متن کامل خبر


 
نظريه داروين مصداق بارزي از تعارض علم و دين

خلاصه خبر: نشست شوراي دانشگاه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها بيست و پنجم آبان ماه در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد.

نشست شوراي دانشگاه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها بيست و پنجم آبان ماه در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست دكتر فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه در ادامه بحث عقلانيت غربي به نقد و بررسي نظريه داروين پرداخت.
وي اظهار داشت : در 160 سال اخير كه از اين نظريه مي گذرد، ‌نقد ها و واكنش هاي زيادي به اين نظريه شد. نظريه داروين مصداق بارزي از تعارض علم و دين در دهه هاي اخير بود.
وي در خصوص برخوردهاي متفاوتي كه با نظريه داروين صورت گرفت اظهار داشت: 4 واكنش به نظريه داروين صورت گرفت؛ عده اي اين نظريه را پذيرفتند. عده اي آن را قبول نكردند. عده اي آن را در بقعه امكان گذاشتند و عده اي نيز باسكوت و بي تفاوتي از آن گذشتند.

حجت الاسلام فلاح رفيع

حجت الاسلام فلاح رفيع افزود: گروه اول كه كه نظريه داروين را پذيرفتند يا علم مداران بودند و يا دين مداران علم باور كه اين نظريه را مورد پذيرش قراردادند. عده اي نيز به دلايل نقضي و اثباتي، اين نظريه را رد كردند و عده اي نيز آن را در بقعه امكان گذاشتند و چون استدلال هاي لازم براي اثبات آن را كافي ندانستند آن را در حد يك فرضيه قبول كردند. عده اي نيز از اين موضوع بي تفاوت گذشتند و با اتخاذ اين موضع فلسفي كه علم و دين هر يك به زبان خاص خود حرف مي زنند، در برابر آن سكوت كردند.
وي تصريح كرد: ما نيز در ابتدا اين نظريه را نقد نقضي و اثباتي مي كنيم و بعد با فرض اينكه اين نقد را قبول كرديم، بايد ببينيم آيا با قرآن كريم تعارض دارد يا خير.

2 آذر 1394 / تعداد نمایش : 982