متن کامل خبر


 
سیطره تکامل گرایی زیستی در جهان معاصر و نقد و بررسی آن

خلاصه خبر: دومین قسمت از کارگاه «داروینیسم و تکامل گرایی زیستی در بوته نقد و بررسی» در سالن شورای معاونت آموزشی دانشگاه از ساعت 8:30 تا 12:30 روز یکشنبه 16/3/95 برگزار گردید.

دومین قسمت از کارگاه «داروینیسم و تکامل گرایی زیستی در بوته نقد و بررسی» در سالن شورای معاونت آموزشی دانشگاه از ساعت 8:30 تا 12:30 روز یکشنبه 16/3/95 برگزار گردید.
در این نشست دکتر علی فلاح رفیع ابتدا مروری بر مباحث سابق کردند و آنگاه بر محور اصلی بحث تاکید نموده و افزودند در این کارگاه موضوع صرفا بیان دلایل و استدلال های تکامل گرایی زیستی و نقد و بررسی آن می باشد. هرچند داروینیسم در ساحت های گوناگون تعمیم یافت لکن ریشه و بنیان همه آنها تکامل زیستی بود که موضوع این کارگاه می باشد. ایشان در ادامه گفتند: تکامل زیستی در جهان غرب یک واقعیت و بلکه یک باور و ایدئولوژی محسوب می شود به گونه ای که کسی نمی توانست با آن به مخالفت برخیزد و هم اکنون نیز کمابیش چنین است، لکن با وجود این سخت گیری ها حتی در مغرب زمین نیز زیست شناسان و دیرینه شناسان بسیاری با آن به مخالفت پرداختند . در این کارگاه بیشتر نقد و بررسی داروینیسم از دیدگاه زیست شناسی و دیرینه شناسی مدنظر قرار گرفته است.ایشان پس از بیان نقدهای علمی چه در ساحت نقضی و چه ایجابی، پیش فرض های نظریه داروین را مطرح و تفصیلا آنها را نقد کردند .
در بخش دیگر کارگاه دکتر وحدتی نسب عضو هیات علمی دانشگاه از گروه باستان شناسی و دکتر حسین عبدل تهرانی از گروه شیمی به طرح نظرات خود در زمینه تکامل زیستی پرداختند.
آنگاه استادان حاضر در نشست پرسش هایی را در زمینه موضوع کارگاه یعنی تکامل زیستی طرح کردند.
در ادامه استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس ضمن پاسخ به پرسش های مطرح شده، دیدگاه‌های مختلف در زمینه ایده تکامل و ساحت گوناگون آن را بیان داشتند.
دکتر فلاح رفیع در بخش پایانی به این موضوع پرداختند که در صورت رد تکامل زیستی شبهاتی مطرح است که دین داران و معتقدین به وحی می بایست برای آن پاسخ مستدل و قانع کننده داشته باشند.
ایشان در این بخش به برخی از آن مهم ترین شبهات از جمله آفرینش حضرت آدم ( علیه السلام) در متون مقدس و زمان آن، شباهت های موجود بین انسان امروزی و انسان ریخت ها، وجود قوانین حاکم بر جهان ، تکامل درون سیستمی و غیره پرداخته و پاسخ آن را به طور مشروح بیان داشتند.
این نشست که با استقبال استادان از دانشکده های مختلف مواجه شده بود در ساعت 12:30 به پایان رسید.

19 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 659