متن کامل خبر


 
استخراج ترکیب ضد پیری اورسولیک اسید از عصاره های گیاهی و تولید کرم جوان کننده پوست

خلاصه خبر: دانش آموختة مقطع دکتری بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس موفق شد از عصاره های گیاهی، ترکیب مؤثره ای به نام «اورسولیک اسید» استخراج کرده و فعالیت ضد پیری این ترکیب را با انتشار مقالات معتبر علمی و ثبت اختراع به اثبات برساند.

دانش آموختة مقطع دکتری بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس موفق شد از عصاره های گیاهی، ترکیب مؤثره ای به نام «اورسولیک اسید» استخراج کرده و فعالیت ضد پیری این ترکیب را با انتشار مقالات معتبر علمی و ثبت اختراع به اثبات برساند.
دکتر نورالدین بختیاری دانش آموختة دکتری بیوشیمی دانشگاه، ضمن استخراج ترکیب ضد پیری اورسولیک اسید از عصاره های گیاهی موفق شد کرم جوان کننده و ترمیم کننده پوستبا برند SIRT را با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو کشور، تولید کند.
دکتر بختیاری در خصوص فعالیت تحقیقاتی خود گفت: عمده فعالیت تحقیقاتی من در ارتباط با مکانیسم مولکولی پیری و STACs بیولوژی می باشد. در همین راستا و در جهت اقدام به تولید داخلی و تبدیل علم به ثروت، شرکت دانش بنیان مکمل سلامت پیری" توانست از دل طبیعت و از عصاره های گیاهی، ترکیب مؤثره ای به نام «اورسولیک اسید» استخراج نماید و فعالیت ضد پیری این ترکیب را با انتشار مقالات معتبر علمی و ثبت اختراع به اثبات برساند.
وی در اشاره به اهداف شرکت دانش بنیان مرتبط با این موضوع اظهار داشت: هدف عمده این شرکت دانش بنیان تولید فرآورده های ضد پیری با شعار سلامت- پیری می باشد. در حال حاضر این شرکت با تحقیقات خود موفق به تولید کرم جوان کننده و ترمیم کننده پوست با برند SIRT شده است که مجوز سازمان غذا و دارو را نیز دریافت کرده است.
بختیاری تشریح کرد: Sirt یک پروتئین داستیلاز با فعالیت ضد پیری است که منجر به تنظیم سطح انرژی داخل سلولی می شود. اورسولیک اسید می تواند به افزایش بیان این پروتئین در اغلب بافت های بدن منجر شود، همچنین منجر به افزایش فعالیت این آنزیم گردد.
وی در خصوص ترکیبات موجود در کرم SIRT گفت: ترکیبات مؤثره موجود در این کرم علاوه بر اورسولیک اسید که از پوست سیب گرفته شده، حاوی ترکیبات مؤثره از سایر گیاهان می باشد که همگی فعالیت ضد پیری یا جوان کننده دارند.

استخراج ترکیب ضد پیری اورسولیک اسید

دکتر بختیاری افزود: شرکت دانش بنیان مکمل سلامت پیری با همکاری شرکت فناوری نانو دارو البرز توانست ترکیبات مؤثره موجود در کرم را در مقیاس نانو در آورد. این امر به قدرت جذب و توزیع سریع این مواد به د اخل پوست کمک بسیاری می کند.
اورسولیک اسید”Ursolic acid” یک تریترپنوئید پنتاسایکلیک است که در پوست سیب یافت می شود. مقادیر زیاد این ماده، از سال 1920 به صورت گسترده در پوست گیاهان و ادویه جاتی مانند رزماری و آویشن پیدا شد. این ماده قادر است حجم توده ی عضلانی را افزایش و توده ی چربی را کاهش دهد. علاوه بر این اورسولیک اسید قندخون، کلسترول و تری گلیسیرید را نیز کاهش می دهد.
گفتنی است، نورالدین بختیاری دانش آموختة دکتری بیوشیمی از دانشگاه تربیت مدرس، دارای بیش از 20 مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر، 4 ثبت اختراع و 2 کتاب تألیفی و ترجمه می باشد.

3 مرداد 1396 / تعداد نمایش : 2168