متن کامل خبر


 
با تکیه بر توان خود می توانیم همه مشکلات را حل کنیم

خلاصه خبر: وزیر کشور با اشاره به اینکه می توان همه مشکلات را با تکیه بر توان خود حل کنیم گفت: فقط لازم است خود را باور داشته باشیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه می توان همه مشکلات را با تکیه بر توان خود حل کنیم گفت: فقط لازم است خود را باور داشته باشیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی سی و یکم فروردین ماه در جشن دانش آموختگان دانشگاه که در مجموعه ورزشی برگزار شد، با اشاره به نحوه ورود خود به این دانشگاه و همچنین گرامی داشت یاد دکتر شکویی ار چهره های ماندگار و از استادان این دانشگاه اظهار داشت: من همواره خود را مدیون این استاد می دانم و از روز اول تا لحظه فوتش همیشه در کنارش بودم. دکتر شکویی نگاه ساختارگرایی در جغرافیا را به من آموخت و من همیشه با این نگاه زندگی کرده ام و مسئولیت های خود را پیش برده ام.
وی در ادامه افزود: نگاه ساختارگرایی یعنی نحوه ایجاد ارتباط میان پدیده ها در کارآمدی و رسیدن به نتیجه بسیار مهم است. من انسان و طبیعت را لایتناهی و متغیر می دانم و رابطه این دو را بی نهایت می دانم. معتقدم با تغییر در رابطه ها می توان در نقش ها تغییر ایجاد کرد و شرایط جدیدی بوجود آورد بنابراین هیچ گاه در کارها احساس بن بست نمی کنم.
وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: انسان قادر است همه مشکلات را با تکیه بر توان و باور خود حل کند؛ فقط باید باور کنیم که می شود همه چیز را تغییر داد. یک مثالی این زمینه در ذهن دارم این است که شهر ما هم مرز با شوروی بود. مراتع کشور کم و فقیر بود اما مراتع شوروی برای چرای گوسفندان مناسب بود. مردم گوسفند را برای چرا به مراتع شوروی می بردند و بخاطر همین میان آنها و مرزبانان شوروی همیشه اختلاف وجود داشت. یکی از خواسته های مردم هم از نمایندگی شهر این بود که مجوز چرای گوسفند را بگیرند، اما ما هرچه مذاکره کردیم موفق به این کار نشدیم. پس از آن مدلی را برای پرورش زنبور طراحی کردیم. ما کندوها را ایجاد کردیم و زنبورها 70_80 کیلومتر داخل خاک شوروی پرواز می کردند کسی هم نمی توانست جلو آنها را بگیرد. به مردم هم نحوه پرورش زنبور را آموزش دادیم و اکنون بیش از 200 تن عسل بصورت سالیانه در شهر ما تولید می شود. در واقع با ایجاد رابطه جدید بین انسان و طبیعت این مشکل حل شد.

وزیر کشور در آیین جشن دانش آموختگان دانشگاه

دکتر رحمانی فضلی همچنین با بیان اینکه ما در کشور ظرفیت های طبیعی و انسانی فراوانی داریم که به دلیل برنامه ریزی نادرست نتوانسته ایم از آنها بهره ببریم گفت: در بسیاری از روستاها با یک تغییر کوچک در وضع موجود، یک دگرگونی ایجاد شده است، من این گونه مسائل را در روستاها دیده ام. به‌طور مثال در کاشان در 500 خانه ماهی تزیینی پرورش داده می شود که در سال 100 میلیون تومان درآمد از آن بدست می آید یا در ایلام با خانمی مواجه شدم که با کمک 50 میلیون تومانی کارگاهی ایجاد کرده که اکنون 200 نفر در آن شاغل هستند و در سال 400 میلیون تومان گردش مالی دارد. ما 1150 طرح مبتکران را از روستاها جمع آوری کرده ایم.
وی با اشاره اقدامات انجام گرفته برای محرومیت زدایی در منطقه قلعه گنج در جنوب استان کرمان اظهار کرد: این منطقه‌ بسیار فقیر بود و 70 درصد مردم تحت پوشش کمیته امداد بودند. ما تصمیم گرفتیم با ظرفیت خود مردم منطقه به آنها کمک کنیم. تصمیم گرفتیم صندوق ذخیره ای ایجاد کنیم و به مردم گفتیم به هر میزانی که شما در این صندوق پس انداز کنید ما هم به همان میزان کمک می کنیم. مردم در ظرف 8 ماه ، 1 میلیارد تومان پس انداز کردند و ما هم با کمک سعیدی کیا به همان میزان به صندوق کمک کردیم.
وزیر کشور در پایان ضمن تبریک به دانش آموختگان دانشگاه توصیه کرد: لازم است ما خود را باور داشته باشیم و تغییرات را ایجاد کنیم، چون نظام هستی مبتنی بر تغییرات بی نهایت است. فقط باید یاد بگیریم رابطه ها را چگونه تنظیم کنیم.

2 اردیبهشت 1396 / تعداد نمایش : 2026