متن کامل خبر


 
بررسي وضعيت شاخص هاي فناوري اطلاعات ايران در نشست شوراي دانشگاه

خلاصه خبر: بررسی برخی از شاخص های فناوري اطلاعات و ارتباطات مستخرج از تحقیقات فی مابین پژوهشکده ITو سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست بيست و سوم آذر ماه شوراي دانشگاه از سوي مدیر پژوهشکده IT مطرح شد.

بررسی برخی از شاخص های فناوري اطلاعات و ارتباطات مستخرج از تحقیقات فی مابین پژوهشکده ITو سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست بيست و سوم آذر ماه شوراي دانشگاه از سوي مدیر پژوهشکده IT مطرح شد.

دکتر سید کمال چهارسوقی مدیر پژوهشکده IT در ابتدا به بيان توضيحاتي درباره روش طراحي نظام مفهومي پروژه نظام پايش شاخص هاي فناوري ارتباط توسط پژوهشكده IT پرداخت.
وي فرآيند شناسايي نيازمندي هاي ارزيابي، فرآيند اندازه گيري تحليل و اطلاع رساني، فرآيند تضمين كيفيت سنجش و پايش را از جمله فرآيندهاي مرجع نظام پايش و سنجش عنوان كرد.
وي تصريح كرد: سنجش وضعیت فناوری اطلاعات در کشورهای مختلف جهان یکی از مهمترین فعالیت‎های مجامع بین‏‎المللی نظیر اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات (ITU) و مجمع جهانی اقتصاد (WEF) و (WSIS) است.
دكتر چهارسوقي ادامه داد: سازمان فناوری اطلاعات به عنوان مجری نظام پایش شاخص‎های فناوری اطلاعات ایران، مسئولیت هماهنگ‌‎کننده‎ ملی در اتحادیه‎ی جهانی مخابرات را بر عهده دارد. در سال 91 تدوین نظام پایش شاخص‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران بر عهده‎ی پژوهشکده‎ فناوری اطلاعات دانشگاه گذاشته شد.
وي در ادامه به چارچوب ها و شاخص هاي آمادگي شبكه اي تركيبي اشاره كرد و گفت: تاثیر نفوذ کامل ICT نیاز به تلاش گسترده جامعه دارد. تمامی ذی نفعان از جمله دولت، بخش کسب‌ و کار و کل جامعه، نقش مهمی دارند. استفاده از ICT نباید به خودی خود هدف نهایی باشد. اثری واقعی که ICT در اقتصاد و جامعه دارد، همان چیزی است که در نهایت مهم است.
وي با اشاره به شاخص جهاني امنيت سايبري در سال 2014 اظهار داشت: امنیت سایبری یک مسئله حیاتی برای پشتیبانی از اقتصاد دیجیتال، برای مبارزه با جرائم سایبری و برای حمایت از توسعه و سرمایه‌گذاری است. در مقایسه منطقه‌ایی کشورهای عمان، ترکیه، قطر، امارات متحده عربی و بحرین رتبه بالاتر از ایران و عربستان سعودی، افغانستان، سوریه، ترکمنستان و عراق رتبه پایین تر از ایران دارند.
وي در پايان خاطر نشان كرد: در پروژه نظام پايش، شاخص ها در سطح بين المللي و ملي پايش شدند و شاخص ها طي سال هاي 91 تا 94 ارزيابي و رتبه بندي شدند كه پس از بررسي ها مشخص شد رتبه ايران در كليه شاخص ها نسبت به سال هاي گذشته بهبود داشته است.

29 آذر 1394 / تعداد نمایش : 1414