌بینیم چگونه به اخلاق و انسانیت چندان وقعی گذاشته نمی‌شود تا آنجا که ما شاهد وحشیانه‌ترین جنایات نظیر سربریدن، پوست کندن، زنده‌زنده سوزاندن انسان‌های مظلوم توسط گروه‌هایی هستیم که اتفاقا مورد حمایت مدعیان حقوق بشر می‌باشند، و شگفت‌انگیزتر و تأسف‌بارتر از همه اینکه این جنایات ددمنشانه به اسم اسلام عزیز و با پرچم لااله‌الاالله و محمد رسول الله(صلی‌الله علیه وآله) صورت می‌پذیرد. استکبار جهانی با سیاست صهیونیستی هزینه همه این جنایات را از جهان اسلام گرفته است به گونه‌ای که هم مسلمانان را به بدترین وجه با این گروه‌های خودساخته نابود می‌کندو هم هزینه‌های اقتصادی،مالی و معنوی و مذهبی آن را از خود آنها دریافت کرده و به اسم اسلام تمام می‌کند.

ایشان در ادامه به نکته دیگری اشاره کردند و آن خلأ فکری در بین جوانان و نسل جدید در دنیاست. بی‌شک این تفکر انحرافی در اسلام از خلأهای فکری و نبود تئوری‌های اقناع‌گر و تبیین‌کننده در عصر حاضر سوء استفاده می‌کند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام‌القراء جهان اسلام نه تنها باید به آمادگی‌های نظامی و امنیتی خود استمرار ببخشد و آن را نیز توسعه روزافزون دهد، بلکه باید با تکیه بر اسلام اصیل نظریه‌های تبیین‌گر و اقناع‌کننده فلسفی، فکری، کلامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی هنری را در شرایط کنونی ارائه کند و آن را به شدت در جهان امروز به ویژه در بین جوانان در اقصی نقاط جهان تبلیغ و تبیین نماید. همانطور که در جنگ‌های نظامی ما میدان مبارزه و دفاع را به خارج از مرزهایمان بردیم در دفاع فکری فرهنگی نیز باید آن را در خارج از مرزهای خود دنبال کنیم.

فلاح‌رفیع ضمن اشاره به اقدامات و سیاست‌های خصمانه آل سعود نسبت به مردم مظلوم یمن و جمهوری اسلامی ایران افزودند: امروز با شکست داعش عربستان عزادار است و جهت پیشبرد اهداف شوم خود به تشکیل اتحادیه عرب در مصر مبادرت می‌ورزد که سرتاسر این کنفرانس ضدیت با ایران و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی است. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در پشت سر عربستان سیاست‌های صهیونیستی و جریانات وابسته به صهیونیسم جهانی است. سیاست‌هایی که در اهداف بلندمدت خود به دنبال تملک نیل تا فرات هستند و از اعلام علنی آن هم ابائی ندارند. از همین روست که ما باید در صحنه فکری فرهنگی، فلسفی و غیره یک گام جلوتر بگذاریم و در کشورهای مسلمان‌نشین که جویای حقیقت و افکار منطقی هستند، به تبیین مواضع خود بپردازیم که در غیر این صورت باید شاهد جنگ فکری و فرهنگی در داخل خانه‌های خود باشیم. چرا نباید برای صدها میلیون مسلمان در کشورهای شرق آسیا تغذیه فکری و معنوی لازم فراهم آوریم؛ چیزی که عربستان با همه رسوایی جهانی‌اش در پی آن است. این‌ها از آن نکاتی است که در این برهه از زمان و با پیروزی بر داعش در منطقه باید با جدیت آنها را مد نظر داشت و پیگیری کرد.

 

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

1 آذر 1396 / تعداد نمایش : 559