متن کامل خبر


 
اوراق فشرده چوبی با استفاده از چسب های معدنی نوآورانه تولید کرد

خلاصه خبر: پتنت بین المللی عضو هیأت علمی دانشگاه در مؤسسه اختراعات اروپا به ثبت نهایی رسید. دکتر علی شالبافان عضو هیأت علمی گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشگاه موفق شد در یک پژوهش بین المللی برای حذف خطرات ناشی از انتشار ماده سرطان¬زای فرمالدهید، با استفاده از چسب های معدنی نوآورانه اوراق فشرده چوبی تولید کند.

پتنت بین المللی عضو هیأت علمی دانشگاه در مؤسسه اختراعات اروپا به ثبت نهایی رسید. دکتر علی شالبافان عضو هیأت علمی گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشگاه موفق شد در یک پژوهش بین المللی برای حذف خطرات ناشی از انتشار ماده سرطان زای فرمالدهید، با استفاده از چسب های معدنی نوآورانه اوراق فشرده چوبی تولید کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر شالبافان در خصوص اهمیت این پتنت بین المللی اظهار داشت: امروزه يکي از چالش هاي صنايع اوراق فشرده چوبی استفاده از چسب هاي سنتزي بر پايه فرمالدهيد مي باشد. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهاني پژوهش هاي سرطان در سال 2006 و همچنین تایید این اطلاعات توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال 2012، فرمالدهيد حتي در غلظت هاي پايين، از عوامل سرطان زا شناخته شده است و قرار گرفتن در معرض فرمالدهيد براي انسان بسیار مضر مي باشد. از اين روي کاهش ميزان انتشار فرمالدهيد از اوراق فشرده چوبي به عنوان يکي از موضوعات مهم تحقيقاتي در دنيا به شمار می رود و راهکارهاي متعددي براي کنترل اين موضوع نيز ارائه گرديده است.
وی به مزایای چسب های معدنی اشاره کرد و گفت: عدم انتشار فرمالدهيد، مقاومت بسیار مناسب به عوامل جوي، آتش و عوامل بيولوژيک و ارزان بودن از جمله مزاياي بارز چسب هاي معدني و اوراق فشرده چوبی توسعه يافته از آنها مي باشد.
همچنین برای تولید چسب های معدنی از ضایعات توليد و سرباره فرآيندهاي صنعتي استفاده می شود. استفاده از ضايعات توليد (محصولات جانبی) فرآيندهاي صنعتي – معدنی مي تواند نقش بسزايي در کاهش آلودگي هاي محيط زيست داشته باشد.
دکتر شالبافان در پایان افزود: این طرح در قالب فعالیت پژوهشی مشترک بین المللی با موسسه تحقیقاتی پژوهش های چوب در هامبورگ آلمان و همچنین کمپانی Swiss Krono Group از تولیدکنندگان برتر اوراق فشرده چوبی در جهان انجام شد و نتایج تحقیق در قالب پتنت بین المللی در موسسه اختراعات اروپا و همچنین مقالات علمی متعدد در نشریات و کنفرانس های تخصصی معتبر صنایع چوب (Holzforschungو European Journal of Wood and Wood Products) به چاپ رسیده است.

16 اردیبهشت 1396 / تعداد نمایش : 1415