متن کامل خبر


 
امکان تولید کرم‌های ضد آفتاب با قابلیت رهایش ماده‌ضدسرطان

خلاصه خبر: دانش آموخته دانشگاه اقدام به استفاده از فناوری نانو در جهت افزایش کارایی کرم‌های ضد آفتاب نموده است. این کرم‌ها به دلیل دارا بودن نانوذرات اکسیدی قابلیت بالایی در جذب اشعه فرابنفش نور خورشید دارند.

دانش آموخته دانشگاه اقدام به استفاده از فناوری نانو در جهت افزایش کارایی کرم‌های ضد آفتاب نموده است. این کرم‌ها به دلیل دارا بودن نانوذرات اکسیدی قابلیت بالایی در جذب اشعه فرابنفش نور خورشید دارند.
اشعه‌ی خورشید دارای امواج مختلف با طول‌موج‌های متفاوت از قبیل پرتوهای فرابنفش تا امواج فروسرخ است. یکی از عوامل مهم بیماری‌های پوستی اشعه‌ی فرابنفش خورشید است که مقادیر زیاد آن موجب بروز ابتلا به سرطان پوست می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از مردم بیشتر وقت خود را در معرض اشعه‌ی خورشید سپری می‌نمایند، ازاین‌رو محافظت از پوست در برابر این اشعه‌ی مضر بسیار ضروری است.
سمانه آشناگر،‌ مجری این طرح، در گفتگویی با اشاره به مواد آلی و غیر آلی سمی و سرطان‌زای موجود در کرم‌های ضد آفتاب در رابطه با اهداف طرح گفت: «در طرح حاضر تلاش کردیم با اضافه کردن نانوذرات نانوکامپوزیتی به کرم ضد آفتاب، کارایی جذب اشعه‌ی فرابنفش این کرم‌ها افزایش دهیم. همچنین حضور و رهایش تدریجی ماده‌ی ضدسرطان منجر به افزایش قابلیت آنتی اکسیدانی این کرم ضد آفتاب خواهد شد.»
این محقق در رابطه با ضرورت انجام این طرح افزود: «با توجه به اینکه کرم ضد آفتاب یکی از پرمصرف‌ترین محصولات آرایشی بهداشتی در کل دنیاست، بهبود کیفیت آن می‌تواند به میزان قابل‌توجهی خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. بنابراین کیفیت محصولات آرایشی بهداشتی یکی از اصلی‌ترین اهداف طرح حاضر است.»
ساختار نانویی این کرم به رهایش تدریجی ترکیب ضد سرطان کمک می‌کند و از سوی دیگر پس از استفاده از این کرم، اثرات سفیدی آن بر روی پوست باقی نخواهد ماند.

این طرح در قالب رساله‌ی دکترای سمانه آشناگر با راهنمایی دکتر محمدزمان کسایی انجام‌شده و تحت عنوان رساله‌ی موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی فناوری نانو رسیده است.
 

17 مرداد 1396 / تعداد نمایش : 1343