متن کامل خبر


 
شهدا حافظ انسجام و یکپارچگی ملت و کشور و عامل وفاق و همبستگی هستند

خلاصه خبر: دکتر امین ناصری در دومین یادواره شهدای دانشجوی دانشگاه و شهدای مدافع حرم، یکی از آثار شهیدان را ایجاد سرمایه های اجتماعی و حفظ انسجام و یکپارچگی ملت و مملکت برشمرد و تأکید کرد که روحیه شهادت طلبی و وجود شهدا به جامعه قدرت می دهد که میراث دینی و معنوی خود را حفظ کند.

دکتر امین ناصری در دومین یادواره شهدای دانشجوی دانشگاه و شهدای مدافع حرم، یکی از آثار شهیدان را ایجاد سرمایه های اجتماعی و حفظ انسجام و یکپارچگی ملت و مملکت برشمرد و تأکید کرد که روحیه شهادت طلبی و وجود شهدا به جامعه قدرت می دهد که میراث دینی و معنوی خود را حفظ کند.

دکتر امین ناصری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن تشکر از بسیج دانشجویی که دانشگاه تربیت مدرس را معطر و مفتخر به حضور خانواده های شهدای دانشجو و شهدای مدافع حرم کرد، صحبت از مقام شهید را بسیار دشوار برشمرد و گفت: صحبت از شهید و عظمت مقام شهدا کار سختی است. شهدا از آنچنان جایگاهی برخوردارند که در پیشگاه خداوند صاحب رزق و روزی هستند. بی شک شهدا دارای روح بسیار بزرگی بودند که توانستند به این مرحله دست یابند.
وی افزود: مرگ در انتظار همه انسانهاست اما شهدا به بهترین شکل دنیا را ترک می کنند. می گویند هیچ کس بدون داشتن حسرتی از دنیا نمی رود الا شهید که بی حسرت دنیا را ترک می کند. شهدا توانایی روحی و قلبی خاصی را کسب کردند که شهادت نصیب آنان شد.
وی در خصوص آثار و برکات شهید در جامعه انسانی اظهار داشت: شهدا در جامعه، روحیه معنویت گرایی و اتکال به خداوند را ایجاد می کنند. جامعه فعلی ما با هجوم فرهنگ بیگانه در معرض آسیب های جدی قرار دارد و دین تا حدودی از زندگی انسان ها زدوده شده است. در کشور ما تلاش می شود زندگی معنوی و مبتنی بر دین تقویت شود و این مهم در شرایطی که جوانان در معرض انواع تبلیغات ضد دینی و سکولار قرار دارند، کار ساده ای نیست. روحیه شهادت طلبی و وجود شهدا به جامعه قدرت می دهد که میراث دینی و معنوی خود را حفظ کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه افزود: شهید باعث ایجاد سرمایه های اجتماعی جامعه می شود. سرمایه معمولا" به مسائل مادی اطلاق می شود، اما یک سرمایه دیگری تحت عنوان سرمایه اجتماعی مطرح است. نوع خاصی از سرمایه که در کل جامعه پراکنده شده و برکات بسیاری همچون وفاق، همبستگی، دوستی و محبت ایجاد می کند. اگر جامعه ای از این سرمایه های اجتماعی محروم باشد، بسیار شکننده خواهد بود و در مقابل بنامه ریزی های دشمن متلاشی می شود. یکی از ویژگی های شهید و آثار شهادت ایجاد همین سرمایه های اجتماعی است که حافظ انسجام و یکپارچگی ملت و مملکت ما می باشد.
دکتر امین ناصری در پایان گفت: شهدا چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در حال حاضر، جان خود را فدا کردند تا ما در امنیت کامل به وظابف فردی، خانوادگی و اجتماعی خود بپردازیم و کشوری آباد و آزاد داشته باشیم. شهدا جان خود را فدای ارزش های اصیل و آرمان های والا می کنند. این روحیه ایثار، انسان دوستی و معنویت طلبی را مدیون مکتب اسلام ، بینش تشیع و قرار گرفتن در سایه ولایت هستیم. در این زمان که تبلیغات گسترده ای علیه اسلام وجود دارد و فرقه داعش نیز باعث شرمساری برای اسلام است باید بیش از پیش در راه درک اسلام اصیل قدم برداریم.

25 آذر 1394 / تعداد نمایش : 954