متن کامل خبر


 
پیام رییس دانشگاه به مناسبت آیین نکوداشت دکتر آیینه وند

خلاصه خبر: رييس دانشگاه ضمن تجلیل از شخصیت ممتاز علمی و اجتماعی زنده یاد آیینه وند به مناسبت برگزاري نشست تخصصي آيينه وند، زن و معرفت تاريخي پيامي به شرح زير صادر كرد.

رییس دانشگاه ضمن تجلیل از شخصیت ممتاز علمی و اجتماعی زنده یاد آیینه وند به مناسبت برگزاری نشست تخصصی آیینه وند، زن و معرفت تاریخی پیامی به شرح زیر صادر كرد.
در این پیام آمده است: ارزش و مقام دکتر صادق آیینه وند برای اکثر دانشگاهیان ناشناخته باقی مانده؛ چرا که درک گوهر وجود او و اثری که در محیط دانشگاه داشت جز با کار و زندگی مشترک با وی میسر نمی شد. من طی دو دهه آشنایی با او در باب اخلاق و سبک زندگی از وی بسیار آموختم. او فردی پرهیزگار به مفهوم حقیقی، رحمانی، آزاده، شجاع در دفاع از حق و نهایتاً دانشمندی صریح اللهجه در بیان یافته های علمی و حقیقت های مکشوف بود. دلسوزی و روشنگری در دین، توجه به مقتضیات زمان و تحولات اجتماع، او را برای جوانان آشنا با وی تبدیل به یک الگو کرده بود. او با راهنمایی های خود در حل مسائل پیچیده و بظاهر لاینحل در محیط دانشگاه انقلابی، چراغ امید و خوش بینی را برای استادان و مدیران فروزان می کرد و با شجاعت خرافه را از حقیقت جدا می نمود. در این راه و سایر امور اجتماعی همواره الگو و سیره نبوی و علوی را مطرح می کرد و مسلمانان را از پیروی ناخواسته از الگوی خلفای ناحق که به نحوی در اسلام سیاسی ردپایی از خود بجای گذاشتند بر حذر می داشت. به ارزش و قدرت علوم انسانی در مفهوم عام اعتقاد داشت و از منظر یک دانشمند متدین دایره علم انسانی را هیچگاه با محدودیت های سطحی تنگ نمی کرد.
دکتر آیینه وند به زنان و روند تاریخی و اجتماعی آنان همواره توجه عمیق داشت. زنان نه تنها خود به خود به حسب نقش انسان ساز، جامعه ساز و الهام بخشی که دارا هستند، بلکه با توجه به پویایی و رشد چشمگیرشان در سال های بعد از انقلاب در حوزه های اجتماع، دانش، ادب و هنر از منظر وی در این برهه تاریخی بسیار تعیین کننده هستند. به این سبب وی از جایگاه یک محقق تاریخ به پایه گذاری یک رشته علمی تحت عنوان مطالعات زنان کمر همت گماشت. در این راه در واقع او سیره پیامبر گرامی اسلام (ص) را به زبان دنیای مدرن ترجمه می کرد و معتقد بود که پیچیدگی های دنیای مدرن را با چنان روشی می توان سامان داد. درود بر روان پاک او که هم صادق بود و هم آیینه ای درخشان از پرتو علم خدایی.

23 آذر 1394 / تعداد نمایش : 971