متن کامل خبر


 
دکتر علی فلاح‌رفیع در گفت‌وگو با فارس: مبارزه ما با آمریکا اساسا ریشه در ماهیت انقلاب اسلامی دارد

خلاصه خبر: مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در رابطه با مبارزه ملت ایران با آمریکا و استکبارستیزی انقلاب اسلامی گفت: مشکل تاریخی آمریکا با ما مشکلی ریشه‌ای است و با هویت ملی و مذهبی ما ارتباط دارد.

حجت الاسلام‌والمسلمین علی فلاح رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در رابطه با مبارزه ملت ایران با آمریکا و استکبارستیزی انقلاب اسلامی گفت: مشکل تاریخی آمریکا با ما مشکلی ریشه‌ای است و با هویت ملی و مذهبی ما ارتباط دارد یعنی تاریخی بودن این مشکل به اینجا برمی‌گردد.

وی افزود: سیاست آمریکا که زیر چتر صهیونیست‌ها اداره می‌شود نه ملیت ما را به عنوان یک کشور مستقل و متکی به خود به رسمیت می‌شناسد و نه باورهای دینی ما را که ریشه در اسلام ناب و اصیل دارد، تحمل می‌کند. آمریکا زمانی با ما کنار می‌آید که ما از این دو مولفه‌ هویت‌ساز خود دست برداریم.

وی افزود: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند اگر ما از موضوع هسته‌ای دست برداریم آمریکا سراغ پیشرفت‌های نظامی ما می‌رود و اگر از پیشرفت نظامی دست برداریم سراغ پیشرفت‌های علمی ما را می‌گیرد و اگر از علمی صرف نظر کنیم سراغ بهانه‌های حقوق بشری می‌رود یعنی همین. روند ذکرشده همچنان ادامه دارد، تا آنجایی که ما از هرآنچه به عنوان یک ملت مسلمان و شیعه داریم دست بکشیم. آنچه ما باید از آن دست برداریم ایرانی سربلند و سرافراز و مسلمان واقعی بودن است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: بهترین جمله‌ای که می‌توان به طور خلاصه گفت همان سخن امام راحل (ره) است که فرمودند: «رابطه‌ ما با آمریکا رابطه‌ی گرگ و میش است.» گرگ زمانی در کنار میش قرار می‌گیرد که میش بپذیرد که طعمه‌ای چرب و شیرین برای آن است. در غیر این صورت گرگ میش را به رسمیت نخواهد شناخت.

وی افزود: این حقیقتی است که آمریکا هم قبل از انقلاب در مبارزه خصمانه خود با حرکت‌های آزادیخواهانه و استقلال طلبانه ملت ما ثابت کرده است و هم دست‌کم در این چند دهه‌ بعد از انقلاب، من فکر می‌کنم پیشینه تاریخی و تجربه نیم قرن اخیر آمریکا برای هر انسانی که مختصر بصیرت و آگاهی به اوضاع و احوال جهانی داشته باشد این واقعیت را ثابت می‌کند.

وی گفت: همه اینها سوای آن رفتار استکباری و تجزیه طلبانه‌ای است که آمریکا در سالهای اخیر در جهان اسلام در پیش گرفته است. ما در کشورهای اطراف خود مثل عراق، سوریه، افغانستان، لبنان و یمن و همه کشورهای مسلمان این واقعیت آشکار را داریم مشاهده می‌کنیم، در برجام هم آمریکا به خوبی ثابت کرد که به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

حجت الاسلام فلاح رفیع در زمینه اهداف انقلاب و مقابله با استکبار جهانی به خصوص آمریکا گفت: بعضی ساده‌لوحانه فکر می‌کنند مبارزه ما با آمریکا و شعار مرگ بر آمریکا جزء حاشیه‌های اهداف انقلاب اسلامی بوده است که بعدها پیدا شد. برعکس مبارزه ما با آمریکا اساسا ریشه در ماهیت انقلاب اسلامی دارد.

وی افزود: مبارزه ما با آمریکا مبارزه با یک کشور نیست و همانطور که با هیچ کشور دیگر ابتداء سر مبارزه و چالش نداریم اساسا مبارزه ما با آمریکا از سوی آمریکا آغاز شده است نه از سوی ما. اگر آمریکا قصد چپاول منابع زیرزمینی، روزمینی و حتی انسانی کشور مارا نداشته باشد و بگذارد ما به عنوان یک کشور مستقل روی پای خود بایستیم، ما با آمریکا هم مشکلی نخواهیم داشت پس مشکل ما با آمریکا در روح استکباری آمریکا و زیاده‌طلبی آن است چیزی که از سوی آمریکا آغاز شده و استمرار دارد. اگر روزی آمریکا این خصومت‌ها و اینگونه رویکردها را کنار بگذارد نظام ما با آمریکا مبارزه‌ای نخواهد داشت.

وی افزود: این مبارزه و تقابل ادامه دارد تا زمانی که ما ما هستیم و آمریکا آمریکا. اگر ما دیگر آن مائی که باید باشیم نباشیم آمریکا با ما کاری ندارد. آیا ملتی می‌تواند بپذیرد که آنچه شایسته اوست نباشد؛ این یعنی بی‌هویتی و فراموشی شخصیت تاریخی خود. اگر آمریکا قصد چپاول ما را نداشته باشد باورهای دینی ما را به عنوان یک مسلمان واقعی پیرو اسلام ناب بپذیرد ما آنگاه با آمریکا مشکلی نخواهیم داشت.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه برخی این موضوع مهم را که ارتباط با امریکا یعنی گذشتن از اهداف و هویت کشور و اسلام است را متوجه نمی‌شوند افزود: اینکه چرا بعضی واقعیتی به این روشنی را نمی‌توانند قبول کنند، و به آن اعتراف نمایند، معلوم نیست.

وی افزود: بعضی برای توجیه مذاکره با آمریکا می‌گویند امام حسین(علیه السلام) هم با عمر سعد مذاکره کرد. چرا ما با آمریکا چنین نکنیم. در این رابطه باید عرض کنم، اگر امام حسین(علیه السلام) به تعبیر این آقایان با عمرسعد مذاکره کردند، مذاکره حضرت برای این بود که عمرسعد، عمرسعد یزیدی نباشد، یعنی عمرسعد جزء لشگر ظلم یزید باقی نماند.

وی گفت: همان‌کاری که با حر کردند، منتهی حر ظرفیت هدایت داشت و از لشگر یزید برگشت. ولی عمرسعد چون دنیا چشم و گوشش را پر کرده بود نتوانست برگردد. خوب بعد از اینکه او برنگشت آیا امام حسین(علیه السلام) با او معامله کرد؟! به هیچ وجه! امام فرمود:" هیهات من الذله"، فرمود: مثل من با مثل یزید نمی‌تواند کنار بیاید و او را به رسمیت بشناسد.

حجت الاسلام فلاح رفیع گفت: عمرسعد هم در گفت‌و‌گو با امام از امام خواست که با یزید بیعت کند و از هویتی که خدا و پیامبرش برای او ترسیم کرده بودند دست بردارد. اما امام کسی نبود که به این غیرمشروع، غیرمنطقی و ظالمانه راضی شود. بنابراین گفت‌و‌گوی امام حسین (علیه السلام) با عمر سعد به نتیجه‌ای که امام می‌خواست نرسید. امام چه می‌خواست، امام هدایت عمرسعد را می‌خواست. وقتی او هدایت‌پذیر نبود امام حسین علیه السلام راه خود را رفتند یعنی مبارزه با عمرسعد که در حقیقت فریب خورده و آلت دست یزید بود را ادامه دادند

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس گفت: اگر منظور از مذاکره این است. ما هم با آمریکا مذاکره می‌کنیم. اما اگر منظور کنار آمدن با آمریکا باشد این ممکن نیست، همانگونه که امام حسین(علیه السلام) با عمرسعد و یزید کنار نیامد. آمریکا از ما چیزی جز دست کشیدن از ارزش‌های انقلابی و اسلامی و ملی نمی‌خواهد و دست کشیدن از این ارزش‌ها یعنی دست کشیدن از هویت دینی و ملی خود.

وی اضافه کرد: این همان چیزی است که ملت ایران ده‌ها سال در مسیر آن حرکت کرده و مصائب بسیاری را تحمل کرده است و خونهای فراوانی در راه آن داده است. تغییر این مسیر یعنی تغییر هویت. چیزی که به هیچ‌وجه ملت ایران نمی‌تواند آن را بپذیرد، و خدا و دین و ارزش‌های الهی و انسانی به هیچ روی آن را برنمی‌تابد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس تأکید کرد: البته به یک خطر بزرگ باید توجه کنیم و آن اینست که آمریکا و دیگر کشورهای هم‌پیمان او از راههای مختلف درصدد تغییر فکر و دست‌کاری در اندیشه‌ها و خواسته‌ها هستند که اگر خدای ناکرده در این امر موفق بشوند، آنگاه راضی شدن به این تغییر هویت خواسته و ناخواسته ممکن است رخ دهد. باید مواظب این تغییر که با جنگ نرم و شگردهای رسانه‌ای انجام می‌گیرد، بود و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کرد.

12 آبان 1395 / تعداد نمایش : 408