متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس در حوزه شیمی برترین دانشگاه کشور شناخته شد

خلاصه خبر: رتبه اول مهندسی و رتبه سوم شیمی در خاورمیانه به دانشگاه تربیت مدرس تعلق گرفت.

رتبه اول مهندسی و رتبه سوم شیمی در خاورمیانه به دانشگاه تربیت مدرس تعلق گرفت.

بر اساس آخرین اعلام رتبه بندی پایگاه یو. اس. نیوز، دانشگاه تربیت مدرس در حوزه شیمی با کسب عنوان سوم در دانشگاه های خاورمیانه در رأس دانشگاه های کشور در این حیطه قرار گرفت. در حوزه مهندسی نیز به همراه دانشگاه تهران مقام اول خاورمیانه را از آن خود کرد.
پایگاه خبری یو.اس نیوز دومین فهرست دانشگاه های برتر جهان را در تاریخ 14 مهر ماه سالجاری منتشر کرد. بر این اساس، 8 دانشگاه از کشورمان توانستند خود را در جمع 750 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی یو.اس.نیوز قرار دهند.
علاوه بر رتبه بندی کلی، پایگاه یو.اس. نیوز دانشگاه های جهان را در 22 حیطه موضوعی رتبه بندی و 250 دانشگاه برتر را در هر شاخه معرفی می کند. ایران در 8 حیطه موضوعی مهندسی، علم مواد، شیمی، فیزیک، ریاضیات، علوم کشاورزی، علوم کامپیوتر و علوم گیاهی- حیوانی در جمع 250 دانشگاه برتر دنیا حضور دارد.

 دانشگاه تربیت مدرس

بنا به اعلام پایگاه خبری یو.اس نیوز؛ دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران با کسب رتبه 50 در جهان و رتبه 23 در آسیا با فاصله بسیار زیاد، مقام اول خاورمیانه را کسب کرده اند. در حیطه موضوعی شیمی نیز دانشگاه تربیت مدرس ضمن کسب رتبه سوم منطقه دارای بهترین رتبه بین دانشگاه های برتر کشور است.
طبق این گزارش در حیطه مهندسی وضعیت کشورمان بسیار مطلوب ارزیابی شده؛ به نحوی که پس از دانشگاه تربیت مدرس و تهران که رتبه نخست خاورمیانه را از آن خود کرده اند، دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر و علم و صنعت نیز رتبه 3تا 5 خاورمیانه را به خود اختصاص داده و بدین ترتیب ایران مقام اول خاورمیانه را در این حیطه کسب کرده است.
گفتنی است پایگاه یو.اس.نیوز جزو پیشرو ترین موسسات در امر رتبه بندی است. این پایگاه از سال 1983 دانشگاه های آمریکا را رتبه بندی کرده و تنها به ارزیابی و رتبه بندی در سطح ملی می پرداخته است. این پایگاه در سال گذشته برای اولین بار اقدام به رتبه بندی در سطح جهانی کرد. اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی و نتایج نظرسنجی ها همگی توسط پایگاه اطلاعاتی تامسون رویترز(آی اس آی) تهیه می گردد. پایگاه یو.اس.نیوز با افزایش پوشش دانشگاهی خود از 500دانشگاه در سال گذشته به 750 دانشگاه در سال جاری، دانشگاه های برتر از 57 کشور را شناسایی کرد. این رتبه بندی همچنین در 22 حیطه موضوعی نیز دانشگاه های برتر را معرفی کرده است. از قاره آسیا 168 دانشگاه برتر در این فهرست قرار دارند.

5 آبان 1394 / تعداد نمایش : 1518