متن کامل خبر


 
سالانه 11 میلیارد متر مکعب از ذخایر آبي سفره­ های زیرزمینی کم می­شود

خلاصه خبر: عضو هيات علمي دانشكده كشاورزي در هشتمین نشست هم اندیشی استادان اين دانشکده، از كم شدن سالانه 11 میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک آبی در سفره­های آب زیرزمینی كشور خبر داد.

عضو هيات علمي دانشكده كشاورزي در هشتمین نشست هم اندیشی استادان اين دانشکده، از كم شدن سالانه 11 میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک آبی در سفره­های آب زیرزمینی كشور خبر داد.
هشتمین جلسه از جلسات هم اندیشی استادان دانشکده کشاورزی در روز چهارشنبه دهم خرداد ماه با موضوع "مدیریت بحران آب یا بحران مدیریت آب" با حضور رئیس دانشکده برگزار شد.
در اين نشست دکتر علی باقری، عضو هیئت علمی گروه منابع آب، در ابتدا فیلم کوتاهی در رابطه با اهمیت مسئله ی آب در کشور ارائه نمود.
همچنين به منظور فراهم آوردن زمینه­ ی درک مشترک، مفاهیم پایه در مورد چرخه­ ی آب در طبیعت و منابع آب زیرزمینی ارایه شد.
وی اظهار داشت: چرخه­ ی آب در طبیعت یا سیکل هیدرولوژی یک چرخه­ی طبیعی است که با انرژی خورشید باعث تبخیر آب از روی سطح اقیانوس ­ها و دریاها و تشکیل ابر می­ شود. ابرها توسط انرژی باد به حرکت در می­ آیند و در مناطق مرتفع به شکل باران و برف رطوبت موجود در خود را به سطح زمین منتقل می­ک نند. بخشی از بارش رسیده به سطح زمین به اعماق آن نفوذ می­ کند و به آبهای زیرزمینی می­ پیوندد و بخشی دیگر به شکل رواناب بر سطح زمین جاری می­ شود و در مسیر خود به سوی اقیانوس ­ها وظیفه توزیع آب به مصارف مختلف و حمل مواد و آلاینده ­ها را به انجام می­رساند.
وي افزود: فعالیت­ های انسانی در قالب تغییر کاربری اراضی، ورود آلاینده، و برداشت از منابع آب بر مؤلفه­ های مختلف چرخه­ ی آب تأثیر می­ گذارد و از این بابت بیلان طبیعی منابع آب دستخوش تغییر می­ شود، به طوری که امروزه در کشور با حدود 11 میلیارد متر مکعب در سال بیلان منفی منابع آب مواجه هستیم. این به معنی آن است که در هر سال 11 میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک آبی که در سفره­ های آب زیرزمینی طی قرون و اعصار ذخیره شده بودند کم می­ شود. پیامد این موضوع پایین رفتن سطح تراز آبهای زیرزمینی و به دنبال آن نشست زمین و ایجاد فروچاله در دشت­ های کشور است. نمونه­ هایی از این نشست­ ها و فروچاله­ ها در دشت رفسنجان و دشت کبودرآهنگ به وقوع پیوسته است. به همین دلیل میزان مصرف از منابع آب باید کمتر از نرخ تجدید سالانه آن باشد.

هشتمین نشست هم اندیشی استادان

در ادامه جلسه در مورد عواملی بحث شد که خواسته یا ناخواسته باعث تقویت نیروی محرکه توسعه کشاروزی بوده است. از این دست عوامل، به نقش جهت گیری­های کشور در سیاست گذاری­های اقتصادی اشاره شد که نمود آن در قالب قوانین کشور انعکاس پیدا کرده است.
سپس حجت الاسلام دلنواز، دکتر طالبی، دکتر آقاعلیخانی، دکتر خوش تقاضا، دکتر موسوی، دکتر وکیل پور، دکتر مهرآبادی و ... در رابطه با موضوع جلسه به گفتگو پرداختند. دکتر عنایت عباسی با طرح این سوال که آیا مدیریت بحران آب وجود دارد یا بحران مدیریت آب؟ گفتگو را ادامه داد.
در پایان جلسه دوباره در مورد این سؤال بحث شد که نقش افراد به عنوان شهروند در کنترل بحران آب چه می­تواند باشد؟ و دکتر چوبچیان، دبیر جلسات هم اندیشی، با توجه به اتمام وقت جلسه ی هشتم، ادامه ی گفتگو و مذاکره در رابطه با این مبحث را به جلسه یا جلسات بعدی هم اندیشی استادان دانشکده کشاورزی موکول کرد.

28 خرداد 1396 / تعداد نمایش : 1046