متن کامل خبر


 
توليد علم در دانشگاه‌های نسل سوم نبايد كمرنگ شود

خلاصه خبر: معاون پژوهشي دانشگاه در نشست شورای دانشگاه كه يازدهم آبان ماه برگزار شد، بر لزوم توجه به توليد و اشاعه دانش در دانشگاه‌های نسل سوم و كارآفرين تاكيد كرد.

معاون پژوهشي دانشگاه در نشست شوراي دانشگاه كه يازدهم آبان ماه برگزار شد، بر لزوم توجه به توليد و اشاعه دانش در دانشگاههاي نسل سوم و كارآفرين تاكيد كرد.

دكتر فتح الهي معاون پژوهشي دانشگاه در اين نشست در خصوص برداشت هاي غلطي كه در خصوص تبديل علم به ثروت در دانشگاهها ايجاد شده است گفت: در دانشگاه نسل سوم و كارآفرين،‌ علم يك سرمايه بي پايان است و كشورهايي كه هم اكنون دانشگاههاي نسل سوم در آنها داير است چشمه جوشان توليد علم را تعطيل نكرده اند و اين جريان كارآفريني و تبديل علم به ثروت به چشمه توليد علم متصل است و بايد معدن اصلي موجود باشد تا بتوانيم با فراوري آن به نتيجه برسيم.

وي افزود: ساختار علم سه مولفه دارد كه عبارتند از؛ توليد دانش و دانش پژوهي، اشاعه دانش و كاربرد دانش . در واقع كاربرد دانش قائم به توليد و اشاعه دانش است و ما بايد كاربرد دانش را توسعه دهيم اما اين به معناي تعطيل كردن توليد علم نيست.

وي خاطر نشان كرد: سربازان علمي جمهوري اسلامي بايد با تمام قوت و توان به توليد دانش كه در نهايت منفعت و سود اجتماعي و اقتصادي داشته باشد بپردازند تا بتوانيم در چند دهه آينده پرچمداري علم را در جهان داشته باشيم.

وي تاكيد كرد: علم نافع، ارزش ذاتي، عملي و غايي دارد . شريف بودن علم همان ارزش ذاتي آن است و ارزش عملي علم هم اين است كه در زندگي مردم و جامعه تاثير داشته باشد و تضمين آن براي آخرت نيز ارزش غايي آن به شمار مي رود و دستيابي به اين علم كار پيچيده اي است.

 

16 آبان 1394 / تعداد نمایش : 1215