متن کامل خبر


 
توسعه تعاملات با دانشگاه های سوئیس در حوزه علوم انسانی دیجیتال بررسي شد

خلاصه خبر: سي و يكمين نشست شوراي همكاري هاي علمي بين المللي،‌ يازدهم اسفند ماه با حضور رييس دانشگاه و اعضاي اين شورا برگزار شد.

سي و يكمين نشست شوراي همكاري هاي علمي بين المللي،‌ يازدهم اسفند ماه با حضور رييس دانشگاه و اعضاي اين شورا برگزار شد.
در ابتدای نشست، دکتر خاجی موضوع پیگیری تعاملات دانشگاهی با کشور چین را مطرح نمود.
وي گفت: دانشگاه تربیت مدرس دارای تعدادی تفاهم نامه با دانشگاه های چین است که دکتر گنجی دوست درخصوص پیگیری تفاهم نامه های منعقد شده اعلام آمادگی نموده اند و تمایل دارند این موضوع به صورت رسمی انجام گردد.
پس از صحبت هاي اعضاي شورا و بررسي موضوع، در نهایت، دکتر احمدی رييس دانشگاه، مشورت با دکتر حجت در خصوص پیگیری همکاری علمی با دانشگاه های چین و درخواست از ایشان برای تمرکز بر پروژه One belt, One Road جهت بهره برداری مناسب دانشگاه را مقرر نمود.
در ادامه دكتر خاجي موضوع همکاری با دانشگاه های ایتالیا و به طور ویژه دانشگاه پلی تکنیک باری از سوي دانشکده هنر و معماری و با پیگیری دکتر مهدوی نژاد را مطرح نمود.
وي اظهار داشت: دکتر مهدوی نژاد متولی چاپ کتابی با عنوان "طرح جامع نورپردازی صدرا" به زبان های فارسی و انگلیسی و با همکاری اساتید و دانشجویان طرف ایرانی و ایتالیایی هستند. البته اساتیدی از ایالات متحده امریکا، پرتغال، سوئد، و فرانسه نیز در نگارش این کتاب همکاری داشته اند. درخواست ایشان چاپ کتاب فوق از سوي انتشارات دانشگاه و تسریع فرایند مربوط می باشد.
دکتر احمدی ورود دانشگاه در این فعالیت را انگیزه ای برای رشد فعالیت های بین المللی دانست ودر نهایت مقرر نمود که با دکتر فتح الهی در خصوص پیگیری انجام انتشارات بین-المللی توسط دانشگاه به صورت مستقل و به صورت مشترک مذاکره و مکاتبه گردد.
در ادامه نشست، موضوع توسعه تعاملات با دانشگاه های سوئیس به ویژه موسسه فدرال فناوری لوزان (EPFL) در حوزه Digital Humanities به صورت تأسیس "آزمایشگاه شبیه سازی مذاکرات دیپلماتیک، تصمیم سازی و مدیریت بحران" که از سوي گروه روابط بین الملل دانشکده علوم انسانی ارائه شده است، مورد بررسي قرار گرفت و پس از ارائه نظرات اعضا شورا رييس دانشگاه مقرر نمود که دکتر موسوی شفائی با اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده مهندسی صنایع و سیستم ها در این خصوص همکاری نمایند و در مرحله اول شریک داخلی مشخص گردد و در مرحله بعد موضوع با طرف سوئیسی مطرح شود.
اصلاح سربرگ پیشنهادی انگلیسی دانشگاه و اصلاح شیو ه نامه "دوره کوتاه مدت تحقیقاتی خارج از کشور اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس" مطابق نظر اعضای شورا از ديگر موارد مطرح شده در سي و يكمين نشست شوراي همكاري هاي علمي بين المللي بود.

25 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1355